6 grudnia w naszej szkole miało miejsce nietypowe spotkanie integracyjne klasy czwartej i piątej pod nazwą „Wieczorynka mikołajkowa”. Celem wieczorynki była wspólna zabawa oraz stworzenie niezapomnianej mikołajkowej atmosfery pełnej radości i uśmiechu. Podczas spotkania uczniowie uczestniczyli w klasowych sesjach zdjęciowych w świątecznym klimacie w strojach z nutą świątecznej elegancji i ze śmiesznymi gadżetami w postaci okularów. Był też czas na aktywność plastyczną- konkurs biblioteczny. Każdy uczeń wykonał kartkę z życzeniami świątecznymi dla wylosowanej wcześniej osoby. Założono następujące kryteria oceny prac: estetyka i staranność wykonania oraz poprawność i kreatywność w tworzeniu życzeń. Po tak intensywnych aktywnościach rodzice: K. Borowicka i J. Zawiłowicz dostarczyli dzieciom jedzenie w postaci pizzy. Po wspólnym posiłku była chwila na odpoczynek i wyciszenie przy dźwiękach muzyki oraz czas na planszówki. Szybko nabraliśmy sił i przyszedł czas na aktywność sportową. Zabawę zaczęliśmy od gry zespołowej nazywanej „zbijakiem”.Zwycięzcami zostali piątoklasiści. Aktywność zakończyła się grą w piłkę nożną. Potem przyszedł czas na prezenty mikołajkowe w postaci paczek ze słodyczami, za przygotowanie których wychowawczynie bardzo dziękują zaangażowanym rodzicom. Pod koniec spotkania został rozstrzygnięty konkurs na kartkę z życzeniami świątecznymi. Nagrody książkowe oraz zakładki do książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymali: I miejsce- Marcel Bączyk kl. IV. ; II miejsce- Amanda Przybylska, kl.V; III miejsce- Nadia Borowicka kl. IV; wyróżnienie- Lena Osowska, kl.V. To były wyjątkowo intensywne Mikołajki, a wspólnie spędzony czas długo zachowamy w naszej pamięci.
A.Sękowska, K. Keszkowska
7 grudnia 2024 r. uczniowie klas V i VII, z inicjatywy p. Katarzyny Thiede, udali się do Bydgoszczy. „Traviata” w Operze Nova była dla wszystkich wyjątkowym przeżyciem – to niesamowite, jak muzyka i śpiew mogą opowiadać historię. Kostiumy i dekoracje były przepiękne, przeniosły widzów w czasy, o których wcześniej czytano tylko w książkach. Śpiewacy byli świetni – ich emocje były naprawdę wyczuwalne. Największym zainteresowaniem cieszyły się sceny balowe, bo były pełne życia i ruchu, a muzyka sprawiała, że wszyscy podrywali do tańca.
Okres przed mikołajkami uświetnili nam rodzice wraz z nauczycielami, przygotowując dla całej społeczności szkolnej przedstawienie pt.: "Kaczka Dziwaczka", a to wszystko w ramach działalności biblioteki w myśl Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Sceneria, stroje, fryzury, muzyka, wszystko na najwyższym poziomie- zostało przygotowane dla naszych Szanownych Widzów. Narratorem była p. Krystyna Metlicka, główną rolę odegrała p. Aneta Przybylska, w rolę fryzjerki i jej klientki wcieliły się panie Hanna Szamocka oraz Judyta Zawiłowicz, w rolę aptekarki zaangażowała się p. Karolina Redlarska, serce publiczności skradła praczka, w rolę której wcielił się p. Jacek Zawiłowicz, w rolę niezawodnego kucharza wcieliła się p. Daniela Stoppa, a w rolę przyjaciółek Kaczki Dziwaczki wcieliły się panie Ewa Trzebuniak, Hanna Smagorzewska i Agnieszka Trzuskot. Dystans do samego siebie, odwaga, ale rownież doskonała umiejętność odegrania ról towarzyszyły naszym aktorom podczas występu. Gratulujemy pomysłowości, kreatywności i współpracy.
27 listopada dzieci z kółka regionalnego, który prowadzi w naszej szkole Pani Bożena Gutowska, jak również klasy II, IV oraz V pod opieką Pań Krystyny Metlickiej i Alicji Sękowskiej - wybrały się do Muzeum Borów Tucholskich w ramach edukacji regionalnej. Uczniowie poznali historię Tucholi, dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o życiu dawnych Borowiaków. Mieli okazję obejrzeć wystawę fauny i zapoznać się z warsztatami pracy dawnego kołodzieja, kowala, stolarza, rolnika, leśnika, pszczelarza oraz prządki. Dzieci brały też udział w warsztatach ubijania masła w kierzankach i prania na tarach. Była to bardzo ciekawa lekcja z regionalizmu, która na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Organizatorem dzisiejszego wyjazdu była Pani Bożena Gutowska.
Nasza szkoła dołącza do akcji ONKO-MIKOŁAJE! Wspieramy w ten sposób dzieci przebywające na Oddziale Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy. Zbieramy wszystko co wywoła uśmiech dziecka. Każda rzecz będzie dołożona do paczek, by stworzyć tą wyjątkową.
Zbieramy (TYLKO nowe rzeczy!): chusteczki nawilżające, słodycze, musy, artykuły szkolne, artykuły kreatywne,, Lego, gry, zabawki, książki, puzzle, kolorowanki, drobną elektronikę (np. powerbanki, słuchawki, głośniki), zestawy kosmetyków, bidony, termofory, koce, poduszki, pościele, pluszaki, zabawki dla niemowląt, kubki termiczne, kawę, herbatę, wodę dla rodziców. Prezenty zbieramy do 05.12. Przynosimy je do sali nr 13.
Zachęcamy do udziału w akcji!
Rada Samorządu Uczniowskiego
„Zostań bajkowym bohaterem” to II edycja konkursu fotograficznego, w którym można było upodobnić się do swojej ulubionej postaci z bajki. Spośród chętnych biorących udział w konkursie wyłoniliśmy zwycięzców. W pierwszej kategorii wiekowej - przedszkole zwycięzcą został Franciszek Kiedrowski. II miejsce zajęła Sara Bączyk, a III miejsce powędrowało do Filipa Drewczyńskiego i Franciszka Szczepańskiego. Natomiast w kategorii klas 1-3 pierwsze miejsce należało do Antoniego Stoppy. II miejsce zajęła Klaudia Borowiak. A III miejsce zajęła Wiera Lipińska. Wyróżnienia w konkursie otrzymali Amelia Hoffmann oraz Maciej Drewczyński. Wszystkim serdecznie gratulujemy! I zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnym roku szkolnym.
Przygotowała Klaudia Pawłowska
W listopadzie punkt i oddział przedszkolny wybrały się na wycieczkę do teatru do Tucholi. Spektakl pt. „Kubuś Puchatek” zachwycił nie tylko dzieci. Było kolorowo i bajkowo. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się postaciom na scenie. Śmiechom i okrzykom radości nie było końca. A dzieci jeszcze przez długi czas wspominały i opowiadały historie, które wydarzyły się na scenie.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na Wyjątkową Kartkę Bożonarodzeniową wszystkie dzieci, młodzież i dorosłych. Koordynatorem konkursu jest Pani Klaudia Pawłowska, więc do niej również można dostarczać swoje prace.
"ŻYCIE BEZ KREATYWNOŚCI NIE MIAŁOBY TYLU BARW"
22 listopada w naszej szkole odbył się konkurs "Mam Talent". Uczniowie wszystkich klas, w dwóch kategoriach wiekowych: 0-III i IV- VII, przedstawili nam fascynujące programy artystyczne, pełne bogactwa i różnorodności talentów. Jurorzy zwracali uwagę na energię, wyobraźnię i twórczą ekspresję wszystkich uczestników konkursu. Pani Dyrektor- Natalia Glaner podziękowała wszystkim uczestnikom, doceniła każdego z występujących, wręczyła dyplomy i nagrody. Zapowiedziała również kolejne edycje tej szkolnej uroczystości. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim obecnym za wspaniałą zabawę oraz niesamowitą atmosferę. Do zobaczenia za rok !
"To przychodzi nagle. Widzisz coś po raz pierwszy i od razu wiesz, że znalazłeś swoje zainteresowanie. Jakby ktoś przekręcił klucz w zamku. Albo po raz pierwszy zakochał się." <Stephen King>
Cała społeczność naszej szkoły spotkała się dziś, aby zaprezentować i podziwiać Wystawę Talentów. Każda klasa miała swoje stoisko, które poddane było ocenie Jury. Nasi jurorzy zwracali uwagę na zaangażowanie zespołów klasowych, kreatywność, odwagę i różnorodność, jednak przede wszystkim liczyła się przyjazna atmosfera i dobra zabawa. Wystawy Talentów poszczególnych klas były naprawdę imponujące, dlatego wszyscy otrzymali z rąk Pani Dyrektor-Natalii Glaner pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Ponadto 21 listopada to niezwykły dzień- Dzień Życzliwości i Pozdrowień, z tej okazji klasa VII na zajęciach języka polskiego przygotowała i udekorowała słoiki, w których znajdowały się życzliwe słowa oraz pozdrowienia. Wszyscy obecni mogli przyłączyć się do celebrowania tego święta - losując karteczki oraz uświadamiając sobie i innym, jak ważna jest życzliwość na co dzień. Zgromadzona społeczność naszej szkoły wykorzystała dzisiejszy dzień maksymalnie, bowiem na zakończenie zorganizowaliśmy jeszcze zabawy, wróżby i dyskotekę andrzejkową dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Organizacją dzisiejszego dnia zajęła się klasa VIII, która spisała się na medal, gorące podziękowania za pomoc kierujemy również do Pani Dyrektor -Natalii Glaner, wszystkich wychowawców i nauczycieli, a szczególnie dziękujemy Paniom Kasi Keszkowskiej, Alicji Sękowskiej, Karolinie Redlarskiej, Angelice Jasnoch i Panu Tomkowi Krenskiemu.
„Przyszłość należy do tych,którzy wierzą w piękno swoich marzeń.”Eleanor Roosevelt
18 listopada nasze Piłkarki wraz z opiekunkami - paniami Karoliną Redlarską i Kasią Keszkowską ruszyły na podbój stolicy! Ten wyjątkowy dzień zaczęły od zwiedzania, eksperymentowania i doświadczania w Centrum Nauki Kopernik, następnie autobusem miejskim wybrały się na ul. Wiejską pod Sejm, gdzie odebrały przepustki, przeszły kontrolę bezpieczeństwa i udały się zwiedzać Sejm w towarzystwie Posłanki Agnieszki Kłopotek. Zaczęły od Sali Kolumnowej, która jest salą reprezentacyjną, to tam Posłanki i Posłowie odbierają nominacje poselskie tuż po wyborach, w tej sali odbywają się również posiedzenia sejmowych komisji, dalej przeszły do Hallu Głównego, w którym była witryna ze "skarbami sejmowymi", a w nich laski marszałkowskie, którymi Marszałek uderza trzykrotnie na rozpoczęcie obrad sejmowych. Hall Główny jest najbardziej medialnym miejscem w Sejmie, nasze dziewczyny obejrzały pamiątkowe tablice poświęcone nieżyjącym już parlamentarzystom, jak również tablicę upamietniającą ofiary katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem w 2010 roku oraz wystawy czasowe. Kolejnym punktem zwiedzania była Sala Posiedzeń, zwana także Salą Plenarną, już na wejściu można było odczuć podniosły klimat. To w tej sali odbywają się najważniejsze obrady w kraju i tworzy się prawo. Posłanki i Posłowie zasiadają w dębowych ławach na siedziskach wyścielonych zielonym welurem, w Polsce jest ich aż 460, a Senatorów 100. Fotel marszałka Sejmu jest na środku sali, a loża prezydencka wyraźnie oznaczona godłem. Zwiedzanie Sejmu zakończyły pamiątkowym zdjęciem oraz podziękowaniami. Nasze piłkarki spacerkiem przeszły na Starówkę, udały się na obiad oraz krótkie zwiedzanie Starego Miasta, zobaczyły Pomnik Małego Powstańca, Syrenkę Warszawską, Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, odwiedziły też Grób Nieznanego Żołnierza i Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Około godziny 18:00 nasze turystki przejechały tramwajem, by udać się do busa i przygotować do meczu Polska-Szkocja. Z namiotów "Z orlika na stadion" odebrały czapeczki i szaliki, przeszły bramą drugą, gdzie wejściem C zmierzały do sektora G27, aby obejrzeć i doświadczyć wielkich sportowych emocji. Największym przeżyciem było wspólne - z ponad 55 tysięczną publicznością - odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Po pierwszym gwizdku rozpoczęło się piłkarskie widowisko. Wspólnie skandowały: "Polska!!! Jeszcze jeden!" Niestety Szkocja okazała się lepsza w tym spotkaniu, ale to nie zmienia faktu, że nasze piłkarki bawiły się wyśmienicie.
Wszystkim życzymy doświadczenia takiej sportowej przygody! Dziękujemy Sponsorom za możliwość i uczestnictwo w wycieczce, to dzięki Wam spełniamy swoje marzenia. Dziękujemy również firmie Aleksander- Panu Aleksandrowi Cieślikowi za bezpieczną i komfortową podróż w przemiłej atmosferze. W wycieczce towarzyszyły nam wierne kibicki turniejów piłkarskich -mamy Hanna Szamocka i Hanna Smagorzewska, paniom również dziękujemy za troskę, uwagę i opiekę.
16 listopada 2024 r. uczniowie naszej szkoły - Aleksandra Szamocka, Anna Baturo, Julian Smagorzewski oraz Mikołaj Glaner - wzięli udział w pierwszym spotkaniu etapu rejonowego Ligi Zadaniowej - Konkursu Przedmiotowego z Matematyki organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konkurs został objęty patronatem Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Uczestnikom życzymy powodzenia w kolejnych etapach matematycznych zmagań!
,,Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają” – pod tym hasłem 15 listopada 2024 r. obchodziliśmy XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tego dnia Komisja Egzaminacyjna składająca się z siedmiu czwartoklasistów - Ekspertów Tabliczki Mnożenia - sprawdziła ,,tabliczkową wiedzę” swoich starszych kolegów. W zabawie aktywnie uczestniczyli także nauczyciele, wspierając uczniów i pokazując, że nauka tabliczki mnożenia może być świetną zabawą. Gratulujemy wszystkim uczestnikom za ich zaangażowanie i wiedzę!
We wtorek w naszej szkole gościliśmy panią Magdalenę Domeracką z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Tucholi, która przeprowadziła z najmłodszymi dziećmi ciekawe zajęcia. Celem zajęć było zwiększenie świadomości uczniów na temat higieny i nawyku mycia rąk. Pani omówiła z dziećmi znaczenie dokładnego i regularnego mycia dłoni. Szczególną atrakcją była szkoleniowa lampa UV do nauki prawidłowej techniki dbania o higienę. Każde dziecko miało okazję zobaczyć pod lampą, jak wyglądają jego umyte rączki. Zajęcia pomogły dzieciom zrozumieć, jak ważne jest dbanie o higienę. Uczniom klas starszych naszej szkoły profilaktyka też nie jest obca. W ubiegłym miesiącu klasa VII i VIII wzięła udział w warsztatach na temat cyberbezpieczeństwa, cyberprzemocy i hejtu. Zajęcia prowadził profilaktyk uzależnień pan Robert Jesionek. Podczas spotkania omówiono zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz sposoby radzenia sobie z hejtem i cyberprzemocą. Dyskusja skupiła się na takich tematach jak rozpoznawanie przejawów cyberprzemocy oraz różnic między krytyką, a hejtem. Uczniowie wyposażeni w wiedzę po spotkaniu z pewnością lepiej poradzą sobie z zagrożeniami w sieci.
oprac. K. Keszkowska
"Czas to najcenniejsza "rzecz" jaką mamy i jedyna, która nieustannie się odnawia. Ale czasu raz straconego nie można już odzyskać."
Klasa ósma wzięła udział w cyklu szkoleń pt. "Było sobie życie cyfrowe" - prowadzone przez prof. Jakuba Andrzejczaka, który od lat zajmuje się wpływem technologii cyfrowej na społeczeństwo, w szczególności na socjalizację i edukację młodych ludzi. Życie cyfrowe nastolatków to złożony i dynamiczny temat, który obejmuje wiele aspektów. Po przeanalizowaniu materiałów szkoleniowych, z których uczniowie dowiedzieli się m.in.: - dlaczego czas w życiu ludzi jest taki ważny i co ma z tym wspólnego internet, - jak i po co świat cyfrowy walczy o naszą uwagę, - jak twórcy świata cyfrowego manipulują naszymi zachowaniami, - dlaczego tak trudno oprzeć się metodom używanym przez świat cyfrowy, - jak możemy przejąć kontrolę nad rzeczywistością cyfrową, - co możemy zrobić, by korzystanie ze świata cyfrowego było zdrowe i bezpieczne... Ósmoklasiści przygotowali plakaty edukacyjne dla młodszych kolegów. Profesor podkreślał, że życie cyfrowe nastolatków jest pełne wyzwań, z którymi muszą się mierzyć codziennie. Jakie zagrożenia dostrzegają uczniowie najstarszej klasy, dowiemy się z poniższych plakatów. Mamy nadzieję, że to szkolenie przyczyni się do zwiększenia samokontrola u uczniów w kontakcie z cyfrową rzeczywistością.
W powyższym artykule wykorzystano informacje ze strony https://andrzejczakszkolenia.pl/product/bylo-sobie-zycie-cyfrowe-szkolenie-dla-mlodziezy-12/
Piątkowe obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły nasze świętowanie. 11 listopada 2024 r. poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie, legbądzcy harcerze wraz ze swoimi rodzicami, nauczyciele naszej szkoły oraz mieszkańcy wsi wzięli udział w uroczystościach w Tucholi. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, następnie w podniosłym przemarszu, w asyście Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Bysławia uczestnicy udali się pod pomnik Mauzoleum Pomordowanych Polaków w Rudzkim Moście przy ulicy Chopina, gdzie złożono kwiaty i oddano cześć ofiarom. Na twarzach uczestników malowała się duma i radość. Na tym świętowanie się nie kończy. Wszystkim obecnym dziękujemy za ten wyraz patriotyzmu i życzymy wielu miłych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół!
W piątek 8 listopada 2024 r. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości, które skupiło całą społeczność szkolną, organizacje lokalne i zjednoczyło mieszkańców. Jak co roku goście, mieszkańcy naszej wsi oraz uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły zebrali się na placu przy świetlicy wiejskiej w Legbądzie, by we wspólnym biało – czerwonym przemarszu dotrzeć na cmentarz. Tam uczcili pamięć mieszkańców naszej wsi, którzy za wolność zapłacili najwyższą cenę, cenę własnego życia. W szkole czekała na wszystkich uroczysta akademia, a poczucie wspólnoty dopełnił śpiew pieśni patriotycznych i spotkanie przy stole.
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tych obchodów. Dziękuję Pani Sołtys Weronice Warszyńskiej oraz Radzie Sołeckiej za podjęcie wspólnej inicjatywy. Kołom Gospodyń Wiejskich z Legbąda i Łosin oraz paniom świetlicowym za przygotowanie wspólnego stołu. Druhom strażakom z Legbąda i Łosin za zabezpieczenie przemarszu, uświetnienie naszej uroczystości obecnością pocztu sztandarowego. Radnym pani Barbarze Drewczyńskiej i panu Dariuszowi Kwaśniewskiemu za pracę w komitecie organizacyjnym. Księdzu Proboszczowi Sławomirowi Mowińskiemu za przewodniczenie naszej wspólnej modlitwie oraz pani Krystynie Metlickiej za poprowadzenie uroczystości na cmentarzu. Paniom Katarzynie Keszkowskiej i Alicji Sękowskiej za perfekcyjne przygotowanie uroczystej akademii szkolnej. Pani Janinie Milczewskiej za przygotowanie plakatów i zaproszeń, pani Angelice Jasnoch za obsługę medialną oraz pracownikom obsługi i administracji naszej szkoły za nadanie odświętnego charakteru przestrzeni szkolnej. Wszystkim wychowawcom i rodzicom z Radą Rodziców na czele za przygotowanie naszych uczniów do obchodów tego ważnego święta.
Podziękowania i wyrazy uznania kieruję do wszystkich gości, którzy, mimo licznych obowiązków, odpowiedzieli na nasze zaproszenie i uświetnili to wydarzenie obecnością.
Świetna współpraca i otwartość na siebie nawzajem są wspaniałym świadectwem patriotyzmu, które napawa dumą i jest źródłem ogromnej radości.
Z wdzięcznością i wyrazami szacunku
Natalia Glaner
Dyrektor Szkoły
Z ogromną radością informujemy, że 9 listopada 2024 r. uczeń klasy VII Jakub Łącki zajął II miejsce w ogólnopolskich finałach Halowej Olimpiady LEKKOATLETYKA DLA KAŻDEGO rozgrywanych w Spale. Na starcie spotkali się najlepsi zawodnicy z całego kraju, konkurencja była ogromna, jednak Jakub wytrzymał presję i rozegrał swój bieg po mistrzowsku. Dynamicznie wystartował, by cały czas trzymać się w czołówce. Zachował chłodną głowę i nie dał się ponieść emocjom, a w drugiej części dystansu pokazał jak gorące serce do walki posiada. W biegu na 600 metrów uzyskał czas 1:35:59. Pięknym finiszem pewnie zwyciężył swój bieg, co zaowocowało II miejscem w klasyfikacji generalnej.
Jakubie, składamy serdeczne gratulacje Tobie i Twoim Rodzicom, życzymy wielu wspaniałych sukcesów!
Dnia 30.10.2024 r. odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. W obecności rodziców, najmłodsze dzieci naszej szkoły zostały uroczyście przyjęte do grona przedszkolaków. Wykazały się w tańcu, wierszykach i piosence. Wykonały również zadania i rozwiązały zagadki. Dla rodziców w prezencie wykonały pracę plastyczną – jeżyka z ziemniaków. Dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przyszły do przedszkola, złożyły uroczyste ślubowanie. Pani Dyrektor czarodziejską kredką pasowała najmłodszych dzieci na dzielnego i wesołego przedszkolaka. Każdy otrzymał upominek i pamiątkowy dyplom. Po uroczystości przyszedł czas na wspólny poczęstunek.
5 listopada dwoje uczniów naszej szkoły - Marta Smagorzewska oraz Amadeusz Przybylski - wzięło udział w XXIV Gminnym Konkursie Patriotycznym "PRO PATRIAE ". W Tucholskim Ośrodku Kultury uczniowie różnych szkół recytowali poezję i prozę patriotyczną. Marta wystąpiła z utworem Barbary Zagrodnickiej pt. " Poszli", a Amadeusz recytował wiersz Antoniego Słonimskiego pt. "Polska".