"Język polski to nie tylko narzędzie komunikacji, ale także dziedzictwo narodowe i element tożsamości."
<Janusz Korczak>
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. To wyjątkowe święto ma na celu promowanie różnorodności językowej i kulturowej na całym świecie oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. W naszej szkole chcemy podkreślić znaczenie języka polskiego, który jest nie tylko środkiem komunikacji, ale także ważnym elementem naszej tożsamości narodowej. Język polski pozwolił nam przetrwać wiele trudnych lat i zakrętów historii, dlatego warto dbać o jego poprawność i piękno. Z tej okazji uczniowie klas: V, VI, VII i VIII brali udział w rozgrywkach promujących język polski, między innymi w teście sprawdzającym poprawność językową, quizie gramatyczno -ortograficznym, słownym miasteczku oraz rymowankach. Celebrowanie Dnia Języka Ojczystego było świetną okazją do praktycznego wykorzystania wiedzy, zdrowej rywalizacji i wyśmienitej zabawy!
"Do młodych buntowniczek ze wszystkich stron świata : wyzwólcie marzenia, mierzcie wysoko, stawiajcie opór, a w chwilach zwątpienia pamiętajcie- macie rację!"
<E.Favilli I F.Cavallo>
Uczniowie klas: V, VI i VII na lekcji języka polskiego koncentrowali się na życiu i osiągnięciach wybitnych kobiet, które miały znaczący wpływ na różne dziedziny życia, takie jak nauka, polityka, prawa człowieka, sztuka i inne. Poprzez poznawanie ich historii, uczniowie mogą czerpać inspirację i dowiedzieć się więcej o wkładzie kobiet w kształtowanie świata! Efektem zajęć były pamiątkowe plakaty.
„Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się poprzez wszystko, co robią” <Carolyn Hooper>
Nasz coroczny Bal Karnawałowy dla klas 1-3, który odbył się 19 lutego 2025 roku, był wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego niezapomnianego wydarzenia. Podczas balu dzieci miały okazję zaprezentować swoje niesamowite kostiumy. Prezentacje kostiumów były pełne kreatywności i zaangażowania. Nasze gry i zabawy karnawałowe dostarczyły mnóstwo radości. Kulminacją balu była wspólna zabawa taneczna oraz słodki poczęstunek, który umilił uczniom czas. Cieszymy się, że mogliśmy spędzić ten wyjątkowy dzień razem.
W ostatanim czasie naszą szkołę odwiedziło kino sferyczne zapewniając widzom niezwykłe emocje!
14 lutego to dzień miłości i przyjaźni. Dla uczniów naszej szkoły ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania, jak dobrze jest nam razem. Już od samego rana po szkole kursowała walentynkowa poczta – roznoszone były walentynkowe liściki - oczywiście z serduszkami! Nie zabrakło także konkursów i zabaw. Wszystko za sprawą naszego kreatywnego Samorządu Uczniowskiego!
Omawianie lektury wcale nie musi być nudne. Przekonali się o tym uczniowie klasy drugiej. Lektura ,,Zaczarowana zagroda" Aliny i Czesława Centkiewiczów zainspirowała uczniów do omówienia jej w sposób niekonwencjonalny, wykonania lektury w pudełku. Zgodnie z otrzymaną instrukcją, dzieci gromadziły w przygotowanych pudełkach przedmioty, które kojarzyły się im z lekturą. Także napisały swoje refleksje na temat przeczytanej lektury. Dzieci miały bardzo ciekawe pomysły i bardzo różny sposób myślenia, co widać na załączonych zdjęciach. Myślę, że tak omawiana lektura i zdobyte wiadomości na długo pozostaną w pamięci.
Uczniowie klasy V omawiali na zajęciach języka polskiego powieść Ferenca Molnàra pt."Chłopcy z Placu Broni". Dzieci poznały fabułę, główne wątki, postacie utworu, rozwijały umiejętności interpretacji i pracy z tekstem, uzupełniały karty pracy dotyczące treści książki, analizy oraz zrozumienia przesłań. Dwie uczennice wykonały przepiękne makiety , co pozwoliło lepiej wyobrazić sobie przestrzeń, w której toczyła się akcja. Cykl lekcji poświęconych powieści Ferenca Molnàra pomógł uczniom przyswoić ważne wartości, takie jak odwaga, przyjaźń, lojalność, poświęcenie i honor!
Z radością informujemy, że nasza placówka przystąpiła do programu "Mały Mistrz". Jest to ogólnopolska inicjatywa, której celem jest wspieranie aktywności fizycznej uczniów klas I-III. Podczas jednej godziny lekcyjnej z wychowania fizycznego w klasach I-III w prowadzeniu zajęć będzie uczestniczyła nauczycielka wychowania fizycznego. Informujemy również, że nasza placówka została wyposażona w sprzęt sportowy, a każdy uczestnik otrzymał koszulkę sportową.
Kontynuacja programu nastąpi od 1 marca 2025 roku.
W ramach rozgrywek igrzysk młodzieży szkolnej nasi uczniowie reprezentowali Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Legbądzie podczas Mistrzostw Powiatu Tucholskiego w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. Choć chłopcy ostatecznie zajęli czwarte miejsce, ich zaangażowanie i wysiłek są nieocenione, ponieważ każda rywalizacja to doskonała okazja do poprawy wytrzymałości, siły, koordynacji ruchowej i umiejętności pracy zespołowej. Z kolei drużyna dziewcząt, mimo trudnej rywalizacji, bardzo precyzyjnej grze w obronie i świetnej pracy na bramce Patrycji Kolinskiej, wywalczyła trzecie miejsce. Te dwudniowe zmagania świetnie przyczyniły się do rozwoju umiejętności takich jak: cierpliwość, dyscyplina, odpowiedzialność, a także do nauki radzenia sobie z porażkami.
Informuję, że Zarządzeniem nr 120.13.2025 Burmistrza Tucholi z dnia 31.01. 2025 r. zostały ustalone terminy czynności rekrutacyjnych do przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych na rok szkolny 2025/2026
Deklaracje oraz wnioski dotyczące punktu oraz oddziału przedszkolnego należy składać od 24 lutego do 17 marca 2025 r.
Zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej zamieszkałego w obwodzie szkoły należy dokonać w terminie: od 24 lutego do 21 marca 2025 r. (załącznik nr 6).
Zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej zamieszkałego poza obwodem szkoły należy dokonać w terminie: od 31 marca do 4 kwietnia 2025 r. (załącznik nr 7).
Wszystkie druki dostępne są w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie: splegbad.edupage.org
Dyrektor szkoły
Natalia Glaner
Zalacznik_nr_1_-_Harmonogram_czynnosci_wych._przedszkolnego.pdf
Zalacznik_nr_3_kontynuacja_punkt_przedszkolny.pdf
Zalacznik_nr_3a_kontynuacja_-_oddzial_przedszkolny.pdf
Zalacznik_nr_6_-_Zgloszenie_dziecka_do_kl._I_z_obwodu_szkoly.pdf
Zalacznik_nr_7_wniosek_kl.1_poza_obwodem.pdf
Zalacznik_nr_8_oswiadczenie_woli_pp.pdf
1 lutego 2025 r. uczniowie klas V, VII i VIII z inicjatywy p. Katarzyny Thiede, udali się do Bydgoszczy. „Wesele Figara” w Operze Nova była dla wszystkich wyjątkowym przeżyciem – to niesamowite, jak muzyka i śpiew mogą opowiadać historię. Kostiumy i dekoracje były przepiękne, przeniosły widzów w czasy, o których wcześniej czytano tylko w książkach. Śpiewacy byli świetni – ich emocje były naprawdę wyczuwalne.
Uczniowie klasy V podczas zajęć języka polskiego poznali, czym jest reklama, jakie są jej cele i formy, następnie przygotowali swoje produkty, które reklamowali na forum klasy. Było to doskonałe ćwiczenie kreatywności I umiejętności komunikacyjnych, a przede wszystkim wyśmienita zabawa!
17 stycznia 2025 r. dzieci z Punktu Przedszkolnego zaprosiły swoje kochane Babcie oraz Dziadków na uroczystość z okazji ich święta. Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta podczas przedstawienia, w czasie trwania którego dzieci recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Wszystkim gościom szczególnie podobał się taniec pt. ,,Babuszki, babuszki”. Artyści otrzymali gromkie brawa od swoich Dziadków. Wszystkie dzieci wręczyły miłym gościom upominki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku dla naszych seniorów, przygotowanych przez rodziców, którym serdecznie dziękujemy.
"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają." /Mikołaj Rej/
14 stycznia 2025 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Ortograficzny, w którym udział wzięli uczniowie klas V-VIII. Konkurs miał na celu rozbudzanie motywacji do poprawności i czujności ortograficznej oraz posługiwania się poprawną polszczyzną. I miejsce zajęła Wiktoria Gruźlinska z klasy VIII, II miejsce Zuzanna Kotyńska z klasy VII, a III miejsce Natalia Drewczyńska z klasy VIII. Gratulujemy serdecznie!!!
15 stycznia 2025 roku uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wraz z Radą Rodziców i nauczycielami udali się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej, aby spędzić czas z jego mieszkańcami. Pobyt miał na celu nawiązanie więzi międzypokoleniowych oraz rozwijanie wrażliwości społecznej uczniów. Rada Rodziców przygotowała specjalny występ artystyczny – przedstawienie pt. „Kaczka Dziwaczka”, które wywołało wiele radości i uśmiechów wśród starszych mieszkańców domu opieki. Uczniowie mieli również okazję do swobodnych rozmów z seniorami, wymieniając się doświadczeniami, historiami życia i wspomnieniami. Po wspólnych rozmowach, przyszedł czas na gry planszowe, które okazały się świetną formą integracji. Młodsze pokolenie rywalizowało ze starszym, ucząc się nawzajem strategii i cierpliwości. Ta wyjątkowa wizyta była dla naszych uczniów cenną lekcją wrażliwości, empatii oraz szacunku wobec osób starszych. Dzieci nauczyły się, jak ważne jest, aby poświęcać czas i uwagę osobom, które często czują się samotne. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia i mamy nadzieję, że takie spotkania będą miały miejsce częściej.
"Najważniejsze są wspomnienia. Kiedy nie zostaje już nic, wspomnienia wciąż żyją." /Winston Groom/
Wspomnienia pełnią w życiu każdego człowieka istotną rolę, kształtują tożsamość, wpływają na nasze decyzje i postawy, stanowią źródło emocji- pozytywnych, ale też negatywnych. Uczniowie klasy VI podczas zajęć języka polskiego tworzyli magiczne pudełka do przechowywania wspomnień oraz redagowali karteczki z najważniejszymi momentami swojego życia. To były bardzo udane zajęcia!
20 grudnia odbyły się w naszej szkole spotkania wigilijne poszczególnych oddziałów. Zostały one poprzedzone jasełkami w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego pod kierownictwem pań: Klaudii Pawłowskiej oraz Marii Brzeińskiej. Zapraszamy do fotorelacji.
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy, Przyjaciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie!
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spokoju, radości. Niech nowonarodzone Dziecię wleje w serca pokój i nadzieję, a ten wyjątkowy czas będzie pełen ciepła rodzinnych spotkań. Niech Nowy Rok przyniesie wiele sukcesów, pomyślności i realizacji wszelkich planów.
Z wyrazami szacunku
Natalia Glaner
Dyrektor Szkoły
Uczniowie klasy II wraz z rodziacami wzięli udział w warsztatach bożonarodzeniowych, prowadzonych przez wychowawczynię - panią Bożenę Gutowską. W czasie warsztatów powstały przepiękne nietuzinkowe lampiony. Zapraszamy do fotorelacji.
20 grudnia w grupie przedszkolaków odbyły się zajęcia otwarte. Dzieci, wspólnie z rodzicami, uczestniczyły w zajęciach na dywanie oraz wykonali pracę plastyczną - skrzata. W tym dniu oczywiście nie mogło zabraknąć Gwiazdora. Przedszkolacy, dla miłego gościa zaspiewały piosenkę, recytowały wierszyki. Oczywiście wszystkie dzieci były grzeczne i otrzymały upominki. Wszyscy w dobrych humorach zajadali pierniczki, upieczone przez dzieci.