• Konkurs Ortograficzny "O Pióro Burmistrza"

     W piątek 25 kwietnia reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym „O Pióro Burmistrza”, który odbył się w Tucholi w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Janty -Połczyńskiego. Wydarzenie to od lat cieszy się dużym zainteresowaniem i gromadzi uczniów z całej gminy, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności językowe i zmierzyć się z niełatwymi zawiłościami polskiej ortografii. Naszą szkołę reprezentowały: Anna Baturo, Sara Kuch, Aleksandra Szamocka, Zuzanna Kotyńska, Natalia Drewczyńska oraz Wiktoria Gruźlinska. Uczennice przygotowywały się pilnie pod fachowym okiem pani polonistki mgr Eweliny Ossowskiej. W tym roku tekst dyktanda poświęcony był imiennikowi naszej biblioteki publicznej, który zasłużył się jako wybitna postać historyczna regionu. Dzięki temu połączeniu uczestnicy nie tylko sprawdzili swoje umiejętności ortograficzne, ale także pogłębili wiedzę o postaci, której imię nosi biblioteka. To było połączenie nauki z patriotyzmem. Z niecierpliwością oczekujemy na ogłoszenie wyników konkursu, które mają zostać podane 8 maja br. Trzymamy kciuki za nasze reprezentantki i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w konkursie.

    opracowała: Katarzyna Keszkowska

  • Góra Grosza

         Z inicjatywy Rady Samorządu Uczniowskiego od 1 listopada 2024 r. trwała w naszej szkole wielka zbiórka pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Jest to akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Uczniowie naszej szkoły nie pozostali obojętni na krzywdę drugiej osoby i chętnie się do tej akcji przyłączyli. W ten sposób wsparli oni Towarzystwo Nasz Dom, a tym samym pomogli swoim rówieśnikom w całej Polsce, którzy nie mają możliwości i szczęścia dorastać wśród najbliższych. Towarzystwo to udziela wsparcia dzieciom z zawodowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, domów dla dzieci i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Łącznie zebralismy ponad tysiąc złotych! Udział w akcji pomógł uzmysłowić naszym uczniom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji!

  • Wyjazd integracyjny

         Uczniowie klasy VII udali się do Okonin Nadjeziornych. Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, jaką są kręgle oraz   zacieśnianie relacji koleżeńskich. Uczniowie mieli możliwość poznania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczyli się kulturalnego zachowania w miejscach publicznych.

  • Małe rączki – wielkie serca dla Ziemi!

         Z okazji Dnia Ziemi nasze dzielne przedszkolaki z oddziału przedszkolnego postanowiły pomóc naszej planecie i… ruszyły do działania! Uzbrojone w rękawiczki i worki na śmieci, z wielkim zaangażowaniem sprzątały najbliższą okolicę przedszkola. Zbierały papierki, plastikowe butelki i inne „zapomniane” odpadki – wszystko po to, by Ziemia mogła odetchnąć!

    Dla dzieci była to nie tylko świetna zabawa na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim ważna lekcja troski o środowisko. Bo choć są jeszcze mali, to ich serca są ogromne – pełne miłości do natury i chęci pomagania. Dbajmy o naszą planetę – nie tylko od święta!

  • Zajączek Wielkanocny

         Dnia 16.04.2025 w punkcie i oddziale przedszkolnym działo się coś wyjątkowego- Zajączek Wielkanocny zostawił dla nich upominki! Rozpoczęło się wielkie poszukiwanie: były zagadki, wskazówki i mnóstwo emocji! Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przemierzały ogród, zaglądały w każdy zakamarek i… opłaciło się – prezenty zostały odnalezione! Była wspólna zabawa na świeżym powietrzu i ognisko- pieczone kiełbaski, śmiech, rozmowy i wiosenny klimat, który na długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach – a Zajączkowi… do zobaczenia za rok!

  • Pasowanie na Czytelnika

    W bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki oraz kolorowe zakładki. W trakcie spotkania brali udział w zabawach i odpowiadali na zagadki związane z bajkami i postaciami literackimi. Atmosfera była radosna i pełna zainteresowania książką.

  • Spotkanie Punktów Przedszkolnych Gminy Tuchola – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Wiosenne drzewo”

         Już po raz dziesiąty Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II przy współpracy z Nadleśnictwem Woziwoda zorganizowała spotkanie dla dzieci z Punktów Przedszkolnych Gminy Tuchola. W tej edycji do wydarzenia dołączyły także dzieci z grupy przedszkolnej Pszczółki ze  Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tucholi. Pomysłodawczynią spotkania jak każdego roku była nauczycielka wychowania przedszkolnego pani Mirosława Wałdoch.  Dyrektor pani Natalia Glaner, bardzo serdecznie i ciepło powitała uczestników tego wydarzenia. Następnie wszyscy z zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie pt. „Kaczka Dziwaczka”,
    w wykonaniu rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie. Trzeba przyznać, że aktorzy wykazali się niebywałym talentem. Brawurowa gra aktorska sprawiła zarówno dzieciom jak i dorosłym wiele radości. Mury sali gimnastycznej wypełniły salwy śmiechu. Przedszkolaki nie tylko dobrze się bawiły, ale również poszerzyły wiedzę na temat budzącej się do życia przyrody. W rozmowie z panią Dorotą Rząską – Lis z Ośrodka Edukacji Leśnej w Woziwodzie dowiodły, że o oznakach wiosny wiedzą niemal wszystko.

         Podczas uroczystości odbyło się rozdanie dyplomów i nagród za udział w X Konkursie Plastycznym dla Dzieci z Punktów Przedszkolnych Gminy Tuchola pn. Wiosenne drzewo. Konkurs ten przeznaczony był dla dzieci 3, 4, 5  letnich. Zadanie uczestników polegało na wykonaniu wiosennego  drzewa, różnymi technikami plastycznymi. Powstały bardzo ciekawe prace, które wypełniły tego dnia przestrzeń szkolną. Uczestnicy prześcigali się w pomysłach na zgodne z wiedzą przyrodniczą i efektowne przedstawienie tematu. Dzięki hojności sponsorów na każde dziecko biorące udział w konkursie czekała nagroda. Podczas spotkania przedszkolaki ze wszystkich punktów mogły się bliżej poznać, porozmawiać przy wspólnym stole. Słodki poczęstunek dla uczestników przygotowały panie kucharki.  Przed odjazdem przedszkolaki mogły nacieszyć się swoim towarzystwem podczas zabaw integracyjnych.

         Organizatorzy pragną podziękować sponsorom tego wydarzenia Przedsiębiorstwu Komunalnemu w Tucholi Panu Prezesowi Tomaszowi Stybaniewiczowi; Radnej Rady Miejskiej w Tucholi Pani Barbarze Drewczyńskiej; Państwu Hannie i Kamilowi Wolińskim właścicielom sklepu „Lewiatan” w Legbądzie; Radzie Rodziców Szkoły -  Pani Danieli Stoppa, Hannie Szamockiej, Agacie Wandzińskiej, Anecie Przybylskiej oraz anonimowemu darczyńcy.

     

  • Biegi Rodzinne oraz Nordic Walking

    Biegi rodzinne oraz Nordic Walking przynoszą wiele korzyści, które wykraczają poza samo zdrowie fizyczne: *Satysfakcję i zabawę- pokonanie wyznaczonego dystansu daje poczucie osiągnięcia celu, a udział w wydarzeniu może być niezwykle przyjemny. *Wzmacniają więzi rodzinne -wspólne aktywności pozwalają budować relacje, spędzać czas razem i wzajemnie się wspierać. *Poprawiają kondycję fizyczną- regularny ruch wzmacnia mięśnie, poprawia wydolność organizmu i niweluje ryzyko chorób cywilizacyjnych. *Redukują stres- kontakt z naturą i umiarkowana aktywność fizyczna sprzyjają odprężeniu i poprawie samopoczucia. *Ponadto edukują- dzieci mogą nauczyć się wartości zdrowego trybu życia oraz współpracy w grupie. *Jest to też doskonała integracja społeczna- takie wydarzenia często przyciągają lokalną społeczność. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zaczynamy już dziś -23 kwietnia o godzinie 16:00 na Orliku. Do zobaczenia!

  • Życzenia

    Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice i Nauczyciele, Przyjaciele Szkoły,
    z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia.

    Niech radość płynąca z tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa umacnia wiarę i będzie niewyczerpanym źródłem nadziei na lepsze jutro.Życzę, aby ten świąteczny czas napełnił nasze serca pokojem, a codzienne życie obfitowało w dobro, wzajemne zrozumienie oraz liczne powody do uśmiechu i wdzięczności.

    Dziękując za dotychczasową współpracę, wsparcie oraz życzliwość, życzę również wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym i zawodowym. Wesołego Alleluja!

    Z wyrazami szacunku
    Natalia Glaner
    Dyrektor Szkoły

  • MAŁE RĄCZKI, WIELKIE DZIEŁA - WIELKANOCNE OZDOBY

        Dzieci z oddziału przedszkolnego z radością zaangażowały się w przygotowania do Świąt Wielkanocnych, tworząc własnoręczne pisanki oraz kolorowe stroiki. Przedszkolaki z wielkim zapałem malowały jajka, wyklejając je różnorodnymi materiałami plastycznymi, a także komponowały świąteczne dekoracje z gałązek bukszpanu, bazi i wstążek. Zajęcia rozwijały kreatywność i zdolności manualne dzieci oraz wprowadziły je w radosny, świąteczny nastrój. Powstałe prace były pełne barw i pomysłowości – każda inna, wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.

  • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"

    15 kwietnia 2025 roku cztery uczennice naszej szkoły wzięły udział w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", który odbył się w ZSLiA w Tucholi. Aleksandra Szamocka (klasa VI); Natalia Drewczyńska, Emilia Metlicka i Marta Smagorzewska (uczennice klasy VIII ) w pierwszej części konkursu za zadanie miały rozwiązanie testu. Spośród 31 uczestników do drugiej - ustnej części konkursu przeszły 4 osoby, z których wyłoniono zwycięzców. Emilia Metlicka zajęła III miejsce! Gratulujemy serdecznie!!! Do konkursu nasze uczennice przygotowywała Pani Krystyna Metlicka. Na turniej pojechały pod opieką Pani Zuzanny Thiede oraz Pana Rozmarynowicza - strażaka OSP w Legbądzie.

  • Drzwi otwarte ZSLiT w Tucholi

        W dniu 09.04.2025 uczniowie klasy ósmej odwiedzili Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskiej w Tucholi, gdzie mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły. Podczas wizyty uczniowie spotkali się z nauczycielami uczącymi w klasach : technik handowiec, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik logistyk, technik mechanik, technik hotelarstwa i technik informatyk. Grono pedagogiczne przedstawiło przedmioty zawodowe nauczane w danej klasie oraz kwalifikacje jakie uzyskuje się po skończeniu nauki. W programie drzwi otwartych był spacer po szkole i pracowniach nauki zawodu. Na zakończenie klasa odwiedziła Tucholskie Centrum Edukacji Zawodowej.

    Opracowała: Helena Chabowska

  • Konkurs „Bory Tucholskie w oczach dziecka”

    Z radością informujemy, że uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie zostali wyróżnieni w konkursie plastycznym „Bory Tucholskie w oczach dziecka” zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Osiu. Na konkurs wpłynęło niemal 500 prac z różnych szkół i placówek. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 11 kwietnia br. w siedzibie GOK w Osiu. W gronie wyróżnionych uczniów naszej szkoły znaleźli się: Filip Kuch- kl. IV Denis Drążek- kl. II Stanisław Wróblewski kl. II Gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów artystycznych oraz rozwijania talentów. opr. K. Keszkowska

  • Drzwi otwarte w ,,Nowodworku"

         Dnia 03.04.2025 r. uczniowie klasy VIII wzięli udział w XIII Nowodworskim Festiwalu Nauki w Tucholi. Celem spotkania było zapoznanie się z ofertą edukacyjną Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego. Podczas wizyty uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Dyrekcją, brali udział w lekcji oraz zwiedzali szkołę.

  • XI RAJD NORDIC WALKING

    W minioną sobotę odbył się XI Rajd Nordic Walking pt. : "W poszukiwaniu wiosny", który poprowadził uczestników malowniczą trasą przez Kozie Jeziorka. Mimo zmiennej pogody, która – jak to bywa w kwietniu – zaskakiwała nas zarówno gradem, deszczem, jak i słońcem, rajd stał się wspaniałą okazją do podziwiania uroku Borów Tucholskich i spędzenia czasu w gronie rodziny. Nasz 13 km marsz miał na celu nie tylko promowanie zdrowego stylu życia, ale także podkreślenie znaczenia wspólnie spędzanego czasu. To właśnie te chwile, które tworzymy razem z bliskimi, budują relacje w rodzinie i umacniają więzi międzypokoleniowe. Uczestnicy rajdu – zarówno młodsi, jak i starsi razem pokonywali trasę, wspierając się nawzajem i dzieląc radością z każdej chwili. Na uczestników czekał pyszny poczęstunek przygotowany przez pracowników szkoły. Pozostały czas spędziliśmy wspólnie przy ognisku. Na koniec Pani Dyrektor dokonała podsumowania, podkreślając wartość wspólnie spędzonego czasu. Organizatorzy przyznali nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika, a także uhonorowali rodziny upominkiem. Rajd odbył się dzięki doskonałej współpracy szkoły z Klubem UKS Borowi, a dofinansowanie ze środków gminy Tuchola pozwoliło na organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w tworzeniu tej niezapomnianej atmosfery wspólnego spędzania czasu!

  • XI RAJD NORDIC WALKING "W POSZUKIWANIU WIOSNY"

    Szanowni Rodzice, wraz z Panią Dyrektor Natalią Glaner oraz Prezesem UKS Borowi Legbąd Panią Barbarą Drewczyńską serdecznie zapraszamy w najbliższą sobotę tj. 5 kwietnia o godzinie 10.00 na Rajd Nordic Walking. W programie imprezy marsz 10 km malowniczymi zakątkami Borów Tucholskich, wspólne ognisko, nagrody dla najliczniejszych rodzin. Zbiórka przed szkołą od godziny 9:30.


     

    Regulamin:
  • 20. rocznica śmierci Jana Pawła II

         2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia, Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Zmarł otoczony troską i modlitwą najbliższych współpracowników. Jego odchodzenie stało się swoistymi rekolekcjami dla ludzi całego świata - dla wielu stanowiło impuls do zgłębiania jego nauczania i kierowania się w życiu bliskimi mu wartościami. Dziś, po dwudziestu latach od tamtych wydarzeń nadal odkrywamy bogactwo dziedzictwa Papieża Polaka i inspirujemy się nim w codzienności. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię Wielkiego Polaka - Jana Pawła II.

    Podczas uroczystego apelu uczniowie przypomnieli kilka myśli Jana Pawła II, które wskazują, jak żyć dobrze i być spełnionym człowiekiem.

  • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

    Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest co roku 2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, słynnego duńskiego baśniopisarza. Ten wyjątkowy dzień ma na celu promowanie literatury dziecięcej oraz zachęcanie najmłodszych do czytania. Święto podkreśla znaczenie książek w rozwoju emocjonalnym, intelektualnym i społecznym dzieci. Czytanie wspiera wyobraźnię, rozwija empatię i umiejętności językowe, a także buduje więzi rodzinne. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest często obchodzony w szkołach w Polsce w bardzo kreatywny sposób. W naszej szkole uczniowie klas V-VIII włączyli się w projekt "Żywej okładki", który polegał na wykonaniu autorskiego zdjęcia inspirowanego wybraną okładką książki dla dzieci i młodzieży. W ramach współpracy z biblioteką szkolną- Pani Alicja Sękowska wręczyła uczniom pamiątkowe książki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W klasie V uczniowie na zajęciach języka polskiego projektowali okładki swoich książek; a w klasie VI czytali fragmenty "Listu do dzieci całego świata "; dyskutowali o książkach, które najbardziej zapadły im w pamięć; wymieniali najważniejsze cechy książek dla dzieci oraz tworzyli plakaty promujące i zachęcające dzieci do czytania książek.

  • Niecodzienna lekcja

    Dnia 1 kwietnia uczniowie klasy ósmej i siódmej wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Komendy Powiatowej Policji w Tucholi. Celem wizyty było zapoznanie się z pracą policjantów oraz zdobycie wiedzy na temat odpowiedzialności karnej nieletnich. Na początku spotkania uczniowie mieli okazję zwiedzić budynek komendy. Pan dzielnicowy oprowadził uczniów po różnych pomieszczeniach, takich jak dyżurka, miejsce przyjmowania zatrzymanych, miejsce okazani itp. Policjanci opowiedzieli o swojej codziennej pracy, obowiązkach i wyzwaniach, z jakimi się mierzą. Następnie odbyła się prezentacja dotycząca odpowiedzialności karnej nieletnich. Rzecznik prasowy policji w przystępny sposób wyjaśnił, jakie konsekwencje prawne mogą ponosi osoby niepełnoletnie za różne czyny zabronione. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i aktywnie uczestniczyć w dyskusji. Wycieczka była bardzo pouczająca. Zdobyta wiedza z pewnością przyczyni się do większej świadomości na temat odpowiedzialności prawnej. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do szkoły z nowymi doświadczeniami i pozytywnymi wrażeniami.

  • Sadzenie lasu

         28 marca 2025 r. uczniowie klasy VI i VII udali się do Nadleśnictwa Woziwoda, gdzie poznali tajniki hodowli i ochrony lasu oraz mieli okazję samodzielnie posadzić drzewka! Akcja zakończyła się wspólną integracją przy ognisku.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie
    ul. Szkolna 5
    89-504 LEGBĄD
    e-mail: splegbad@tuchola.pl
  • 52 3341529 Fax: 52 3341529

Galeria zdjęć