26 października 2023 r. odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. W obecności rodziców, najmłodsze dzieci naszej szkoły zostały uroczyście przyjęte do grona przedszkolaków. Dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przyszły do przedszkola, złożyły uroczyste ślubowanie. Pani Dyrektor czarodziejską kredką pasowała je na dzielne i wesołe przedszkolaki. Każde dziecko otrzymało upominek i pamiątkowy dyplom.
Przedszkolacy gościli w urokliwym „Leśnym Domu”, przemiłej gospodyni Pani Jadwigi Wolińskiej w Koślince. Za zaproszenie dziękujemy pani Jadwidze, Rozalii oraz jej rodzicom Marii i Sławomirowi Kamińskim.
Dnia 11 października cała społeczność naszej szkoły spotkała się na uroczystym apelu z okazji 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy IV pod przewodnictwem p. Alicji Sękowskiej, p. Katarzyny Keszkowskiej oraz p. Rafała Żywickiego przygotowali z tej okazji specjalny występ artystyczny. Spotkanie stało się również okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć uczniów naszej szkoły.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 13 październiaka rozegrano natomiast mecz, w którym rywalami uczniów stali się pracownicy szkoły - zarówno nauczyciele, jak i pracownicy obsługi i administracji. Spotkanie, zakończone sukcesów uczniów, wywołało wiele poztywynych emocji.
Dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do pobliskiego lasu, gdzie poszukały oznak jesieni. Wśród przedszkolaków zauważyć można było ogromne zaangażowanie i pracę grupową. Wszyscy byli zadowoleni ze swoich zbiorów.
12 października dzieci z klasy I oraz oddziału przedszkolnego udały się do świetlicy wiejskiej w Klocku, gdzie celebrowały Święto Pieczonego Ziemniaka. W organizację wydarzenia włączyli się rodzice uczniów. Tego dnia główną rolę grał oczywiście ziemniak. Nie zabrakło także gier i zabaw na pobliskim placu zabaw. Zadowolone dziec wróciły do szkoły z uśmiechami na twarzy.
Kardynał Karol Wojtyła, abp metropolita krakowski 16 października 1978 roku został na konklawe wybrany papieżem. W Rzymie o godzinie 18:18 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej ukazał się biały dym oznajmiający wybór nowego papieża. O 18:44 Kardynał Pericle Felici ogłosił światu: Annuntio vobis gaudium magnum (Zwiastuję Wam radość wielką). Habemus Papam (mamy Papieża). Dzisiaj, gdy przeżywamy kolejną rocznicę tego wyjątkowego wydarzenia w historii Polski, pamiętamy o naukach Jana Pawła II- Patrona naszej szkoły. Podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1987 roku papież spotkał się w Gdańsku z młodzieżą, do której zwrócił się słowami: "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować". Dzisiaj te słowa przypomniała pani Dyrektor Barbara Drewczyńska, kierując je do społeczności szkolnej podczas uroczystego apelu.
W poniedziałkowe przedpołudnie 9 października chłopcy z klas IV-VI uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu Tucholskiego w piłce nożnej. W zawodach wzięło udział 12 drużyn. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro piłkarzy: Dawid Gregus, Jakub Borowicki, Dominik Glaner, Aleksy Lepak, Radosław Knypel, Jakub Łącki, Remigiusz Maj, Kacper Zabrocki. Graliśmy systemem grupowym- każdy z każdym, do półfinału weszliśmy z pierwszego miejsca. Zagraliśmy mecz półfinałowy z piłkarzami z SP nr 2 z Tucholi. Niestety przegraliśmy to spotkanie. Rozegraliśmy ostatni mecz o miejsce 3 z reprezentantami Szkoły Podstawowej z Kęsowa. Po bardzo dobrej, odważnej grze wygraliśmy 1:0 i ostatecznie zajęliśmy trzecie miejsce. Gratulujemy.
W sobotę 7 października o godz. 10:00 odbył się Bieg Miejski w Parku Borowiackim w Czersku. W tym roku uczestnicy biegali pod hasłem ,,Dlaczego warto być aktywnym i uprawiać sport?", którego autorem było Centrum Usług Społecznych w Czersku. W biegach brało udział ok. 100 osób. Naszą szkołę reprezentował Jakub Łącki z klasy szóstej, który w swojej kategorii zajął I miejsce. Ponadto na starcie naszą szkołę reprezentowali najmłodsi biegacze z oddziału przedszkolnego Filip Drewczyński i Marcel Łącki. Młodsi reprezentanci zostali wyróżnieni i nagrodzeni medalem. Gratulujemy startującym i życzymy kolejnych sukcesów, dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i wsparcie.
Oddział przedszkolny bierze udział w innowacji "plasto-senso-ciasto". Sensoplastyka to zajęcia plastyczne z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju kolorów, faktur oraz konsystencji. Rozwija zmysły takie jak dotyk, węch i wzrok. Pierwszym sposobem rozwijania kreatywności w tej innowacji była masa solna. Dzieci były bardzo zadowolone z takiej formy zajęć plastycznych. Stworzyły piękne ozdoby jesienne, które mogły kilka dni później wręczyć funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji.
Omawiając temat bezpieczeństwa dzieci z oddziału i punktu przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Tucholi. Mogły tam poznać pracę funkcjonariuszy. Panowie policjanci oprowadzili dzieci po całej Komendzie, pokazując im znajdujące się tam pomieszczenia, m.in. salę z monitoringiem, pokój przesłuchań dzieci, sale okazań, siłownie i cele. Dzieci zapoznały się ze sprzętem używanym przez funkcjonariuszy policji. Na koniec wycieczki, dzieci mogły także zasiąść w radiowozie policyjnym dużym, jak i małym. Wyjazd można zdecydowanie zaliczyć do udanych.
20 września obchodziliśmy „Dzień Przedszkolaka”. Dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego wybrały się z tej okazji do pobliskiej remizy strażackiej. Poznały szczegóły pracy strażaka, zapoznały się z ubiorem oraz sprzętem strażackim. Dodatkową atrakcją była możliwość wcielenia się w strażaka poprzez założenie kasku i kurtki strażackiej, czy też „gaszenie pożaru” przygotowanym wężem strażackim. Po powrocie z remizy na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz zabawy. To był niesamowity dzień!
30 września odbył się Bieg Borowiaków. W tym roku wystartowało około 700 osób. W tak silnie obsadzonym biegu znaleźli się reprezentanci naszej szkoły. W kategoriach klas 0- VI startowało w każdym biegu ponad 60 osób, a w klasach starszych około 30 osób, gratulujemy ukończenia wymagającego dystansu. Gratulujemy zdobytych miejsc i wyróżnień. Poniżej przedstawiamy, kto w jakiej kategorii wystartował i które miejsce zdobył:
Oddział Przedszkolny:
Filip Reszka - 5 miejsce
Fabian Narloch - 14 miejsce
Marcel Łącki - 32 miejsce
Klasa I:
Klaudia Borowiak - 11 miejsce
Klasa II:
Wiera Lipinska - 25 miejsce
Gabriela Zawiłowicz - 36 miejsce
Magdalena Zawiłowicz - 42 miejsce
Lena Narloch - 44 miejsce
Aleksander Murawski - 36 miejsce
Klasa III:
Nadia Borowicka - 3 miejsce
Anastazja Łącka - 31 miejsce
Zofia Borowicka - 37 miejsce
Antoni Singer - 43 miejsce
Klasa IV:
Kinga Narloch - 17 miejsce
Amanda Przybylska - 30 miejsce
Julian Smagorzewski - 28 miejsce
Mikołaj Glaner - 52 miejsce
Fabian Reszka - 57 miejsce
Klasa V:
Karolina Kolinska - 12 miejsce
Kornelia Nowak - 34 miejsce
Jakub Borowicki - 11 miejsce
Aleksy Lepak - 17 miejsce
Klasa VI:
Tatiana Warszyńska - 15 miejsce
Paulina Kolinska - 19 miejsce
Oliwia Glazer - 25 miejsce
Jakub Łącki - I miejsce
Radosław Knypel - 8 miejsce
Remigiusz Maj - 10 miejsce
Kacper Zabrocki - 22 miejsce
Klasa VII:
Marta Smagorzewska - 8 miejsce
Franciszek Kłosowski - 8 miejsce
Klasa VIII:
Piotr Kolinski - 4 miejsce
Klaudiusz Fierek - 12 miejsce
Maksymilian Opielowski - 15 miejsce
Piotr Biesek - 22 miejsce
Dnia 9 października 2023 r. odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Burmistrza dla najzdolniejszych uczniów z gminy Tuchola. Nagrody przyznane przez specjalnie powołaną kapitułę wręczył sam burmistrz Tadeusz Kowalski.
Z radością informujemy, że wśród laureatów jest uczennica naszej szkoły - Marta Smagorzewska. Stypendystka wyróżnia się nie tylko sporą wiedzą i umiejętnościami, ale także wzorowym zachowaniem oraz ogromnym zaangażowaniem w życie szkoły i środowiska lokalnego. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Dnia 25 września 2023 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Po dogłębnym przeanalizowaniu programów wyborczych 11stu kandydatów, uczniowie klas III-VIII dokonali wyboru nowych przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. W wyniku tajnych wyborów wyłoniono pięcioro uczniów, którzy uzyskali największą liczbę głosów. Następnie w czasie wewnętrznego zebrania dokonano następującego podziału funkcji:
Marta Smagorzewska - przewodnicząca
Natalia Drewczyńska - zastępca przewodniczącej
Florian Maj - sekretarz
Amadeusz Przybylski - skarbnik
Emilia Glaner - członek rady
Nowym przedstawicielom Samorządu gratulujemy i życzymy wielu nowych ciekawych pomysłów.
Z wielką radością ogłaszamy, że plac zabaw przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie wzbogacił się o piękny zestaw zabawowy zakupiony ze środków Budżetu Obywatelskiego 2023 Gminy Tuchola.
Nasz projekt zatytułowany: „Plac zabaw w Legbądzie – nie tylko dla dzieci” uzyskał wymaganą liczbę głosów podczas głosowania we wrześniu 2022 roku i zakwalifikował się do otrzymania środków finansowych w wysokości 15 tys. złotych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 na realizację zaplanowanego zadania.
Nowe urządzenie sprawia dzieciom ogromną radość.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które oddały głos na nasz projekt. Dziękujemy Panu Burmistrzowi Tadeuszowi Kowalskiemu za powołanie Budżetu Obywatelskiego.
Opracowała: Barbara Drewczyńska
W sobotę 23 września odbył się jubileuszowy X Rajd Rowerowy organizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Legbądzie oraz Uczniowski Klub Sportowy „Borowi”, pod patronatem Burmistrza Tucholi Tadeusza Kowalskiego, w ramach zadania: „Organizacja imprez kulturalnych, festynów, biesiad, konkursów na rzecz mieszkańców wsi gminy Tuchola” .
Na start przybyło ponad 100 sympatyków dwóch kółek. Otwarcia imprezy dokonała Pani Barbara Drewczyńska – dyrektor szkoły.
Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwali Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Tucholi oraz Strażacy z OSP w Legbądzie. Trasa rajdu, licząca ok. 15 km, wiodła przez malownicze zakątki Borów Tucholskich. W Świetlicy Wiejskiej w Rzepicznej na uczestników rajdu czekał pyszny poczęstunek przygotowany przez Panią Sołtys Elżbietę Pozorską, Panią Annę Kiełpińską oraz Panią Wandę Metlicką.
W Białej rowerzystów przywitała Pani Sołtys, która poczęstowała każdego butelką wodą.
Po powrocie do Świetlicy Wiejskiej w Legbądzie na cyklistów czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez Panie kucharki ze szkoły w Legbądzie.
Po wspólnym posiłku i krótkim odpoczynku nadszedł czas na konkurs wiedzy o Borach Tucholskich. Do wygrania było 12 zestawów nagród rzeczowych ufundowanych przez UKS oraz rower, którego fundatorem był Burmistrz Tucholi. Główna nagroda trafiła do mieszkańca Czerska.
Najmłodszym uczestnikiem rajdu był Julian Drejarz. Najbardziej doświadczonymi uczestnikami rajdu okazały się Panie - Irma Kłosowska i Maria Szmaglińska.
Organizatorzy złożyli serdeczne podziękowanie za udział w imprezie, wyrażając radość, że sportowe akcje łączą społeczność szkolną oraz środowiskową oraz promują rodzinne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
X Rajd Rowerowy był także okazją do złożenia podziękowań organizacjom i osobom, które chętnie włączały się w pomoc przy organizacji rajdów na przestrzeni dziesięciu lat.
Podziękowania otrzymali:
Opracowała: Karolina Redlarska
Piątkowy poranek w szkole zaczęliśmy od spotkania z policjantem Komendy Powiatowej Policji w Tucholi mł. asp. Andrzejem Roskiem. Wszystko to w związku z tym, że kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów.
W ramach edukacji uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I-III mieli okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Pan policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Prowadzący poruszył też bardzo ważny temat, a mianowicie zasadę ograniczonego zaufania nie tylko w ruchu drogowym, ale też w życiu codziennym.
Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Mamy nadzieję, że dzięki takim edukacyjnym spotkaniom zwiększa się bezpieczeństwo naszych uczniów.
opracowała: K. Keszkowska
We wtorek 18 września odwiedziła naszą szkołę pani Dorota Rząska-Lis – starszy specjalista ds. edukacji leśnej z Nadleśnictwa Woziwoda.
Celem spotkania było uświadomienie uczniom klas I-IV zagrożeń związanych z lasem oraz jego mieszkańcami. Dzieci między innymi dowiedziały się jak reagować na napotkane w lesie dziki, wilki, żmije oraz różnego rodzaju owady. Dowiedziały się też jak postępować w przypadku, gdy zabłądzimy lub zaskoczy nas burza. Dzieci bardzo angażowały się w trakcie spotkania. Chętnie odpowiadały na zadawane pytania oraz same zadawały wiele pytań dotyczących lasu, na które otrzymywały profesjonalne wyczerpujące odpowiedzi.
Spotkanie upływało w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości pomogą dzieciom bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw naszych przepięknych lasów.
opracowała: K. Keszkowska
15 września odbyły się w naszej szkole tradycyjne już obchody Dnia Kropki. Dzieci, świetnie się bawiąc, odkrywały swoje talenty i mocne strony. Powstały wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki.
Regulamin X Rajdu Rowerowego