W dniach 19.09. i 23.09. stadion miejski w Tucholi stał się areną emocjonujących zmagań młodych lekkoatletów, którzy podczas XXXI edycji Czwartków Lekkoatletycznych poprawiali swoje wyniki w konkurencjach biegowych kształtując swoją szybkość
lub wytrzymałość, skocznościowych i rzutnych. To wydarzenie od lat inspiruje i odkrywa talenty sportowe wśród młodych adeptów królowej sportu. Wśród naszych uczniów, również drzemie potencjał lekkoatletyczny. Wszystkim uczestnikom gratulujemy poprawy wyników, dążenia do celu i życzymy osiągnięcia w startach wiosennych nominacji na Ogólnopolski Finał Czwartków Lekkoatletycznych.
Reprezentacja naszej szkoły:
Klasa 4: Bączyk Marcel, Borowicka Nadia, Borowicka Zofia, Kropiewski Paweł, Metlicka Wiktoria, Singer Antoni
Klasa 5: Glaner Mikołaj, Gregus Dawid, Narloch Kinga, Przybylska Amanda, Reszka Fabian, Smagorzewski Julian,
Klasa 6: Borowicki Jakub, Glaner Dominik, Lepak Aleksy, Nowak Kornelia
W sobotę 14 września odbyła się XI cykliczna Przejażdżka Rowerowa w Legbądzie, pod patronatem Burmistrza Tucholi Pana Tadeusza Kowalskiego, w ramach zadania pod nazwą „Organizacja imprez kulturalnych, festynów, biesiad, konkursów na rzecz mieszkańców wsi gminy Tuchola”. Organizatorem upowszechniania zdrowego stylu życia był Uczniowski Klub Sportowy Borowi oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie przy współpracy i dofinansowaniu Gminy Tuchola.
Na start przybyło ponad 80 sympatyków dwóch kółek. Otwarcia imprezy dokonała Pani Dyrektor Natalia Glaner, objaśniła bezpieczne zasady poruszania się po drogach publicznych oraz przedstawiła zasady zachowania uczestników, na koniec przekazała wszystkim uczestnikom serdeczne pozdrowienia od Pana Burmistrza. Trasa rajdu wiodła przez malownicze zakątki Borów Tucholskich, uczestnicy przemierzyli ok. 12 km. Podczas przejażdżki mieliśmy dwa gościnne przystanki. Pierwszy był w Rzepicznej, gdzie pysznym poczęstunkiem przywitała nas Pani Sołtys wraz ze współpracownikami. Każdy uczestnik mógł skosztować pysznych chruścików, rogalików oraz wypić ciepłą herbatę z żurawiną. Kolejny przystanek mieliśmy w Białej, gdzie na uczestników czekała Pani Sołtys Magdalena Urbańska, która przygotowała dla cyklistów ognisko, wyroby lokalne – smaczne kiełbaski od Zakładu Masarskiego Danuty i Andrzeja Lepaków, pyszną drożdżówkę oraz ciepłą herbatę. Po powrocie do Świetlicy Wiejskiej w Legbądzie na cyklistów czekał ciepły poczęstunek, przygotowany przez kucharki ze szkoły w Legbądzie.
Po wspólnym świętowaniu nadszedł czas na konkurs wiedzy o Borach Tucholskich. Do wygrania było 12 zestawów nagród rzeczowych, które ufundował UKS oraz rower, którego fundatorem był Burmistrz Tucholi. Rower wygrał mieszkaniec gminy Tuchola – przyjaciel naszych rekreacyjnych imprez Pan Adam Singer.
Najmłodszym uczestnikiem rajdu został Ksawery Lewiński. Najbardziej doświadczoną uczestniczką rajdu została Pani Władysława Olszowa. Po zakończonym rajdzie dzięki uprzejmości Komendanta Komendy Powiatowej Policji Pana insp. Pawła Zawady oraz przyjaciela szkoły Pana Janusza Narlocha odbyło się znakowanie rowerów. Składamy serdeczne podziękowania za udział w imprezie, cieszymy się, że sportowe akcje łączą naszą społeczność szkolną oraz lokalną.
Pani Dyrektor Natalia Glaner oraz Prezes UKS Borowi Pani Barbara Drewczyńska złożyły podziękowania oraz wyrazy wdzięczności za okazaną pomoc przy organizacji
XI Przejażdżki Rowerowej. Dziękujemy za profesjonalizm i zaangażowanie, jesteśmy wdzięczne za bardzo dobrą współpracę.
Uczniowie naszej szkoły tworzyli kartki oraz redagowali życzenia dla służb wspierających powodzian. Pierwsze podziękowania dotarły do Wojska w Lęborku. Cieszymy się bardzo! Raz jeszcze serdecznie Wam dziękujemy! Jesteście naszymi bohaterami!
4 października 2024 r., pomimo niesprzyjajacych warunków atmosferycznych, klasy I i II wzięły udział w wydarzeniu pod nazwą Święto Pieczonego Ziemniaka. Tego Dnia, oprócz pieczenia ziemiaków i kiełbasek, dzieci wykazały się olbrzymią kreatywnością w tworzeniu warzywnych ludzików. Zapraszamy do fotogalerii.
9 października uczniowie naszej szkoły-podczas zajęć języka polskiego- obchodzili Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Była to doskonała okazja do sięgnięcia po długopisy, papier i napisania tradycyjnych listów. Uczniowie klasy 5 dodatkowo zaprojektowali skrzynki na listy, wykonali przepiękne koperty, znaczki, a nawet założyli strój listonosza. W dobie przeróżnych sposobów komunikowania się przez internet-epistolografia - czyli sztuka pisania listów - jest świetną lekcją planowania wypowiedzi, zbierania myśli i dobierania słów.
30 września 2024 r. obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Tego dnia każdy z chłopców otrzymał od swoich koleżanek najlepsze życzenia oraz upominki. Nie zabrakło także gier, zabaw i wspólnej integracji.
30 września 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu uświadomienie zarówno dzieciom, jak i dorosłym, jakie korzyści płyną z głośnego czytania oraz dlaczego warto czytać. Głośne czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. Ogromne znaczenie ma też to, że uczy samodzielnego myślenia, poprawia pamięć, koncentrację, jak i poszerza wyobraźnię, a jednocześnie umożliwia zdobycie wiedzy. Panie z naszej biblioteki wraz z uczniami klasy 8 czytały wybrane bajki dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz 2 klasy. Uczniowie klasy 5 i 6 przygotowali przepiękne kartki z wierszykami dla oddziału przedszkolnego. Klasa 7 zrobiła gazetkę na szkolnym korytarzu. To był wyjątkowy czas!
Spotkanie rozpoczęliśmy opowiadaniem z kluczowym słowem "ziemniak". Poznaliśmy historię ziemniaka oraz jego regionalne nazwy. Były konkurencje sportowe, które wzbudziły ogromne emocje. Cały czas towarzyszyło nam ognisko. Nie zabrakło pysznych pieczonych ziemniaków i kiełbasek. Dopisała nam piękna, jesienna pogoda.
23 września 2024 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Po dogłębnym przeanalizowaniu programów wyborczych 15stu kandydatów, uczniowie klas III-VIII dokonali wyboru nowych przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. W wyniku tajnych wyborów wyłoniono pięcioro uczniów, którzy uzyskali największą liczbę głosów. Następnie w czasie wewnętrznego zebrania dokonano następującego podziału funkcji:
Emilia Glaner - przewodnicząca
Marta Smagorzewska - zastępca przewodniczącej
Natalia Drewczyńska - sekretarz
Jakub Cegielski - skarbnik
Mateusz Szamocki - członek rady
Nowym przedstawicielom Samorządu gratulujemy i życzymy wielu ciekawych pomysłów!
W ramach udziału naszej szkoły w projekcie ,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” 26 września 2024 r. na zebraniu z rodzicami pani Alicja Sękowska przeprowadziła pogadankę dla rodziców na temat wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży. Celem było przedstawienie rodzicom, jak ogromna jest rola rodziny w rozbudzaniu potrzeb czytelniczych. Pani bibliotekarka zachęcała rodziców, aby czytali swoim dzieciom już od najmłodszych lat. Czytając, dziecko wzbogaci słownictwo, poprawi sposób wysławiania się, co zaowocuje podniesieniem jego samooceny. Czytanie uczy koncentracji, poprawia pamięć. Mamy nadzieję, że udział w projekcie i wszystkie przedsięwzięcia z nim związane wpłyną na rozwój czytelnictwa w naszej szkole.
Z radością informujemy, że uczeń klasy IV - Marcel Bączyk oraz uczennica klasy V - Amanda Przybylska zdobyli wyróźnienia w powiatowym konkursie pt. ,,Modelowo poznajemy świat grzybów-grzyby chronione" organizowanym przez Tucholski Park Krajobrazowy. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
W związku z realizacją programu edukacyjnego "Owoce i warzywa w szkole" obchodziliśmy Święto Jabłka. Dzieci wykonywały zadania w zakresie edukacji polonistycznej, przyrodniczej i plastycznej. Uświadomiły sobie, jak ważne w diecie jest spożywanie jabłek. Podsumowaniem dnia była obserwacja jabłoni w jej naturalnym środowisku.
Uczniowie naszej szkoły przygotowali piękne kartki oraz podziękowania dla Jednostki Wojskowej w Lęborku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Stroniu Śląskim i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Głuchołazach. ,,Dziękujemy za Waszą odwagę, poświęcenie, profesjonalizm oraz gotowość do niesienia natychmiastowej pomocy w skrajnych i ekstremalnych warunkach, często z narażeniem własnego zdrowia czy życia. Podziwiamy Was za ogromną wrażliwość, wielkie serca i otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Wasze zaangażowanie jest dowodem głębokiego współczucia oraz solidarności z poszkodowanymi przez powódź. Jesteście dla nas bohaterami!!!"
Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy oraz przyjaciele naszej szkoły!
Serdecznie dziękuję za to, że bez zbytecznej zwłoki pospieszyliście na pomoc ludziom, którzy w ostatnich dniach nagle i nieoczekiwanie znaleźli się w potrzebie. Od wtorku do piątku korytarz naszej szkoły wypełnił się różnego rodzaju artykułami, o które zostaliśmy poproszeni. Dziękuję za wsłuchanie się w komunikat. Życzę Państwu, dzieciom i młodzieży radości i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Wspólnie mogliśmy zrobić coś dobrego. Mam szczerą nadzieję, ze dzięki otwartości Waszych serc w poszkodowanych odżyje nadzieja na lepsze jutro.
Serdeczne podziękowania kieruję również do druhów strażaków, którzy dołączyli do szkolnej zbiórki i przetransportowali wszystkie zebrane produkty do Ośrodka Pomocy Społecznej w Tucholi.
Za otwarte serca gotowe nieść pomoc wszystkim ogromnie dziękuję!
Dyrektor Szkoły
Natalia Glaner
Włączamy się w pomoc dla powodzian organizowaną przez OPS w Tucholi. Szczególnej uwagi potrzebują mieszkańcy Stronia Śląskiego, którzy w jednej chwili stracili bezpieczne schronienie i dobytek życia. W tej chwili potrzebne są:
👉 środki higieny / tzw. chemia (mydła, szczoteczki do zębów, pasty itd.);
👉 koce, śpiwory, ręczniki;
👉 przybory szkolne dla dzieci 9 - 14 lat.
Wszystkie dary już od dziś (17.09. 2024 r.) do piątku do godziny 13.30 proszę przynosić do holu głównego Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie. Koordynacją zbiórki zajmuje się p. Tomasz Krenski.
W piątek dary zostaną przekazane do Ośrodka Pomocy Społecznej w Tucholi.
Liczę na Was!
Z wyrazami szacunku
Natalia Glaner
Dyrektor Szkoły
Szanowni Rodzice!
W czwartek 26 września 2024 r. o godzinie 17.00 odbędzie się zebranie rodziców uczniów klas I – VIII oraz grup przedszkolnych w sali gimnastycznej szkoły.
Po zebraniu ogólnym zapraszam na spotkania z wychowawcami w klasach.
Spotkanie nowej Rady Rodziców odbędzie się po zebraniach klasowych w sali nr 13.
Z wyrazami szacunku
Natalia Glaner
Dyrektor Szkoły
15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa pt. "THE DOT", gdzie poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki - w końcu uwierzyła w siebie! Dzień Kropki to święto inności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału, bo przecież każdy z nas ma jakiś talent! Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do obchodów tego święta, wykonywaliśmy przeróżne ciekawe zadania- m.in. Drzewo Talentów, kodowanie wiadomości za pomocą alfabetu Braille'a, plakaty czy klasowe gazetki.
Pragniemy poinformować, że nasza szkoła otrzymała dotację z Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 – Priorytet 3 oraz 3.1 . Przeznaczymy je na zakup książek, zakup elementów wyposażenia do biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo. Wrzuć do skrzyneczki swoje propozycje książek.