• Szkolny Konkurs Ortograficzny

    "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają." /Mikołaj Rej/

    14 stycznia 2025 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Ortograficzny, w którym udział wzięli uczniowie klas V-VIII. Konkurs miał na celu rozbudzanie motywacji do poprawności i czujności ortograficznej oraz posługiwania się poprawną polszczyzną. I miejsce zajęła Wiktoria Gruźlinska z klasy VIII, II miejsce Zuzanna Kotyńska z klasy VII, a III miejsce Natalia Drewczyńska z klasy VIII. Gratulujemy serdecznie!!!

  • Wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej

    15 stycznia 2025 roku uczniowie klasy ósmej naszej szkoły wraz z Radą Rodziców i nauczycielami udali się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej, aby spędzić czas z jego mieszkańcami. Pobyt miał na celu nawiązanie więzi międzypokoleniowych oraz rozwijanie wrażliwości społecznej uczniów. Rada Rodziców przygotowała specjalny występ artystyczny – przedstawienie pt. „Kaczka Dziwaczka”, które wywołało wiele radości i uśmiechów wśród starszych mieszkańców domu opieki. Uczniowie mieli również okazję do swobodnych rozmów z seniorami, wymieniając się doświadczeniami, historiami życia i wspomnieniami. Po wspólnych rozmowach, przyszedł czas na gry planszowe, które okazały się świetną formą integracji. Młodsze pokolenie rywalizowało ze starszym, ucząc się nawzajem strategii i cierpliwości. Ta wyjątkowa wizyta była dla naszych uczniów cenną lekcją wrażliwości, empatii oraz szacunku wobec osób starszych. Dzieci nauczyły się, jak ważne jest, aby poświęcać czas i uwagę osobom, które często czują się samotne. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wydarzenia i mamy nadzieję, że takie spotkania będą miały miejsce częściej.

  • Kreatywny język polski

    "Najważniejsze są wspomnienia. Kiedy nie zostaje już nic, wspomnienia wciąż żyją." /Winston Groom/

    Wspomnienia pełnią w życiu każdego człowieka istotną rolę, kształtują tożsamość, wpływają na nasze decyzje i postawy, stanowią źródło emocji- pozytywnych, ale też negatywnych. Uczniowie klasy VI podczas zajęć języka polskiego tworzyli magiczne pudełka do przechowywania wspomnień oraz redagowali karteczki z najważniejszymi momentami swojego życia. To były bardzo udane zajęcia!

  • Spotkania wigilijne

         20 grudnia odbyły się w naszej szkole spotkania wigilijne poszczególnych oddziałów. Zostały one poprzedzone jasełkami w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego pod kierownictwem pań: Klaudii Pawłowskiej oraz Marii Brzeińskiej. Zapraszamy do fotorelacji.

  • Życzenia

         Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i Pracownicy, Przyjaciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie!

    Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spokoju, radości. Niech nowonarodzone Dziecię wleje w serca pokój i nadzieję, a ten wyjątkowy czas będzie pełen ciepła rodzinnych spotkań. Niech Nowy Rok przyniesie wiele sukcesów, pomyślności i realizacji wszelkich planów.                                                                                 

            
          Z wyrazami szacunku
    Natalia Glaner 
    Dyrektor Szkoły

  • Warsztaty w kl. II

        Uczniowie klasy II wraz z rodziacami wzięli udział w warsztatach bożonarodzeniowych, prowadzonych przez wychowawczynię - panią Bożenę Gutowską. W czasie warsztatów powstały przepiękne nietuzinkowe lampiony. Zapraszamy do fotorelacji.

  • Spotkanie z Gwiazdorem w punkcie przedszkolnym

         20 grudnia w grupie przedszkolaków odbyły się zajęcia otwarte. Dzieci, wspólnie z rodzicami, uczestniczyły w zajęciach na dywanie oraz wykonali pracę plastyczną - skrzata. W tym dniu oczywiście nie mogło zabraknąć Gwiazdora. Przedszkolacy, dla miłego gościa zaspiewały piosenkę, recytowały wierszyki. Oczywiście wszystkie dzieci były grzeczne i otrzymały upominki. Wszyscy w dobrych humorach zajadali pierniczki, upieczone przez dzieci.

  • Kiermasz oraz loteria fantowa

          Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 18 grudnia br. odbył się kiermasz oraz loteria fantowa, z których dochód zostanie przeznaczony na spełnienie jednego z największych marzeń społeczności szkolnej - zakup dystrybutora wody pitnej. Zebrano kwotę 2 023,60 zł.  

    Rada Samorzadu Uczniowskiego składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację akcji. 

  • Ekologiczna choinka w naszej szkole

    Choinka bożonarodzeniowa to nieodłączny element świąt, który natychmiast przywołuje ciepło i magię Bożego Narodzenia. Jej obecność w domach na całym świecie nie tylko buduje świąteczną atmosferę, ale także niesie ze sobą głęboką symbolikę. Choinka jest symbolem życia, odrodzenia i nadziei. Jej początki sięgają czasów, gdy ludzie ozdabiali wiecznie zielone drzewa, by wnieść do swoich domów odrobinę natury w najciemniejszych miesiącach roku. W ten sposób wyrażali nadzieję na powrót światła. To piękna tradycja, która przetrwała wieki. Uczniowie klasy VIII wspólnie ze swoimi Rodzicami przygotowali ekologiczne i świąteczne ozdoby, którymi udekorowano naszą szkolną choinkę w holu głównym. Był to kolejny pomysł na wspólne, rodzinne popołudnie!

  • Turniej Rodzinny Dwójek Siatkarskich

     W ramach realizacji zadania publicznego o "Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży z gminy Tuchola jako element całorocznej pracy profilaktycznej" oraz w ramach całorocznej działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego Borowi -w duchu rozgrywek "Mikołajkowego Szaleństwa Sportowego" - odbył się wyjątkowy Turniej Rodzinny Dwójek Siatkarskich. Wydarzenie przyciągnęło liczne rodziny i sympatyków sportu, którzy stworzyli niezwykłą atmosferę zdrowej rywalizacji i wspólnej zabawy. Turniej był doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej, a także do promowania aktywnego stylu życia i wartości sportowych. Na boisku rywalizowali rodzice z dziećmi, rodzeństwa oraz bliscy, co podkreśliło ideę współpracy, wsparcia i radości płynącej ze wspólnej gry. W zmaganiach wzięło udział ponad 40 osób, a poziom emocji rósł z każdą rozegraną akcją. Nie zabrakło zaciętych pojedynków, pięknych zagrań i fair play. Na koniec każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz grę planszową dla rodziny. Wydarzenie to było doskonałym zwieńczeniem całorocznych działań UKS Borowi, a jednocześnie wspaniałym wprowadzeniem w świąteczny klimat. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, kibicom oraz wolontariuszom za zaangażowanie i stworzenie niezapomnianego popołudnia. Razem udowodniliśmy, że sport łączy pokolenia i dostarcza wielu pozytywnych emocji. Już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez UKS Borowi w nadchodzącym roku!

    Zadanie zostało współfinansowane ze środków gminy Tuchola.

  • Mikołajki na sportowo

    W ramach całorocznej działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego Borowi odbyła się wyjątkowa, mikołajkowa rywalizacja sportowa, która trwała cały tydzień w naszej szkole. Wydarzenie to zgromadziło młodych sportowców, którzy z ogromnym zaangażowaniem i świątecznym duchem rywalizowali w różnorodnych konkurencjach, w tym w rozgrywkach siatkarskich, turnieju piłkarskim na orliku, jak również emocjonujących wyścigach rzędów, połączonych ze świątecznym escape roomem, którego przesłaniem była współpraca drużynowa oraz nauka o emocjach. Turniej siatkówki w każdej klasie przyniósł wiele emocji i zdrowej rywalizacji. Drużyny walczyły z pełnym zaangażowaniem, prezentując wysoki poziom umiejętności oraz ducha fair play. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się wyścigi rzędów w klasach najmłodszych, które były połączone z podsumowaniem pracy w ramach filaru Radość - Szczęście w programie "Lekturki spod chmurki". Te dynamiczne konkurencje dostarczyły uczestnikom mnóstwo radości, śmiechu i sportowych emocji. Drużyny musiały wykazać się nie tylko szybkością, ale również precyzją oraz świetną współpracą. Całe wydarzenie przebiegło w atmosferze świątecznej radości, a na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe mikołajkowe medale jako wyraz uznania za ich wysiłek i zaangażowanie. Sportowa mikołajkowa rywalizacja była nie tylko okazją do aktywnego spędzenia czasu, ale także do budowania więzi między uczestnikami oraz promowania wartości sportu. Nagrody zostały ufundowane przez UKS Borowi Legbąd oraz szkołę. Imprezę sfinansowano ze środków gminy Tuchola.

  • Sportowo-rekreacyjny event w ramach Ogólnopolskiego Programu ”MAŁY MISTRZ”

    „Sport pozwala pokazać wielu osobom piękną stronę życia (…)”

    11 grudnia w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tucholi odbył się Event Małego Mistrza dla uczniów ze szkół podstawowych z gminy Tuchola, które przystąpiły do ministerialnego Programu Mały Mistrz. Młodzi adepci sportu zdobywali sprawności piłkarza, lekkoatlety, rowerzysty, wioślarza. Podczas eventu, odbyła się Lekcja z Mistrzynią Panią Magdaleną Fularczyk-Kozłowską, która dwukrotnie stanęła na olimpijski podium zdobywając medal brązowy w Londynie w 2012 roku oraz złoto w Rio de Janeria w 2016 roku. Każdy uczestnik mógł doświadczyć i zainspirować się do podejmowania całożyciowej aktywności fizycznej oraz promowania zdrowego stylu życia. Ten wyjątkowy sportowy dzień uświetnił występ uczennic Leny i Oliwii ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi, które pokazały najmłodszym swoje umiejętności akrobatyczne. Organizatorami byli nauczyciele wychowania fizycznego z gminnych szkół - Karolina Redlarska, Monika Mikulska i Marcin Suchomski. Event dofinansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Szkolnego Związku Sportowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dziękujemy gminie Tuchola oraz Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Tucholi za gościnność !

  • Pierniczki w punkcie przedszkolnym

        Grupa przedszkolna „Krasnoludki”, jak co roku, piekła świąteczne pierniczki. Z pomocą przyszły do przedszkola Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Legbądzie. Panie Jadwiga Wolińska i Krystyna Piesik wraz z dziećmi ochoczo wyrabiały ciasto, wałkowały, wycinały i ozdabiały ciasteczka. Radości i emocji było bardzo dużo. Oczywiście dziękujemy przemiłym i sympatycznym Paniom. Upieczone pierniczki będą niespodzianką dla rodziców, których zaprosimy na świąteczne warsztaty plastyczne oraz spotkanie z Gwiazdorem. Trzeba dodać, że pierniczki wszystkim bardzo smakowały.

  • Spotkanie autorskie z Panią Honoratą Szanecką

    W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa podejmujemy różnorodne działania, które mają wzmocnić wartość książki, dlatego też, aby zachęcić dzieci do czytania - w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie - odwiedziła nas pani Honorata Szanecka -autorka międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa "Czytam z klasą lekturki spod chmurki". Z naszym gościem spotkali się uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. Pani Honorata opowiedziała o swojej przygodzie z lekturką spod chmurki, opowieści były bardzo zabawne, ale i pouczające, zrozumieliśmy, że w każdym wieku możemy zostać autorem, to właśnie otaczający nas świat daje pomysły do pisania . Dzieci zadawały liczne pytania, a na koniec podziękowały za wspaniałe spotkanie. Mamy nadzieję, że takie wydarzenie obudzi wśród uczniów czytelnicze zainteresowania.

  • Nowe książki w szkolnej bibliotece - zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

    "Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.” – Cyceron

    Mamy to! Miło nam poinformować ,że nasza biblioteka po raz kolejny wzbogaciła swoje zbiory -książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wśród nowości bibliotecznych znaleźć można mnóstwo ciekawej i wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszej biblioteki. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

  • ONKO-MIKOŁAJE - podziękowania

    Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy dołączyli do akcji ONKO-MIKOŁAJE. Wspólnie wywołaliśmy uśmiech na wielu dziecięcych twarzach!

  • Zawód - fryzjer

         W punkcie przedszkolnym realizujemy innowację pedagogiczną pt. „Zawody naszych bliskich”.
    Dnia 3 grudnia 2024 r. pojechaliśmy do Czerska i odwiedziliśmy Salon Fryzjerski MEN, gdzie pracuje Pani Sonia Patyna, która wykonuje zawód fryzjera. Mama Blanki wraz ze swoją współpracowniczką przeprowadziły dla nas praktyczne zajęcia. Wszystkie przedszkolaki zapoznały się z wyglądem salonu, narzędziami potrzebnymi do wykonywania tego zawodu. Miłą atrakcją dzieci, było obcinanie włosów „głów balonowych”. Trzeba przyznać, że całkiem im dobrze poszło. Paniom bardzo dziękujemy za poświęcony czas i życzymy samych sukcesów w pracy zawodowej.

  • Urodziny Misia

         W punkcie przedszkolnym odbyło się, jak co roku, „Święto Pluszowego Misia”. Kto, jak nie przedszkolaki,  uwielbiają mięciutkie misiaczki. Były misiowe zabawy, piosenki, praca plastyczna oraz konkurencje sportowe - oczywiście z pluszakami. Jak urodziny to musiał być również tort urodzinowy, babeczki i cukierki. Bardzo dziękujemy za te wspaniałe słodkie pyszności Paniom: Marii Kamińskiej i Alli Nowak. Ten dzień był dniem koloru brązowego, ponieważ realizujemy program edukacyjny pt. „Sensoryczna tęcza”. Urodziny pluszowego Misia upłynęły w znakomitej atmosferze.

  • "Wilk i zając" na scenie TOK- u w Tucholi

    Nowy tydzień grudnia uczniowie klas I-IV rozpoczęli bardzo atrakcyjnie, a mianowicie uczestniczyli w musicalu pt. „Wilk i zając” na scenie TOK w Tucholi. Wyjazd miał na celu nie tylko rozwijanie wrażliwości artystycznej, ale także utrwalenie zasad właściwego zachowania w miejscach kultury i sztuki. Spektakl opowiadał o przygodach pewnego wilka i zająca w nowoczesnej odsłonie muzycznej. Kolorowe kostiumy i bajeczna scenografia wprowadziły widzów w świat pełen humoru i wartościowych przesłań. Uczniowie byli zachwyceni spektaklem, szczególne emocje wzbudziły efekty specjalne ( zadymienie, światła). Na koniec na scenie pojawił się Mikołaj, który częstował słodkościami. Jeszcze podczas drogi powrotnej do szkoły uczniowie w autobusie rozmawiali o scenkach i piosenkach z obejrzanego musicalu. To był dobrze spędzony czas.

  • Wieczorynka mikołajkowa

    6 grudnia w naszej szkole miało miejsce nietypowe spotkanie integracyjne klasy czwartej i piątej pod nazwą „Wieczorynka mikołajkowa”. Celem wieczorynki była wspólna zabawa oraz stworzenie niezapomnianej mikołajkowej atmosfery pełnej radości i uśmiechu. Podczas spotkania uczniowie uczestniczyli w klasowych sesjach zdjęciowych w świątecznym klimacie w strojach z nutą świątecznej elegancji i ze śmiesznymi gadżetami w postaci okularów. Był też czas na aktywność plastyczną- konkurs biblioteczny. Każdy uczeń wykonał kartkę z życzeniami świątecznymi dla wylosowanej wcześniej osoby. Założono następujące kryteria oceny prac: estetyka i staranność wykonania oraz poprawność i kreatywność w tworzeniu życzeń. Po tak intensywnych aktywnościach rodzice: K. Borowicka i J. Zawiłowicz dostarczyli dzieciom jedzenie w postaci pizzy. Po wspólnym posiłku była chwila na odpoczynek i wyciszenie przy dźwiękach muzyki oraz czas na planszówki. Szybko nabraliśmy sił i przyszedł czas na aktywność sportową. Zabawę zaczęliśmy od gry zespołowej nazywanej „zbijakiem”.Zwycięzcami zostali piątoklasiści. Aktywność zakończyła się grą w piłkę nożną. Potem przyszedł czas na prezenty mikołajkowe w postaci paczek ze słodyczami, za przygotowanie których wychowawczynie bardzo dziękują zaangażowanym rodzicom. Pod koniec spotkania został rozstrzygnięty konkurs na kartkę z życzeniami świątecznymi. Nagrody książkowe oraz zakładki do książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymali: I miejsce- Marcel Bączyk kl. IV. ; II miejsce- Amanda Przybylska, kl.V; III miejsce- Nadia Borowicka kl. IV; wyróżnienie- Lena Osowska, kl.V. To były wyjątkowo intensywne Mikołajki, a wspólnie spędzony czas długo zachowamy w naszej pamięci.

                                               A.Sękowska, K. Keszkowska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie
    ul. Szkolna 5
    89-504 LEGBĄD
    e-mail: splegbad@tuchola.pl
  • 52 3341529 Fax: 52 3341529

Galeria zdjęć