• Życzenia

 • Wizyta w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Żalnie

       19 grudnia przedstawiciele Rady Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły udali się do Żalna, gdzie odwiedzili wychowanków tamtejszej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej. Na ręcę wychowawców przekazali wówczas upominki, które zebrali w czasie adwentowej zbiórki. Prezenty sprawiły ogromną radość obdarowanym i wywołały uśmiechy na dziecięcych buziach. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w akcji! 

  Poniżej publikujemy podziękowania płynące od wychowawców obdarowanych dzieci:

 • Turniej Szachowy

        18 grudnia w Domu Kultury w Łęgu rozegrano Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży o Puchar im. Andrzeja Narlocha. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy czwartej, piątej i szóstej. Poza podium znalazł się Mateusza Szamocki, pozycji trzeciej uplasowała się Aleksandra Szamocka, a drugie miejsce zdobyła Weronika Trawicka. Gratulujemy.

 • Warsztaty Bożonarodzeniowe

       15 grudnia w naszej szkole odbyły się Warsztaty Bożonarodzeniowe w ramach zadania publicznego pod nazwą „Organizacja imprez kulturalnych, festynów, biesiad, konkursów na rzecz mieszkańców wsi gminy Tuchola”. Warsztaty poprowadziła lokalna artystka rękodzieła - pani Dorota Sekita. Uczestników ugościła Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie. Warsztaty skierowane były dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Tuchola – uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Zorganizowanie tych zajęć przybliżyło młodym ludziom to, co było kiedyś codzienne i zwyczajne, a dzisiaj zostało zapomniane i jest nieznane. Podczas zajęć świątecznych rozmawialiśmy o lokalnej tradycji związanej z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Wykonaliśmy świąteczne świeczniki, które zabraliśmy do domu. Warsztaty trwały 4h. Zajęcia zostały dofinansowane z budżetu gminy Tuchola.

 • Pierniczki przedszkolaków

         Przedszkolacy z punktu przedszkolnego piekły pierniczki. Dzieci poznały niełatwą pracę przy ciasteczkach. Wałkowały, wycinały foremkami i oczywiście smakowały pachnące ciasto. Po upieczeniu, stwierdziły, że są naprawdę pyszne. Naszymi ciasteczkami poczęstujemy rodziców, którzy będą gościć w przedszkolu, podczas spotkania z Gwiazdorem. Zapraszamy do fotorelacji: Pierniczki przedszkolaków.

 • Przedszkolaki w Wiosce Mikołaja

          W tym roku grupy przedszkolne pojechały do Żukowa, gdzie czekały różne atrakcje i zadania do wykonania. Z wielką radością napisały listy, które wrzuciły do skrzynki pocztowej. Następnie wałkowały ciasto z którego powstały pyszne pierniczki. Ochoczo wykonywały bombki na choinkę, które mogły zabrać do domu. Z przyjemnością karmiły marchewką daniele. Nie mogło zabraknąć również spotkania z Mikołajem. Zmęczeni, pełni wrażeń, ale szczęśliwi wróciliśmy do przedszkola. Zapraszamy do otorelacji: Przedszkolaki w Wiosce Mikołaja.

 • XII Mikołajkowe Szaleństwo Sportowe

         XII Mikołajkowe Szaleństwo Sportowe rozpoczęliśmy tradycyjnie 6 grudnia. W godzinach porannych do rywalizacji sportowej i nie tylko stanęli najmłodsi uczniowie z klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami. Pierwsza część to sprawnościowy tor przeszkód, a w nim 8 konkurencji. Zdecydowaną przewagę uzyskali uczniowie klasy III, tuż za nimi byli uczniowie klasy II i na 3 miejscu uplasowali się pierwszoklasiści. W drugiej części uczniowie wzięli udział w Mikołajkowych Stacjach Zadaniowych. Musieli napisać list do świętego Mikołaja, dopasować i nazwać emocje Mikołaja, zbudować zabawne świąteczne zdania a także rozwiązać mikołajkową krzyżówkę. Trzecioklasiści jako zadanie ekstra otrzymali rozszyfrowanie poplamionego przepisu na pierniczki oraz odgadnięcie pozostawionej wiadomości przez Mikołaja. Wszyscy uczestnicy wyśmienicie się bawili. Każdy uczeń tego dnia otrzymał pamiątkowy medal o pluszowego słonika na szczęście.
  W klasach IV – VIII rozegrane zostały turnieje: siatkarski single w każdej kasie oraz piłkarski dla chętnych. Po dwudniowej rywalizacji piłkarskiej i fenomenalnych emocjach wśród kibiców, można ogłosić, że reprezentanci klasy VIII Igor Kaczyński, Oskar Stoppa, Miłosz Jarząbek, Dawid Osowski, Alan Gregus są zwycięzcami tegorocznych rozgrywek. Tuż za nimi, ze srebrnymi medalami rywalizację zakończyli uczniowie klasy siódmej: Klaudiusz Fierek, Piotr Biesek, Piotr Kolinski, Maksymilian Opielowski. Z brązowymi medalami do domu odjechali uczniowie klasy szóstej: Mateusz Szamocki, Franciszek Kłosowski, Amadeusz Przybylski, Marta Smagorzewska i Natalia Drewczyńska. MVP najlepszym strzelcem turnieju został IGOR KACZYŃSKI. Gratulujemy zwycięzcom, zapraszamy do kolejnych rozgrywek, które odbędą się w przyszłym roku. Dziękujemy za dostarczane nam piłkarskie emocje. Sędzią pomocniczym był Paweł Lepak. Organizatorem był UKS Borowi Legbąd. Impreza została dofinansowana ze środków gminy Tuchola. Zapraszamy do fotorelacji: XII Mikołajkowe Szaleństwo Sportowe.

 • Mikołajki

         ,,Czapka Mikołaja zwalnia od pytania" to akcja zorganizowana przez Radę Samorządu Uczniowskiego, która sprawiła, że 6 grudnia czerwień stała się w naszej szkole kolorem dominującym. Tego dnia mikołajkowa czapka gwarantowała zwolnienie z pytania oraz niezapowiedzianych kartkówek. Pomysł Samorządu Uczniowskiego sprawił wiele radości (nie tylko uczniom, ale i pracownikom szkoły) oraz stanowił wspaniałą formę integracji klasowej. Mamy nadzieję, że akcja na stałę wpisze się do naszego szkolnego kalendarza.

 • Warsztaty Bożonarodzeniowe

        Przed nami świąteczny czas i kreatywne tworzenie przy współpracy z lokalną artystką rękodzieła, a wszystko dzięki dofinansowaniu z gminy Tuchola.

 • Tradycja ubierania choinki

      W piątkowe przedpołudnie 2 grudnia w naszej szkole tradycji stało się zadość, a to za sprawą pewnego pachnącego drzewka bożonarodzeniowego i uczniów klasy ósmej. Otóż po pandemii wróciła tradycja polegająca na tym, iż najstarsi uczniowie w szkole ubierają choinkę w holu głównym szkoły. Rano pan woźny przygotował dostojne świerkowe drzewko, które ustawił w najbardziej reprezentatywnym miejscu w szkole. Od samego rana dało się wyczuć w szkole ducha świąt chociażby dlatego, że  ósmoklasiści przyszli do szkoły ubrani w mikołajkowe czapki, szaliki, rogi renifera itp. Na lekcji wychowawczej uczniowie wraz z wychowawczynią przygotowali ozdoby, które wykonane zostały z materiałów, które po  uschnięciu drzewka w całości można spalić w piecu (  papier, jutowy sznurek oraz piórka). Kiedy cała choinka była już w ozdobach uczniowie zrobili sobie grupowe zdjęcie. Wtedy dotarło do nas, że  Boże Narodzenie jest  tuż  tuż. Ta stara tradycja  jeszcze mocniej nas zjednoczyła, przypominając nam, że  tworzymy wspólnotę.

  opracowała: K. Keszkowska

 • Andrzejki

        30 listopada punkt oraz oddział przedszkolny brały udział w zabawie „Andrzejkowej”. W dniu imprezy sala zamieniła się w ,,salę wróżb”. Katalog wróżb był bogaty, każdy mógł znaleźć dla siebie coś wyjątkowego. Uczestnicy andrzejkowej zabawy chętnie losowali imię swojej wielkiej miłości czy zawodu jaki będą wykonywać w przyszłości. Andrzejkowa zabawa nie mogła obejść się również bez lania wosku przez dziurkę od klucza. Nie zabrakło też wspólnej zabawy w tradycyjnym kółku, jak również tańców w parach. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Pamiętajmy jednak, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa. Zapraszamy do fotorelacji: Andrzejki.

 • Mistrzowie Aktywności

         18 listopada odbył się event sportowy pn.: „Mistrzowie Aktywności”. Z inicjatywy Burmistrza Tucholi, w piątkowe przedpołudnie odbyła się impreza sportowa, którą poprowadziła mistrzyni olimpijska w wioślarstwie pani Magdalena Fularczyk – Kozłowska. Udział wzięli uczniowie klas III i IV. Mieliśmy okazję popracować na ergometrze, dotknąć medalu olimpijskiego, posłuchać ile pracy i wysiłku trzeba włożyć, żeby w życiu osiągnąć najwyższe wyniki sportowe i nie tylko. Były to nowe doświadczenia dla nas. Zapraszamy do fotorelacji: Mistrzowie Aktywności.

 • II Turniej Rodzinny Dwójek Siatkarskich

             Święto Niepodległości po raz drugi w naszej szkole uczciliśmy przy siatce rozgrywając II Turniej Rodzinny Dwójek Siatkarskich w czwartek 10 listopada. W rozgrywkach wzięło udział 9 par z Sołectwa Legbąd. Rozegrano ponad 20 meczów w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie, systemem każdy z każdym. Po 3 godzinnych rozgrywek wyłoniono zwycięzców:

  I grupa:

  I miejsce – Elia Lepak, Dominik Lepak,

  II miejsce – Grażyna Długowska, Aleksandra Długowska

  III miejsce – Wiktoria Cegielska, Jakub Cegielski

  IV miejsce – Hanna Szamocka, Jakub Szamocki,

  Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom za udział, a zwycięzcy odebrali pamiątkowe statuetki i dyplomy. Nagrody ufundował Uczniowski Klub Sportowy Borowi Legbąd, impreza była dofinansowana ze środków gminy Tuchola. Zapraszamy do fotorecji II Turniej Rodzinny Dwójek Siatkarskich.

 • Szach z Jedynką

         18 października w tucholskiej Jedynce odbyły się Powiatowe rozgrywki drużynowe i indywidualne pn.: „Szach z Jedynką”. Do rywalizacji przystąpiło osiem szkół z całego powiatu. Naszą szkołę w kategorii klas 1-3 reprezentowali:  Paweł Kropiewski, Mikołaj Glaner, Fabian Reszka i Kinga Narloch; w kategorii klas 4-6 szkołę reprezentowali: Weronika Trawicka, Marta Smagorzewska, Filip Stoppa, Mateusz Szamocki; w najstarszej kategorii wystartowali: Paweł Drewczyński, Igor Kaczyński, Oskar Stoppa, Wiktoria Trawicka. W każdej kategorii niewiele zabrakło do drużynowego pucharu. Zajęliśmy IV lokatę w kategorii klas 4-6 i 7-8, natomiast w kategorii klas najmłodszych uplasowaliśmy się na miejscu VI. W kategorii indywidualnej Wiktoria Trawicka z klasy VIII zajęła III miejsce. Gratulujemy! Doskonalcie swoje mistrzowskie umiejętności.

 • Budujemy emocje

               6 października w klasie szóstej budowaliśmy swoje emocje… przy współpracy za pomocą klocków lego, wyrażaliśmy wylosowane emocje, mogliśmy przedstawić sposób w jaki je wyrażamy, moglibyśmy tak w nieskończoność… W taki sposób uczymy się jak panować nad kluczowymi umiejętnościami potrzebnymi w szkole, rozwijając swoją twórczość i kreatywność.

 • Sztafetowe Biegi Przełajowe

        5 października odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe, pomimo wielu chorób, udało nam się wystawić mocną reprezentację szkoły, którą stanowili: Mateusza Szamocki, Franciszek Kłosowski, Jakub Łącki, Radosław Knypel, Wiktor Glazer i Kacper Zabrocki. Wśród 10 drużyn uplasowaliśmy się na miejscu 6. Brawo chłopcy! 

 • Wycieczka do Malborka i Pelplina

       W piątek 25 listopada bieżącego roku uczniowie klasy IV, V i VII pod opieką pań: A. Sękowskiej, K. Keszkowskiej, E.Gwizdały i A. Jasnoch  gościli z wizytą w zamku krzyżackim w Malborku w  ramach wycieczki szkolnej z programu „Poznaj Polskę”. Zamek zachwycił nas swoją wielkością- jest to największa zachowana tego typu średniowieczna budowla z cegły w Europie. Przewodnicy oprowadzali nas po Zamku Niskim, Średnim i Wysokim. Z  ciekawością wysłuchaliśmy opowieści o  dawnym życiu zakonników. Dziewczyny szczególnie urzekła wystawa przepięknej biżuterii z  bursztynu, natomiast chłopcy zainteresowani byli wystawą broni. Był też czas na zakup drobnych pamiątek.  Po opuszczeniu zamku krzyżackiego udaliśmy się na  posiłek do restauracji McDonald’s. Następnie wyruszyliśmy w drogę do Pelplina, gdzie zwiedzaliśmy przepiękną Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest najcenniejszym zabytkiem tego miasta. Zaliczana jest do najpiękniejszych i największych dzieł gotyku ceglanego w  Polsce. W bazylice znajdują się 23 ołtarze rozmieszczone przy filarach i nawach bocznych. Mieliśmy również okazję zobaczyć relikwie  naszego patrona- świętego Jana Pawła II, które znajdują się w  katedrze od roku 2012. Po zwiedzaniu świątyni mieliśmy czas na krótką modlitwę oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie. Do domu wróciliśmy pełni wrażeń . Jesteśmy bogatsi o wiedzę, która przyda nam się na lekcjach historii, a liczne zdjęcia z  wycieczki będą nam przypominały miło spędzony czas.

  opracowała: K. Keszkowska

 • Gra sposobem na lekturę? Witajcie w Soplicopoly!

         Ósmoklasiści zakończyli pracę z jednym z najważniejszych i najtrudniejszych tekstów. Na ostatnich lekcjach zmagali się z lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Dzielnie śledzili poszczególne wątki. Rozwikłali znaczenie tytułu. Odczytali szczegółowo Inwokację i Epilog  utworu. Tropili oraz opisywali obyczaje szlacheckie. Śledzili zawikłane i niezwykłe losy Jacka Soplicy, a nawet przyglądali się strojom bohaterów. Podziwiali piękno języka oraz kunszt pisarski największego z polskich mistrzów słowa.

         Na podsumowanie, pracując bardzo wytrwale, stworzyli grę, której akcja rozgrywa się w Soplicowie. Spolicopoly to przydatna przed sprawdzianem pomoc. Dzięki niej można uporządkować swoją wiedzę o akcji utworu oraz poszczególnych bohaterach. Jednak Spolicopoly to nie tylko nauka, ale też świetna zabawa. Powstało sześć autorskich wersji gry. Można w nich spotkać pytania, ale również ciekawe wyzwania. Można powtórzyć przed sprawdzianem i nieźle się bawić.     

 • Spotkanie z niezwykłymi przyjaciółmi – Chłopcy z Placu Broni w klasie V

      Omawiając lekturę, piątoklasiści przenieśli się do czasów bez komputerów, Internetu oraz smartfonów. Okazało się jednak, że niegdyś również można było ciekawie się bawić i robić wiele niezwykłych rzeczy, a nade wszystko doświadczać relacji oraz nawiązywać fantastyczne przyjaźnie. Piątoklasiści ruszyli śladami  Chłopców z Placu Broni. Podobnie do bohaterów podzielili się na drużyny. Każdej z nich wymyślili nazwę, okrzyk, znak rozpoznawczy i wyznaczyli przywódcę.

      Okazało się, że podczas kolejnych lekcji na zespoły czekały nowe wyzwania. Pierwszym było zadanie ortograficzne w postaci dyktanda bieganego, opisującego losy węgierskich przyjaciół. Każda drużyna nie tylko ćwiczyła poprawną pisownię, ale także wykazała się niezwykłymi cechami podczas wykonywania ortograficznego wyzwania. W trakcie rywalizacji wyłonił się najszybszy zespół,  najdokładniejszy, najbardziej zgrany oraz ten, który miał największą wolę walki. Kolejnego dnia drużyny opracowywały zadania do wspólnych podchodów. Powstawały własnoręcznie przygotowane krzyżówki o lekturze, zaszyfrowana opinia każdej z grup o książce, wymyślona zabawa z dawnych lat, dzięki której uczestnicy mogli się niemal przenieść w czasie. Piątoklasiści utrwalali informacje
  o lekturze oraz przez wspólne działanie, mogli się poczuć jak bohaterowie książki Ferenca Molnara. Nasza sala gimnastyczna podczas podchodów przeobraziła się na chwilę w ogromne, wesołe i gwarne podwórko.

      Jednak praca z tekstem to nie tylko wspaniała zabawa, ale również świetna okazja do szlifowania umiejętności pisarskich. Stworzyliśmy zaproszenie dla Boki na lekcję języka polskiego.  Piątoklasiści w swoich drużynach zbierali także materiał o wybranym bohaterze książki, tworzyli plakaty, a następnie ćwiczyli umiejętność pisania charakterystyki. Znalazł się również czas na dyskusję oraz zastanowienie się nad tym, czy poznana przez nas opowieść mogła zakończyć się szczęśliwie. Każdy uczestnik naszych lekcji spróbował zmienić zakończenie powieści  w niełatwej formie wypowiedzi, jaką jest niewątpliwie opowiadanie z dialogiem.

        Możemy wspólnie stwierdzić, iż Chłopcy z Placu Broni to z całą pewnością książka, po którą warto sięgnąć. Świadczą o tym reklamy przygotowane również przed uczniów piątej klasy.  Miło było obserwować ich zmagania. Możecie również je obejrzeć w naszej galerii.   

 • Mikołajkowe szaleństwo sportowe

  Drodzy Uczniowie, zapraszamy do wspólnego sportowego świętowania Mikołajek, którego organizatorem jest nasz Szkolny Klub Sportowy Borowi. 

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie
  ul. Szkolna 5
  89-504 LEGBĄD
  e-mail: splegbad@wp.pl
 • 52 3341529 Fax: 52 3341529

Galeria zdjęć