Za nami 12. edycja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą była powieść „Nad Niemnem” polskiej pisarki, Elizy Orzeszkowej.
Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta RP w 2012 r. Inicjatywa ma na celu promowanie czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury, a także wzmacnianie kulturowej i narodowej tożsamości Polaków.
Bohaterką 12. edycji wydarzenia jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – dzieło kanoniczne, uchodzące za klasykę polskiej literatury i narodową epopeję. Trzytomowy utwór, po raz pierwszy opublikowany na łamach „Tygodnika Ilustracyjnego” w 1888 r., szybko zyskał uznanie i popularność wśród czytelników. Niezmiennie ceni się go za niezrównaną plastykę opisu, głębię psychologiczną i barwne postaci bohaterów, zarysowane na tle burzliwych dziejów powstania styczniowego.
Akcja „Nad Niemnem” toczy się w 1886 r. i osnuta jest wokół konfliktu między zaściankiem Bohatyrowiczów a dworem w Korczynie. Choć obie rodziny łączy wspólna przeszłość i walka zbrojna w obronie Polski podczas powstania styczniowego, reprezentują różne statusy społeczne i ekonomiczne. Na tle tego sporu wybrzmiewa miłość Justyny Orzelskiej, siostrzenicy Benedykta Korczyńskiego, i Jana Bohatyrowicza. Dzięki temu „Nad Niemnem” łączy wątek ideowy z romansowym, przekazując uniwersalne prawdy o życiu.
Bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się do akcji.
B.B.
11 września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli starty lekkoatletyczne, które potrwają przez najbliższy miesiąc. Będziemy doskonalić swoje umiejętności motoryczne, rywalizując z dziećmi z gminy Tuchola na obiektach Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tucholi. Naszą szkołę reprezentuje silna grupa uczniów klas 4-8. Życzymy wszystkim dobrych wyników oraz aby każdy start był lepszy od poprzedniego. Wyniki z czwartków na stronie internetowej www.osirtuchola.pl.
Rok szkolny 2023/2024 rozpoczęty! Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów i radości z każdego osiągnięcia.
W poniedziałek – 4 września 2023 r. odbędzie się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024
Dowożenie uczniów w tym dniu:
- rano normalnie (wyjazd z Legbąda: godz. 6.15)
- pierwszy kurs: Łosiny-Koślinka
- ok.9.20 – odwóz uczniów (Łosiny + Rzepiczna + Biała)
Dyrektor Szkoły
Barbara Drewczyńska
Ośrodek Pomocy Społecznej w Tucholi informuje, że pomoc w formie posiłków wydawanych w placówkach oświatowych (szkołach podstawowych, przedszkolach) w roku szkolnym 2023/2024 będzie odbywała się na następujących zasadach:
23 czerwca 2023 roku uczniowie, pracownicy oraz zaproszeni goście spotkali się na uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2022/2023. Po ceremonialnym wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrała p. dyrektor Barbara Drewczyńska. Podziękowała zarówno uczniom, jak i nauczycielom oraz pracownikom obsługi i admistracji za miesiące wytężonej pracy. Uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu mieli zaszczyt odebrać świadectwa z wyróżnieniem z rąk pani dyrektor. Byli to:
klasa IV:
Aleksandra Szamocka, Marta Wandzińska, Sara Kuch, Nadia Osowska;
klasa V:
Radosław Knypel, Viktoriia Honcharenko, Emilia Glaner, Tatiana Warszyńska, Wiktor Glazer, Remigiusz Maj, Jakub Łącki, Weronika Trawicka, Hubert Osowski;
klasa VI:
Marta Smagorzewska, Natalia Drewczyńska, Wiktoria Gruźlinska, Julia Fierek, Amadeusz Przybylski, Paweł Wutrych;
W klasach młodszych nagrody otrzymali:
klasa I:
Wiera Lipinska, Marie Kocembe, Aleksander Murawski, Filip Tecłaf;
klasa II:
Wiktoria Metlicka, Paweł Kropiewski, Nadia Borowicka;
klasa III:
Kinga Narloch, Lena Osowska, Fabian Reszka, Dawid Gregus;
Następnie wręczono nagrody za sukcesy w konkursach wiedzowych i artystycznych, zawodach sportowych oraz za działalność na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.
Listy gratulacyjne trafiły do rodziców wyróżniających się uczniów kończących pierwszy etap edukacyjny.
Tytuł SPORTOWIEC ROKU zdobył Jakub Łącki, który reprezentuje naszą szkołę na arenie ogólnopolskiej.
Tytuł UCZEŃ ROKU w kategorii klas I-III ortrzymała Wiera Lipinska, a w kategorii klas IV-VIII Marta Smagorzewska.
Uroczystość zakończyło pożegnanie p. Agnieszki Grzelak-Dziurli.
Wszystkim uczniom życzymy przede wszystkim bezpiecznych wakacji, słonecznej aury i nabrania energii do nauki w przyszłym roku szkolnym.
Podczas uroczystej akademii uczniowie klasy VIII pożeganali się ze szkołą, kadrą nauczycielską oraz młodszymi kolegami. Akademię rozpoczęło przemówienie p. dyrektor - Barbary Drewczyńskiej - która, w podniosłej, ale i wesołej atmosferze pożegnała tegorocznych absolwentów. Ci ślubowali sławić dobre imię szkoły i godnie ją reprezentować - należycie wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności oraz nieustannie je rozwijać. Nagrodzono uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu, sporcie, konkursach artystycznych i wiedzowych, a także działających na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Listy gratulacyjne trafiły także do rodziców tegorocznych absolwentów.
Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali: Weronika Szczepańska, Aleksandra Długowska, Wiktoria Trawicka, Konstancja Metlicka, Oliwer Kraska.
Tytuł ABSOLWENT ROKU zdobyła Weronika Szczepańska.
W części artystycznej uczniowie wierszem, piosenkami oraz symbolicznymi kwiatami podziękowali dyrekcji, nauczycielom, wychowawcy, pracownikom szkoły oraz rodzicom. Następnie zachycili zebranych uroczystym polonezem.
20 czerwca 2023 roku uczniowie klasy V udali się na piknik integracyjny. Był to czas wspólnych gier i zabaw, ale także rozmów podsumowujących miniony rok szkolny.
Organizacja pikniku nie byłaby możliwa gdyby nie gościnność państwa Judyty i Jacka Zawiłowicz, którym składamy serdeczne podziękowania.
,,Nietypowy Tydzień" to ostatnia tegoroczna akcja zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.
Ostatni tydzień obecnego roku szkolnego składał się z:
- Dnia bez plecaka,
- Dnia w kapciach,
- Dnia z maskotką,
- Dnia z telefonem;
Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem - zarówno najmłodszych, jak i najstarszych uczniów naszej szkoły.
Pies jest jedyną istotą na ziemi, która kocha cię bardziej, niż siebie samego.
Josh Billings
Samorząd Uczniowski składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę na rzecz Przytuliska dla psów w Bysławiu.
W dniach 16-18 czerwca 2023 roku przebywaliśmy na obiektach AZS Łódź podczas Ogólnopolskich Finałów Czwartków Lekkoatletycznych. Naszą gminę reprezentowała silna grupa utalentowanej sportowo młodzieży. Nie zabrakło tam uczniów naszej szkoły: Jakuba Łąckiego, Remigiusza Maja, Seweryna Bartczaka, Mateusza Szamockiego i Piotra Bieska. Jesteśmy dumni z naszych młodych sportowców. Przed wyjazdem wykonali ciężką pracę przygotowawczą do startów pod okiem p. Karoliny Redlarskiej oraz pod kierownictwem byłego lekkoatlety p. Janusza Zawadzinskiego.
Brązowym medalistą biegu na 1000 metrów rocznika 2011 został Jakub Łącki z czasem życiowym 3.09.93.
Poniżej wyniki pozostałych uczniów:
Gratulujemy wspaniałych wyników.
7 czerwca uczniowie naszej szkoły wybrali się do Szymbarku. Zadanie to odbyło się w ramach rozstrzygniętego konkursu ofert na wykonanie zadań publicznych w roku 2023 pn.: „Organizacja i wdrażanie powszechnych, amatorskich oraz profesjonalnych projektów i programów o szczególnym znaczeniu edukacyjnym, obejmujących różne obszary kultury, a w szczególności kultywowanie tradycji i wiedzy o regionie” oraz przez kształtowanie tożsamości indywidualnej i społecznej dzieci w ramach działalności szkolnego kółka regionalnego.
Uczniowie mieli okazję bliżej poznać Kaszuby. Centrum Edukacji i Promocji Regionun w Szymbarku jest miejscem, w którym przedstawiona jest historia Polski wyryta w drewnie. W towarzystwie pani Jolanty – przewodniczki, zobaczyliśmy następujące obiekty: Najdłuższą Deskę Świata - Rekord Guinessa, Muzeum Gospodarstwa Domowego, oryginalny przywieziony z miejscowości Zapleskino, ponad 240 letni Dom Sybiraka z rekonstrukcją sowieckiego Łagru oraz lokomotywę i wagony – przedstawiające ,,Stację bez Powrotu" na bezkresnej Syberii, rekonstrukcję Bunkra "Ptasia Wola" Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" (kaszubskich partyzantów) z efektami świetlno-akustycznymi, Pomnik poświęcony T.O.W., Dwór Salino - rekonstrukcję 300-letniego dworu alkierzowego, Kaplicę Jedności Narodowej, oryginalną zagrodę pierwszych kaszubskich osadników w Kanadzie z 1858 r., Dom Powstańca Polskiego przywieziony z Adampola z nad Bosforu, ,,Dom do Góry Nogami", Największy Koncertujący Fortepian Świata - Rekord Guinessa.
Uczniowie bliżej poznali swój region, zwrócili uwagę na to co wyróżnia go od innych. Ostatnim punktem naszego zwiedzania w CEiPR były gofry i lody. Niedaleko Szymbarku udaliśmy się na wieżę widokową by wspólnie wspiąć się na Wieżyce – największe wzniesienie polskich pojezierzy. Była to udana lekcja wiedzy w praktyce o regionie.
6 czerwca 2023 roku nastąpiło podsumowanie zadania w ramach Programu Ochrony Zdrowia Mieszkańców Gminy Tuchola na lata 2022 – 2026 pn.: Aktywne wtorki dla mieszkańców sołectwa Legbąd i okolic – Cykliczne biegi rodzinne i Nordic Walking. Zadanie miało na celu zwrócenie uwagi na dobrostan psychicznych uczniów i ich rodzin, ich dobre samopoczucie, które wpływa na bezpieczną przestrzeń samodoskonalenia i samorozwoju. Ponadto poprzez aktywny udział staraliśmy się wspierać i wzmacniać rodziny poprzez integrację w środowisku lokalnym.
Biegi rodzinne, odbywały się w każdy wtorek o godzinie 16.00. Pierwsze spotkanie odbyło się 4 kwietnia bieżącego roku, a ostatnie 6 czerwca. Łącznie odbyło się 8 spotkań. Ze względu na rekreacyjny wymiar biegów, zawodników nie obowiązywał limit czasowy. W biegach prawo startu miał każdy chętny. Promowane było uczestnictwo najliczniejszych rodzin.
Każde spotkanie trwało ponad 1 h. Najbardziej wytrwałą w pokonywaniu wtorkowych dystansów była pani Katarzyna Borowicka, która otrzymała nagrodę indywidualną. Dla najliczniejszych rodzin przygotowane zostały zestawy sportowo-rekreacyjne. Otrzymali je: państwo Borowiccy, państwo Długowscy, państwo Singer, państwo Szamoccy, państwo Lipińscy. Zawodniczki, które wytrwale pokonywały trasę to: Wiktoria Kwapisz, Gabriela Zawiłowicz oraz Nadia Chmara. Dziękujemy wszystkim za udział i systematyczne biegi. Zadanie zostało dofinansowane ze środków gminy Tuchola.
Łącznie przebiegliśmy 752 okrążenia, każde po 425 metrów, co daje 319 600 metrów.
8-osobowa reprezentacja klas VI-VIII naszej szkoły wzięła udział w I Powiatowym Biegu na Orientację dla Szkół Podstawowych pn. „Jedynka z Mapą w Terenie”. Impreza odbywała się na terenie Toru Motocrossowego oraz Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy w Plaskoszu. W wydarzeniu wzięło udział 8 powiatowych szkół podstawowych z: Tucholi (SP nr 1, SP nr 2, SP nr 3 i SP nr 5), Legbąda, Kiełpina, Bysławia i Gostycyna. W sumie w BnO wystartowało 50 zawodników. Uczniowie rywalizowali w czterech kategoriach: dziewczęta z klas IV-VI, dziewczęta z klas VII-VIII, chłopcy z klas IV-VI i chłopcy z klas VII-VIII. BnO polegał na pokonaniu przygotowanej trasy, na której rozstawiono 37 punktów kontrolnych, oznaczonych specjalnymi lampionami. Uczestnicy na starcie otrzymywali mapę do orientacji sportowej, kompas i kartę biegową. Po dotarciu do każdego z oznaczonych na mapie punktów należało, za pomocą znajdującego się tam dziurkacza, odcisnąć na otrzymanej karcie niepowtarzalny wzór. Rekordziści pokonali trasę w 35 minut. To właśnie czas decydował o wyniku.
KATEGORIA: DZIEWCZĘTA KLASY IV-VI:
VII miejsce: SP Legbąd Marta Smagorzewska i Natalia Drewczyńska
KATEGORIA: DZIEWCZĘTA KLASY VII-VIII:
III miejsce: SP Legbąd Weronika Szczepańska i Wiktoria Trawicka
KATEGORIA: CHŁOPCY KLASY IV-VI:
IV miejsce: SP Legbąd Franciszek Kłosowski i Mateusz Szamocki
KATEGORIA: CHŁOPCY KLASY VII-VIII:
III miejsce: SP Legbąd Klaudiusz Fierek i Piotr Biesek
Nasi uczniowie wrócili zmęczeni, zadowoleni, z nowym bagażem doświadczeń i umiejętności.
1 czerwca uczniowie naszej szkoły nie przynieśli ze sobą zeszytów ani podręczników, mimo to zdobyli nową wiedzę i umiejętności. Tego dnia klasy I-III wraz z wychowawczyniami wybrały się na pieszą wycieczkę do Fojutowa, gdzie zwiedzili słynny akwedukt oraz chatę borowiacką u pani Talarek. Następnie dzieci udały się w odwiedziny do państwa Zawiłowicz, gdzie czekały na nie różnorodne atrakcje. W tym czasie uczniowie klasy IV wzięli udział w pikniku w Rzepicznej, a klasy VI-VIII odwiedziły Tucholę. Klasa V spędziła ten dzień w szkole, gdzie poszukiwała ukrytego skarbu. Zdobycie go okazało się nie lada wyczynem - piątoklasiści musieli wykazać się sprawnością fizyczną oraz umysłową, ale przede wszystkim umiejętnością współpracy.
Tego dnia na twarzy każdego ucznia gościł uśmiech. Zapraszamy do fotorelacji: Dzień Dziecka.
29 maja odbył się Finał Miejski XXIX Wiosennej Edycji Czwartków Lekkoatletycznych. Nasi uczniowie wyróżnili się na stadionie miejskim w różnych konkurencjach królowej sportu.
Marta Łepek zajęła I miejsce w skoku w dal
Mateusz Szamocki zajął I miejsce w skoku wzwyż
Remigiusz Maj zajął I miejsce skoku wzwyż
Piotr Biesek zajął I miejsce w piłeczce palantowej
Seweryn Bartczak zajął I miejsce w piłeczce palantowej
Jakub Łącki zajął I miejsce w biegu na 1000 metrów
26 maja odbyły się Powiatowe Igrzyska Sportowo-Rekreacyjne. Gminę Tuchola reprezentowali uczniowie naszej szkoły: Marta Łepek w skoku w dal (II miejsce), Jakub Łącki w biegu na 1000m (II miejsce), Piotr Biesek w rzucie piłeczką palantową (I miejsce) i sztafecie 8 x 50m (II miejsce).
Wyżej wspomniani uczniowie zajęli miejsca medalowe oraz zdobyli cenne punkty dla reprezentacji gminy.
Już po raz kolejny społeczność Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej z którym współpracujemy zaprosiła swoje rodziny i przyjaciół na wspólny piknik. Impreza odbyła się w sobotę 17 czerwca bieżącego roku. Wolontariusze z klasy ósmej naszej szkoły dostąpili zaszczytu uczestniczenia w tym wydarzeniu. Na miejsce spotkania jak zwykle uczniów przywieźli rodzice, zaraz po przywitaniu się z mieszkańcami i personelem wolontariusze udali się na odprawę z kierownikiem opiekunów w celu przydziału zadań. Pracy było sporo. Jagoda, Marcelina i Oliwer sprawnie pomagali przy poczęstunku roznosząc ciasto i kawę oraz pieczone przy ognisku kiełbaski, swoją pomocą służyliśmy też pod kątem logistycznym, niepełnosprawnych mieszkańców poruszających się na wózkach jest tam przecież sporo. Był też czas na wspólne śpiewanie podczas części artystycznej, czy zwyczajne rozmowy przy kawce z tymi podopiecznymi, którzy wyczekiwali na swoich gości. Nasza obecność przyniosła radość i poczucie bliskości mieszkańcom. Jako wychowawczyni klasy ósmej jestem dumna z wolontariuszy, którzy tworzyli podczas pikniku atmosferę wzajemnej troski, zrozumienia i integracji poświęcają swój czas w weekend na rzecz osób potrzebujących. Mam nadzieję, że uczniowie „zarażeni chęcią niesienia pomocy” będą w swoich nowych szkołach kontynuować pracę w wolontariacie.
opracowała: Katarzyna Keszkowska
„Stawiaj sobie wysoko poprzeczkę. Pracuj sumiennie każdego dnia, by osiągnąć wyznaczone cele”. Te słowa Alana Abrahamsona uczennica naszej szkoły Wiera Lipinska stawia sobie za cel. Dziewczynka ma na swoim koncie kolejny sukces - zdobyła 1 miejsce w kategorii solistów 7-9 lat w 45. Spotkaniach z Piosenką Dziecięcą organizowanych przez Tucholski Ośrodek Kultury. Wiera zaśpiewała piosenkę pt. „Meluzyna” repertuaru Małgorzaty Ostrowskiej.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Rozpoczęliśmy misje parafialne. Mamy nadzieję, że będzie to szczególny czas szukania i poznawania Boga, ale także reflekcji nad własnym życiem.