• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

           ,,Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają” – pod tym hasłem 17 listopada 2023 r. obchodziliśmy XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Tego dnia Komisja Egzaminacyjna składająca się z dwunastu czwartoklasistów - Ekspertów Tabliczki Mnożenia - sprawdziła ,,tabliczkową wiedzę” zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji naszej szkoły. Certyfikat Eksperta Tabliczki Mnożenia zdobyła także pani Dyrektor – Barbara Drewczyńska. 
             Druga część obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia miała charakter sportowy i to ona wzbudziła wśród naszych uczniów najwięcej pozytywnych emocji. To matematyczne święto weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza.

 • Pasowanie na ucznia

          „Uczyć się, by świat poznawać, ślubujemy dziś!” – to hasło, które przewodniczyło uroczystości pasowania na ucznia. 6 listopada dzieci z klasy pierwszej zostały oficjalnie przyjęte do grona uczniów naszej szkoły. W tym ważnym dniu towarzyszyli im dumni rodzice. Pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Po części artystycznej, którą przygotowali wraz z klasą II, nastąpiło oficjalne ślubowanie, podczas którego pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekali być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Następnie Pani Dyrektor Barbara Drewczyńska dokonała pasowania. Uczniowie klasy pierwszej otrzymali na pamiątkę dyplomy oraz upominki. Gratulujemy pierwszoklasistom i życzymy wielu sukcesów w szkole!

 • Sukces Weroniki

      Z radością informujemy, że uczennica naszej szkoły - Weronika Trawicka - zdobyła II miejsce w Turnieju Szachowym, który odbył się 16 listopada 2023 r. w Tucholi.  Turniej został zorganizowany przez Fundację ,,Zagrajmy Razem''. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • Obchody Narodowego Święta Niepodległości

        W piątek 10 listopada 2023 roku obchodziliśmy w naszym środowisku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada. W organizację włączyły się wszystkie lokalne organizacje i instytucje: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie, Parafia pw. NSPJ w Legbądzie, Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Legbąd, OSP w Legbądzie, OSP w Łosinach, KGW w Legbądzie, KGW w Łosinach, świetlice wiejskie w Legbądzie i Łosinach, Stowarzyszenie „Miłośnicy Legbąda i okolic”. Głównymi formami obchodów Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada było:

  • Spotkanie uczestników obchodów Narodowego Święta Niepodległości na placu przed Świetlicą Wiejską w Legbądzie z udziałem sztandarów Ochotniczej Straży Pożarnej w Legbądzie i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie.
  • Uroczysty przemarsz uczestników obchodów Narodowego Święta Niepodległości do figury Matki Bożej – uczestnicy przemarszu nieśli biało – czerwone flagi.
  • Złożenie biało – czerwonych wiązanek kwiatów przez poszczególne delegacje.
  • Modlitwa w intencji Ojczyzny poprowadzona przez księdza Proboszcza.
  • Odśpiewanie Roty.
  • Uroczysty przemarsz uczestników obchodów Narodowego Święta Niepodległości do sali gimnastycznej w szkole.
  • Przedstawienie patriotyczne w wykonaniu uczniów ukazujące historię dążeń Polaków do odzyskania niepodległości i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. ​​​​​​​

  W obchodach uczestniczyli również zaproszeni goście: Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Rzepiczna oraz pielęgniarka Ośrodka Zdrowia w Legbądzie. Obchody zakończyły się wspólnym poczęstunkiem rogalami świętomarcińskimi.

 • Turniej Minisiatkówki

         Uczennice naszej szkoły uczciły Narodowe Święto Niepodległości pod siatką podczas Turnieju Minisiatkówki, który odbył się 10 listopada w Tucholi. Najmłodsze siatkarki z trzeciej i czwartej klasy rozegrały turniej singli, a uczennice z klasy piątej wzięły udział w turnieju dwójek. Najlepszą lokatę zajęła Nadia Borowicka - uplasowała się na miejscu 4, zaś na miejscu 5. w kategorii singli znalazła się Kinga Narloch. Pozostałe dziewczyny zajęły miejsca od 10-20. Gratulujemy oraz życzmy kolejnych sukcesów.
        W turnieju wzięło udział ponad 100 dziewcząt z Tucholi, Kamienia Krajeńskiego, Człuchowa i Legąbda. Naszą szkołę reprezentowały
  Nadia Borowicka, Zofia Borowicka, Wiktoria Metlicka, Kinga Narloch, Aleksandra Szamocka i Lena Pipowska.

 • Wycieczka do Tczewa

        30 października uczniowie klasy VI udali się na wycieczkę do Tczewa, którą samodzielnie zorganizowali. Choć głównym celem wyjazdu był seans filmu w tczewskim kinie Helios, największą atrakcją stała się podróż pociągiem. Wycieczka była nietylko formą klasowej integracji, ale również okazją zdobycia życiowych  umiejętności. 

 • Pasowanie na przedszkolaka

          26 października 2023 r. odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. W obecności rodziców, najmłodsze dzieci naszej szkoły zostały uroczyście przyjęte do grona przedszkolaków. Dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przyszły do przedszkola, złożyły uroczyste ślubowanie. Pani Dyrektor czarodziejską kredką pasowała je na dzielne i wesołe przedszkolaki. Każde dziecko otrzymało upominek i pamiątkowy dyplom.    

 • Święto Pieczonego Ziemniaka w punkcie przedszkolnym

          Przedszkolacy gościli w urokliwym „Leśnym Domu”, przemiłej gospodyni Pani Jadwigi Wolińskiej w Koślince. Za zaproszenie dziękujemy pani Jadwidze, Rozalii oraz jej rodzicom Marii i Sławomirowi Kamińskim. 

 • Dzień Edukacji Narodowej

         Dnia 11 października cała społeczność naszej szkoły spotkała się na uroczystym apelu z okazji 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy IV pod przewodnictwem p. Alicji Sękowskiej, p. Katarzyny Keszkowskiej oraz p. Rafała Żywickiego przygotowali z tej okazji specjalny występ artystyczny. Spotkanie stało się również okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć uczniów naszej szkoły. 
      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 13 październiaka rozegrano natomiast mecz, w którym rywalami uczniów stali się pracownicy szkoły - zarówno nauczyciele, jak i pracownicy obsługi i administracji. Spotkanie, zakończone sukcesów uczniów, wywołało wiele poztywynych emocji.

 • Poszukiwanie jesieni

        Dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się do pobliskiego lasu, gdzie poszukały oznak jesieni. Wśród przedszkolaków zauważyć można było ogromne zaangażowanie i pracę grupową. Wszyscy byli zadowoleni ze swoich zbiorów.

 • Święto Pieczonego Ziemniaka

       12 października dzieci z klasy I oraz oddziału przedszkolnego udały się do świetlicy wiejskiej w Klocku, gdzie celebrowały Święto Pieczonego Ziemniaka. W organizację wydarzenia włączyli się rodzice uczniów. Tego dnia główną rolę grał oczywiście ziemniak. Nie zabrakło także gier i zabaw na pobliskim placu zabaw.  Zadowolone dziec wróciły do szkoły z uśmiechami na twarzy. 

 • 45. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża

          Kardynał Karol Wojtyła, abp metropolita krakowski 16 października 1978 roku został na konklawe wybrany papieżem. W Rzymie o godzinie 18:18 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej ukazał się biały dym oznajmiający wybór nowego papieża. O 18:44 Kardynał Pericle Felici ogłosił światu: Annuntio vobis gaudium magnum (Zwiastuję Wam radość wielką). Habemus Papam (mamy Papieża). Dzisiaj, gdy przeżywamy kolejną rocznicę tego wyjątkowego wydarzenia w historii Polski, pamiętamy o naukach Jana Pawła II- Patrona naszej szkoły. Podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1987 roku papież spotkał się w Gdańsku z młodzieżą, do której zwrócił się słowami: "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować".  Dzisiaj te słowa przypomniała pani Dyrektor Barbara Drewczyńska, kierując je do społeczności szkolnej podczas uroczystego apelu.  

 • Mistrzostwa Powiatu Tucholskiego w piłce nożnej w kategorii Igrzysk Dzieci

         W poniedziałkowe przedpołudnie 9 października chłopcy z klas IV-VI uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu Tucholskiego w piłce nożnej. W zawodach wzięło udział 12 drużyn. Naszą szkołę reprezentowało ośmioro piłkarzy: Dawid Gregus, Jakub Borowicki, Dominik Glaner, Aleksy Lepak, Radosław Knypel, Jakub Łącki, Remigiusz Maj, Kacper Zabrocki. Graliśmy systemem grupowym- każdy z każdym, do półfinału weszliśmy z pierwszego miejsca. Zagraliśmy mecz półfinałowy z piłkarzami z SP nr 2 z Tucholi. Niestety przegraliśmy to spotkanie. Rozegraliśmy ostatni mecz o miejsce 3 z reprezentantami Szkoły Podstawowej z Kęsowa. Po bardzo dobrej, odważnej grze wygraliśmy 1:0 i ostatecznie zajęliśmy trzecie miejsce. Gratulujemy.

 • Bieg Miejski w Czersku

           W sobotę 7 października o godz. 10:00 odbył się Bieg Miejski w Parku Borowiackim w Czersku. W tym roku uczestnicy biegali pod hasłem ,,Dlaczego warto być aktywnym i uprawiać sport?", którego autorem było Centrum Usług Społecznych w Czersku. W biegach brało udział ok. 100 osób. Naszą szkołę reprezentował Jakub Łącki z klasy szóstej, który w swojej kategorii zajął I miejsce. Ponadto na starcie naszą szkołę reprezentowali najmłodsi biegacze z oddziału przedszkolnego Filip Drewczyński i Marcel Łącki. Młodsi reprezentanci zostali wyróżnieni i nagrodzeni medalem. Gratulujemy startującym i życzymy kolejnych sukcesów, dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i wsparcie.

 • ,,Plasto-senso-ciasto"

       Oddział przedszkolny bierze udział w innowacji "plasto-senso-ciasto". Sensoplastyka to zajęcia plastyczne z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju kolorów, faktur oraz konsystencji. Rozwija zmysły takie jak dotyk, węch i wzrok. Pierwszym sposobem rozwijania kreatywności w tej innowacji była masa solna. Dzieci były bardzo zadowolone z takiej formy zajęć plastycznych. Stworzyły piękne ozdoby jesienne, które mogły kilka dni później wręczyć funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji.

 • Wycieczka na komendę

         Omawiając temat bezpieczeństwa dzieci z oddziału i punktu przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Tucholi. Mogły tam poznać pracę funkcjonariuszy. Panowie policjanci oprowadzili dzieci po całej Komendzie, pokazując im znajdujące się tam pomieszczenia, m.in. salę z monitoringiem, pokój przesłuchań dzieci, sale okazań, siłownie i cele. Dzieci zapoznały się ze sprzętem używanym przez funkcjonariuszy policji. Na koniec wycieczki, dzieci mogły także zasiąść w radiowozie policyjnym dużym, jak i małym. Wyjazd można zdecydowanie zaliczyć do udanych.

 • Dzień Przedszkolaka

             20 września obchodziliśmy „Dzień Przedszkolaka”. Dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego wybrały się z tej okazji do pobliskiej remizy strażackiej. Poznały szczegóły pracy strażaka, zapoznały się z ubiorem oraz sprzętem strażackim. Dodatkową atrakcją była możliwość wcielenia się w strażaka poprzez założenie kasku i kurtki strażackiej, czy też „gaszenie pożaru” przygotowanym wężem strażackim. Po powrocie z remizy na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz zabawy. To był niesamowity dzień! 

 • XXXIX Bieg Borowiaków w Tucholi

          30 września odbył się Bieg Borowiaków. W tym roku wystartowało około 700 osób. W tak silnie obsadzonym biegu znaleźli się reprezentanci naszej szkoły. W kategoriach klas 0- VI startowało w każdym biegu ponad 60 osób, a w klasach starszych około 30 osób, gratulujemy ukończenia wymagającego dystansu. Gratulujemy zdobytych miejsc i wyróżnień. Poniżej przedstawiamy, kto w jakiej kategorii wystartował i które miejsce zdobył:

  Oddział Przedszkolny:
  Filip Reszka - 5 miejsce

  Fabian Narloch - 14 miejsce
  Marcel Łącki - 32 miejsce

  Klasa I:
  Klaudia Borowiak - 11 miejsce

  Klasa II:
  Wiera Lipinska - 25 miejsce
  Gabriela Zawiłowicz - 36 miejsce
  Magdalena Zawiłowicz - 42 miejsce
  Lena Narloch - 44 miejsce
  Aleksander Murawski - 36 miejsce

  Klasa III:
  Nadia Borowicka - 3 miejsce
  Anastazja Łącka - 31 miejsce
  Zofia Borowicka - 37 miejsce
  Antoni Singer - 43 miejsce

  Klasa IV:
  Kinga Narloch - 17 miejsce
  Amanda Przybylska - 30 miejsce
  Julian Smagorzewski - 28 miejsce
  Mikołaj Glaner - 52 miejsce
  Fabian Reszka - 57 miejsce

  Klasa V:
  Karolina Kolinska - 12 miejsce
  Kornelia Nowak - 34 miejsce
  Jakub Borowicki - 11 miejsce
  Aleksy Lepak - 17 miejsce

  Klasa VI:
  Tatiana Warszyńska - 15 miejsce
  Paulina Kolinska - 19 miejsce
  Oliwia Glazer - 25 miejsce
  Jakub Łącki - I miejsce
  Radosław Knypel - 8 miejsce
  Remigiusz Maj - 10 miejsce
  Kacper Zabrocki - 22 miejsce

  Klasa VII:
  Marta Smagorzewska - 8 miejsce
  Franciszek Kłosowski - 8 miejsce

  Klasa VIII:
  Piotr Kolinski - 4 miejsce
  Klaudiusz Fierek - 12 miejsce
  Maksymilian Opielowski - 15 miejsce
  Piotr Biesek - 22 miejsce

 • Sukces Marty

     Dnia 9 października 2023 r. odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Burmistrza dla najzdolniejszych uczniów z gminy Tuchola. Nagrody przyznane przez specjalnie powołaną kapitułę wręczył sam burmistrz Tadeusz Kowalski.
   
  Z radością informujemy, że wśród laureatów jest uczennica naszej szkoły - Marta Smagorzewska. Stypendystka wyróżnia się nie tylko sporą wiedzą i umiejętnościami, ale także wzorowym zachowaniem oraz ogromnym zaangażowaniem w życie szkoły i środowiska lokalnego. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! 

 • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

           Dnia 25 września 2023 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Po dogłębnym przeanalizowaniu programów wyborczych 11stu kandydatów, uczniowie klas III-VIII dokonali wyboru nowych przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. W wyniku tajnych wyborów wyłoniono pięcioro uczniów, którzy uzyskali największą liczbę głosów. Następnie w czasie wewnętrznego zebrania dokonano następującego podziału funkcji:


  Marta Smagorzewska - przewodnicząca
  Natalia Drewczyńska - zastępca przewodniczącej
  Florian Maj - sekretarz
  Amadeusz Przybylski - skarbnik
  Emilia Glaner - członek rady

  Nowym przedstawicielom Samorządu gratulujemy i życzymy wielu nowych ciekawych pomysłów. 

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie
  ul. Szkolna 5
  89-504 LEGBĄD
  e-mail: splegbad@tuchola.pl
 • 52 3341529 Fax: 52 3341529

Galeria zdjęć