• Zakończenie roku szkolnego 2023/2024

       21 czerwca 2024 r. roku uczniowie, pracownicy oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2023/2024. Po ceremonialnym wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrała p. dyrektor Natalia Glaner. Podziękowała zarówno uczniom, jak i nauczycielom oraz pracownikom obsługi i admistracji za miesiące wytężonej pracy. Uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu mieli zaszczyt odebrać świadectwa z wyróżnieniem z rąk pani dyrektor. Byli to:

  Klasa IV:
  Kinga Narloch, Julian Smagorzewski, Fabian Reszka, Lena Osowska;

  klasa V:
  Aleksandra SzamockaMarta WandzińskaSara KuchJakub Borowicki;

  klasa VI:
  Radosław Knypel, Emilia Glaner, Tatiana Warszyńska, Wiktor Glazer, Remigiusz Maj, Jakub Łącki, Marta Łepek, Zuzanna Kotyńska, Kacper Zabrocki;

  klasa VII:
  Marta Smagorzewska, Natalia Drewczyńska, Paweł Wutrych;

  W klasach młodszych wyróżnienia otrzymali: 

  Klasa I:
  Klaudia Borowiak, Szymon Glaner, Stanisław Wróblewski, Nikodem Waśkowski, Denis Drążek;

  klasa II:
  Wiera Lipinska, Marie Kocembe, Aleksander Murawski;

  klasa III:
  Wiktoria MetlickaPaweł KropiewskiNadia Borowicka, Zofia Borowicka;

  Następnie wręczone zostały nagrody za osiągnięcia zdobyte w konkursach wiedzowych i artystycznych, zawodach sportowych oraz za 100% frekwencję, działalność na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. 

  Tytuł SPORTOWIEC ROKU w kategorii I-III zdobyła Nadia Borowicka, a w kategorii klas IV-VIII  Jakub Łącki, który reprezentuje naszą szkołę na arenie ogólnopolskiej. 

  Tytuł UCZEŃ ROKU w kategorii klas I-III zdobyła Wiera Lipinska, a w kategorii klas IV-VIII Marta Smagorzewska

  Uroczystość zakończyły słowa podsumowania skierowane do zgromadzonych przez p. Barbarę Drewczyńską.

  Wszystkim uczniom życzymy przede wszystkim bezpiecznych wakacji, słonecznej aury i nabrania energii do nauki w przyszłym roku szkolnym.

 • Pożegnanie uczniów klasy VIII

       20 czerwca 2024 r. odbyło się uroczyste pożegnanie tegorocznych absolwentów naszej szkoły. Dzisiejszy dzień wybitnie dowiódł, że tęsknić będą wszyscy – dowodem na to były łzy w oczach uczniów, rodziców i nauczycieli.

 • Dzień Laureata

       19 czerwca 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Laureata. Stał się on okazją uroczystego wręczenia nagród zdobytych w ostatnim czasie przez naszych uczniów. Zapraszamy do fotorelacji. 

 • Zestaw podręczników i materiałów ćwiczeniowych na rok szkolny 2023/2024

 • Wycieczka do Campolu

       11 czerwca 2024 r. najmłodsze dzieci naszej szkoły pojechały na wycieczkę. Odwiedziły zwierzęta w mini ZOO w Campolu. Przywitał ich tam ogromny posąg wielkiej małpy, który zrobił na dzieciach wielkie wrażenie. Zobaczyły lwa i inne zwierzęta egzotyczne oraz nasze, europejskie. Bardzo zadziwił dzieci bocian, ale czarny – twierdziły, że nigdy takiego nie widziały i to niemożliwe, że bocian może być czarny – a jednak. Następnie pojechaliśmy do sali zabaw w Honolulu, gdzie również czekały na przedszkolaków ciekawe  atrakcje. Oprócz szaleństw na zjeżdżalniach, trampolinach i basenach pełnych kulek były zabawy z żywą maskotką. Ciekawostką dla dzieci okazały się warsztaty przyrodnicze, gdzie wszyscy mogli stworzyć ogród w słoiku. Bardzo zmęczeni i oczywiście szczęśliwi wróciliśmy do domu.

  Opracowała: Mirosława Wałdoch

 • Piknik w Stajni Nadolnik

       Z okazji Dnia Dziecka grupy przedszkolne naszej szkoły odwiedziły Stajnię Nadolnik. Bardzo sympatyczna właścicielka tego uroczego miejsca - pani Kamila - przekazała przedszkolakom informacje na temat koni: jak należy dbać o nie, co jedzą, gdzie mieszkają no i oczywiście jak założyć siodło. Wszystkie dzieci chętnie wsiadły i pojechały na przejażdżkę pod czujnym okiem instruktorów. Pogoda nam dopisała, więc na polance mogliśmy rozłożyć kocyki oraz zajadać smakołyki oraz kiełbaski z grilla. Bardzo dziękujemy gospodarzom, bardzo nam się podobało.

  Opracowała: Mirosława Wałdoch

 • Jesteśmy z nich dumni - punkt przedszkolny

 • UWAGA - zmiana

       Informujemy, że w dniach 18-20.06.2024 r. odwóz uczniów ze szkoły nastąpi o godzinie 12:50. Tym samym odwołana zostaje 7 lekcja. 

       W ww. dniach autobus szkolny nie będzie odwoził dzieci do Klocka.

  Z poważaniem,
  Dyrektor - Natalia Glaner

 • Kolejny sukces Wiery

       Z radością informujemy, że uczennica naszej szkoły - Wiera Lipinska - zdobyła I miejsce w XXV Przeglądzie Piosenki Religijnej ,,CREDO 2024" w kategorii soliści.

     Przegląd dedykowany był pamięci św. Jana Pawła II oraz św. Jana Chrzciciela, a wzięło w nim udział około 350 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, prezentując łącznie 56 piosenek. Serdecznie gratulujemy Wierze i życzymy dalszych sukcesów.

  Link do filmu, prezentującego występ naszej uczennicy:
   https://fb.watch/sE5lBIgAyD/

 • Prawdziwa lekcja bankowości

       Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w zajęciach, które 7 czerwca 2024 r. przeprowadziły pracownice Banku Spółdzelczego w Czersku. Podczas zajęć dzieci poznały historię pieniądza, a także jak wygląda  praca w banku. Bardzo ciekawą informacją były nowości i wiele możliwości, które są w bankowości. Uwagę zwrócono przede wszystkim na bezpieczeństwo w sieci podczas logowania do aplikacji. Uczniowie pod okiem naszych gości miały możliwość przetestowania banknotów pod względem autentyczności. Na koniec spotkania otrzymały liczne gadżety oraz słodki upominek.

  Opracowała: Alicja Sękowska

 • Diecezjalny zjazd szkół im. Jana Pawła II

       6 czerwca 2024 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w dorocznym diecezjalnym zjeździe szkół im. Jana Pawła II w Pelplinie. Data wydarzenia nie jest przypadkowa – przypadła wówczas 25 rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Bazylice Katedralnej. W czasie wydarzenia nagrodzono ucznia naszej szkoły – Dawida Gregusa – który uplasował się na podium w konkursie plastycznym przedstawiającym wizerunek św. Jana Pawła II i odebrał nagrodę z rąk Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny.

 • Dzień Profilaktyki połączony z Dniem Dziecka

       W zdrowym ciele zdrowy umysł - to hasło przewodnie szkolnego dnia profilaktyki połączonego z Dniem Dziecka w SP im. Jana Pawła II w Legbądzie. Tego dnia dopisywała nam pogoda, humory i energia. Po przywitaniu przez panią dyrektor Natalię Glaner na uczniów czekały różnego rodzaju atrakcje. W programie tego dnia znalazły się między innymi warsztaty lepienia z gliny, które poprowadziła pani Anna Narloch. Uczniowie klasy czwartej i trzeciej mogli podczas lepienia w glinie doskonalić swoje umiejętności sensoryczne. Nie potrzeba było specjalnych umiejętności, glina wiele znosi i pozwala na nieskrępowaną ekspresję. Kontakt z gliną uwalnia emocje i redukuje stres. Pani Maria Kamińska przeprowadziła ciekawe zajęcia z wykorzystaniem technik relaksacyjnych przy użyciu między innymi ciekawego instrumentu, który wprowadzał nas w błogi relaks. Niektórym prawie udało się przysnąć podczas zajęć. Uczniowie po sesji relaksu mają świadomość jak sami mogą radzić sobie z napięciem stosując zaprezentowane ćwiczenia. Dzieci dowiedziały się, że stosowanie technik relaksacyjnych spowalnia rytm oddechu, wycisza myśli oraz pomagają w uczeniu się. Jeśli mowa o zdrowiu to ważna jest też odpowiednio zbilansowana dieta. Zajęcia dotyczące piramidy zdrowego żywienia przygotowały Katarzyna Keszkowska i Alicja Sękowska. Tutaj uczniowie układali z produktów żywnościowych piramidę, dowiedzieli się co powinni jeść i w jakich proporcjach, aby byli zdrowi. Przypomnieli sobie co stanowi podstawę piramidy, a co znajduje się na szczycie. Dowiedzieli się również, że piramidę nazywamy: Piramidą Zdrowego Żywienia i Stylu Życia. Prowadzące podkreślały, że zdrowe żywienie i zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna i odpowiednie nawadnianie organizmu to podstawa, ale nie należy przesadnie skupiać się na własnym wyglądzie. Pogoń nastolatek za złudnym piękne, czy wyimaginowaną sylwetką może prowadzić do anoreksji, więc trzeba zachować zdrowy rozsądek.
       Nie lada niespodzianka czekała na miłośników sportu. Pani Karolina Redlarska zaprosiła nietypowych gości: młode akrobatki z klubu Fitness Sportowy Tuchola pod opieką pani Weroniki i pana  Oskara Schreiber. Ich podopieczne zaprezentowały się w kilku układach akrobatycznych, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. Po występie chętni uczniowie mogli spróbować własnych sił wykonując ćwiczenia gimnastyczne przy asekuracji trenerów.
       Kolejną niespodzianką, tym razem dla najmłodszych było mini stoisko, którym zawiadywały uczennice: Zuzanna Kotyńska i Amelia Gwizdała. Do dziewczyn ustawiła się ogromna kolejka, która nie malała przez cały czas trwania imprezy. Uczennice profesjonalnie przyozdabiały twarze. Spod ich rąk wychodziły kociaki, tygrysy, pantery itp. Stoisko naprawdę przeżywało prawdziwe oblężenie. Brawo dziewczyny!
       Oprócz tego odwiedzili nas policjanci i strażacy, którzy zaprezentowali wóz policyjny i strażacki. Tutaj również nie brakowało chętnych, aby zasiąść za kierownicą auta i włączyć sygnał wozu policyjnego i wyobrazić sobie, że rusza się w pościg za…
       Dla najmłodszych ogromną atrakcją była dmuchana zjeżdżalnia. Tam zabawa była przednia, co widać w galerii zdjęć. Wspinanie się  zjeżdżanie i skakanie pomagają rozładować energię. Tutaj podczas oczekiwania na swoją kolejkę dzieci mogły rozwijać kompetencje społeczne, musiały trenować cierpliwość, komunikację oraz sztukę kompromisu.
       Każda klasa pod opieką wychowawcy wykonywała też plakat, który pod koniec imprezy zaprezentowała przed zgromadzoną społecznością szkolną. Wszyscy wykazali się ogromną kreatywnością.
      Oczywiście nie moglibyśmy uczestniczyć w tylu aktywnościach bez wartościowego posiłku. O pełne brzuszki uczniów zadbali pani Natalia Osowska i pan Tomasz Krenski, którzy w tym dniu wcielili się w rolę kucharzy. Mimo upału dzielnie stali przy ogromnym ruszcie grilla i serwowali przepyszne kiełbaski.
       Oby uśmiechy takie jak tego dnia zawsze gościły na twarzach naszych uczniów.

  opracowała: K. Keszkowska

 • Dzień Matki w punkcie przedszkolnym

 • Olimpiada Przedszkolaka

       24 maja dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zawodach sportowych na Olimpiadzie Przedszkolaka. Jak co roku organizatorem była Szkoła Podstawowa w Raciążu. Nasze dzieci uplasowały się na drugim miejscu. Konkurencje nie należały do łatwych. Był bieg z przeszkodami, skoki w workach, tor przeszkód, czworakowanie czy sadzenie ziemniaków. W konkurencji toru z przeszkodami nasi przedszkolacy byli niepokonani. Podczas całego spotkania panowała gorąca atmosfera. Nie zabrakło oczywiście naszych kibiców, którzy dzielnie trzymali kciuki za swoich kolegów. Wszyscy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Dzieci wróciły zadowolone i z uśmiechem na twarzy.

  Opracowała: Klaudia Pawłowska

 • 10-lecie nadania szkole imienia Jana Pawła II

       Głównym punktem uroczystości z okazji 10-lecia nadania szkole imenia Jana Pawła II była część artystyczna, która wzbudziła niemałe emocje wśród zebranych uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości. Inscenizacja pt. ,,Lolek z ciszy niepokalanej", bo to o niej mowa, przeniosła nas w czasy narodzin i dzieciństwa Wojtyły w przedwojennych Wadowicach. Fabuła prowadziła nas także do dalszych wydarzeń z życia Lolka, które odcisnęły piętno na duchowości przyszłego papieża. Treść sztuki doskonale pokazała, że Bóg za sprawą rodziców, przenikał każdą chwilę życia Wojtyłów. W inscenizacji wystąpili: Mikołaj Glaner, Franciszek Kłosowski, Emilia Glaner, Lena Osowska, Dawid Gregus, Amadeusz Przybylski, Fabian Reszka, Amanda Przybylska, Julian Smagorzewski, Karolina Kolinska oraz wokalistka Wiera Lipińska. Młodych aktorów przygotowały Katarzyna Keszkowska i Alicja Sękowska.

  Uroczystość stała się okazją dla burmistrza p. Tadeusza Kowalskiego, aby oficjalnie przedstawić zebranym p. Natalię Glaner, jako nową dyrektorkę szkoły. W trakcie uroczystości nowa dyrektorka otrzymała wiele gratulacji od przybyłych gości oraz wspólnie ze swoją poprzedniczką p. Barbarą Drewczyńską zbierały laury za budowę boiska oraz pielęgnowania imienia patrona szkoły. 

 • Otwarcie centrum rekreacyjno-sportowego

       W środę 22 maja odbyło się sportowe otwarcie centrum rekreacyjno-sportowego przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie. Pan Tadeusz Kowalski - Burmistrz Tucholi - przywitał przybyłych mieszkańców, a Pani Natalia Glaner - Dyrektor Szkoły - wraz z Panią Barbarą Drewczyńską - Prezes UKS Borowi Legbąd - przedstawiły program  świętowania. W tym dniu towarzyszyli nam ks. Proboszcz Sławomir Mowinski oraz Pan Dariusz Kwaśniewski Radny Powiatu Tucholskiego.

  Na płycie głównej boiska do rozgrywek piłkarskich stanęli uczniowie szkoły, niezawodni rodzice oraz reprezentanci Uczniowskiego Klubu Sportowego Borowi Legbąd. Nad przebiegiem meczów czuwała Pani Karolina Redlarska i sędzia główny Pan Paweł Kukielski. Tego dnia każdy był zwycięzcą i otrzymał pamiątkowy medal. Pierwszego karnego w meczu rodzice - uczniowie wykonał Pan Burmistrz, który wykorzystał sytuację i doprowadził wynik do remisu.

  Dzięki życzliwości Pana Dariusza Szumały najmłodsze dzieci mogły bawić się na  dmuchańcach, miłośnicy grillowania mogli skosztować kiełbasek przygotowanych w masarni Państwa Danuty i Andrzeja Lepaków, pyszne rogaliki przygotowane przez panie kucharki ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie oraz drożdżówka z  Piekarni Pana Piotra Latzke stanowiły słodki dodatek do kawy. W otwarciu wzięło udział około 160 uczestników, co świadczy o wielkim zainteresowaniu i oczekiwaniu na uruchomienie tego obiektu.

  Poświęcenie centrum rekreacyjno-sportowego i oficjalne przecięcie wstęgi miało miejsce w czwartek podczas uroczystości szkolnej z okazji 10-lecia nadania szkole imienia Jan Paweł II.

  Zdjęcia dzięki uprzejmości Przyjaciela Szkoły Pana Karola Kawczyńskiego.

 • Przeddzień obchodów Święta Szkoły

       W przeddzień obchodów Święta Szkoły, tj. 22.05.2024 r.,  uczniowie klas I-VIII wraz z opiekunami udali się na cmentarz parafialny, na którym pomodlili się i zapalili znicze na grobach byłych pracowników szkoły. Następnie miało miejsce ogłoszenie wyników wszystkich konkursów dotyczących patrona naszej szkoły – Jana Pawła II – które odbyły się w ostatnim czasie.

 • UWAGA! Zmiana terminu obchodów Święta Szkoły!

  Drodzy Rodzice,
  z powodu nieprzewidzianych okoliczności, przenosimy nasze świętowanie ze środy 22 maja 2024 r. na czwartek 23 maja 2024 r. wg planu podanego w zaproszeniu zamieszczonym na stronie internetowej szkoły., który przywołuję również poniżej:

  PROGRAM obchodów 23 maja (czwartek):
  - 8.45 - Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legbądzie,
  - 10.15 - rozpoczęcie uroczystości z okazji 10-lecia nadania szkole imienia Jana Pawła II - sala gimnastyczna,
  - wystąpienie Dyrektora Szkoły,
  - z
  abranie głosu przez przybyłych gości,
  - część artystyczna w wykonaniu uczniów,
  - o
  twarcie szkolnego kompleksu sportowego,
  - w
  spólna biesiada,
  - m
  ecz otwarcia szkolnego boiska, na który czekają nasi uczniowie i na który równie serdecznie Państwa zapraszam, zostanie rozegrany w środę o godzinie 17.00. Wszelkich informacji odnośnie jego przebiegu, zgłoszeń uczestników itp. udziela Pani Karolina Redlarska.

  Przepraszam za niedogodności i serdecznie pozdrawiam,
  Natalia Glaner - 
  Dyrektor Szkoły

 • Nietypowa wystawa: „Karol Wojtyła #narodziny”

        Już pod koniec ubiegłego tygodnia można było zauważyć w naszej szkole, że przygotowujemy się do świętowania. Niebawem, bo już 22 maja obchodzić będziemy dziesiątą rocznicę nadania imienia naszej szkole. Wszyscy wiemy, że Szkoła Podstawowa w Legbądzie nosi imię Jana Pawła II, stąd też wystawa poświęcona wielkiemu Polakowi. Większość uczniów już miała okazję zapoznać się z treścią wystawy o naszym patronie. Wystawa zabiera nas w podróż po przełomowych momentach życia patrona. Oglądając uczestniczymy w narodzinach małego Lolka, poznajemy dorosłego Karola z czasów studiów, okupacji i pracy w zakładach Solvay. Obserwujemy powołanie kapłańskie, obserwujemy jak był biskupem, aż wreszcie towarzyszymy Karolowi w stolicy apostolskiej. Materiał skierowany jest do szerokiej publiczności- tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci.  

  Dla szerszego grona społeczności lokalnej wystawa zostanie udostępniona po zakończeniu uroczystości szkolnych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jej treścią w Kościele Parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legbądzie.

  opiekun wystawy: Katarzyna Keszkowska

 • ,,Naród zaś jest bogaty przede wszystkim ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą!" - Jan Paweł II

         W imieniu społeczności szkolnej serdecznie zapraszam rodziców naszych uczniów oraz przyjaciół na Święto Szkoły i obchody jubileuszu 10 - lecia nadania imienia Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie, które odbędą się 22 maja 2024 r.o godzinie 8.45.

  Program obchodów:
  8.45 - Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legbądzie
  10.15 - rozpoczęcie uroczystości z okazji 10-lecia nadania szkole imienia Jana Pawła II - sala gimnastyczna: w
  ystąpienie Dyrektora Szkoły, zabranie głosu przez przybyłych gości, część artystyczna w wykonaniu uczniów, otwarcie szkolnego kompleksu sportowego, wspólna biesiada.

  Dyrektor Szkoły 
  Natalia Glaner

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie
  ul. Szkolna 5
  89-504 LEGBĄD
  e-mail: splegbad@tuchola.pl
 • 52 3341529 Fax: 52 3341529

Galeria zdjęć