• Wycieczka do Biskupina i Gniezna

         19 maja 2022r. uczniowie naszej szkoły dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Gminy Tuchola w ramach programu ,,Poznaj Polskę" wyruszyli na wycieczkę do Gniezna i Biskupina. Poniższej sprawozdanie uczestniczek wyjazdu - uczennic klasy V:

       Pierwszym miejscem naszego zwiedzania był Rezerwat Archelogiczny  w Biskupinie. Jest to jedno  z największych takich miejsc w Europie.  Najpierw  odwiedziliśmy obozowisko łowców i zbieraczy, pochodzące z epoki kamienia. Były tam szałasy z trzciny i palenisko.  Następnie poszliśmy do osady pierwszych rolników.  Pojawili  się około tysięcy lat temu i mieszkali w długich domach.  Kolejna epoką była epoka brązu. Na półwyspie Biskupińskim znajdowała się osada obronna . Kiedyś było trzynaście rzędów domów i ulice. Dziś zobaczymy tam dwa rzędy chat i ulicę. Poznaliśmy, jak mieszkali dawni mieszkańcy Biskupina i czym się zajmowali. Zaciekawiło nas to , że dawni mieszkańcy żyli do 45 lat i mierzyli do  155 cm wzrostu. Byli niemal tacy jak my! Ostatnią epoką była epoka żelaza, która trwa do dziś.  W rezerwacie  znajduje się wioska piastowska, gdzie można zobaczyć rekonstrukcję pieca chlebowego i kuźni . Oglądaliśmy również kurne chaty.  Pytaliśmy uczestników wyjazdu, która epoka najbardziej im się spodobała,  otrzymaliśmy różne odpowiedzi. Każda miała coś w sobie.  Urzekł nas pan grający  na piszczałkach i gwiazdkach z drewna, na flecie z kości, na rogu, na łyżce i na replice saksofonu. Chcielibyśmy jeszcze raz tam pojechać i wziąć udział w lekcjach praktycznych lepienia z gliny, wykonywania biżuterii lub przejechać się koleją wąskotorową.

     Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Pani przewodnik przenosiła nas około 1100 lat wstecz. W pierwszej sali oglądaliśmy wyroby gliniane codziennego użytku.  W drugiej oglądaliśmy film. Był on o początkach dynastii pierwszych Piastów, Mieszku  I i Bolesławie Chrobrym. Na wystawach zobaczyliśmy przedmioty, które zostały wykopane z ziemi, a używali ich nasi przodkowie. Były to: ozdoby, broń, naczynia, grzechotki, biżuteria  Trzecie pomieszczenie było poświęcone biżuterii. Widzieliśmy koronę Kazimierza Wielkiego. Ostatnim punktem zwiedzania była Katedra Gnieźnieńska, która  mieści się na Wzgórzu Lecha. Przeżyliśmy tam podróż do czasów Mieszka I, początków kościoła w Polsce oraz naszej państwowości. Pani przewodnik podkreśliła, że jest to miejsce święte, tu zaczęło się dla nas – Polaków chrześcijaństwo , a katedra oglądana przez nas  to świątynia - Matka Kościołów. Była miejscem koronacji pierwszych władców Polski, centrum modlitwy  za wstawiennictwem św. Wojciecha.

    Dzięki wycieczce mogliśmy na własne oczy obejrzeć miejsca ważne dla naszej ojczyzny, do których podróżowaliśmy w wyobraźni w tym roku szkolnym podczas lekcji historii.

     

                                                                                  Oprac. Julia Fierek, Emilia Metlicka, Kamila Tetzlaff

  • Święto Szkoły

            ,,Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali” – to hasło pod którym 18 maja obchodziliśmy Święto Szkoły. Obchody rozpoczęliśmy od mszy świętej. Przewodniczył jej ksiądz Sławomir Mowinski. Następnie dyrektor szkoły, p. Barbara Drewczyńska ogłosiła zwycięzców konkursów  pt. ,,Jan Paweł II w sercu i pamięci” oraz Szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły. Punktem kulminacyjnym obchodów Święta Szkoły był koncert p. Patryka Szynwelskiego, uczestnika ,,Szansy na sukces”, który swoją otwartością i pięknym wokalem oczarował publiczność, ośmielił i zaprosił do wspólnego śpiewania.  Zapraszamy do fotorelacji Święto Szkoły.

  • Warsztaty

          W dniu 16 maja w godzinach od 12.00 - 14.30 odbyły się warsztaty pn.: ,,Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację uwagi dziecka poprzez zabawę czyli mózg na siłowni" dla klasy V i VI. Organizatorem była Spółdzielnia Socjalna Progres w Tucholi. Zajęcia poprowadziły panie: Joanna Karwasz, Aleksandra Judejko. Dzieci zostały zapoznane z teorią: czym jest koncentracja, jak ją wzmacniać, o czym pamiętać. Poznały rodzaje zaburzeń koncentracji i ich przyczyny. Dowiedziały się poprzez ćwiczenia praktyczne jak ćwiczyć pamięć i jak ją rozwijać oraz jak usprawniać pracę mózgu. Każdy uczestnik otrzymał pakiet informacyjny wraz z ćwiczeniami. Po warsztatach odbyło się ognisko integracyjne dla uczestników.

  • Jan Paweł II w sercu i pamięci

    Szkola Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie zaprasza do udziału w konkursie plastycznym:

    Regulamin dostępny poniżej: 

  • Podsumowanie XVII Gminnego Konkursu Plastycznego Wiosna w Borach Tucholskich

    Na konkurs plastyczny Wiosna w Borach Tucholskich wpłynęło 138 prac w pięciu kategoriach.

    Komisja w składzie

    Dorota Rząska-Lis- przewodnicząca, Natalia Glaner, Bożena Gutowska, Bernadeta Borysiuk dokonała nastepującego wyboru:

    Kategoria klas 0-I:

    I miejsce - Justyna Szymańska SP 3 Tuchola

    II miejsce - Izabela Jażdżewska SP Kiełpin

    III miejsce - Emilia Dądela SP Kiełpin

    Wyróżnienia: Wiktoria Metlicka SP Legbąd, Hanna Marcińczyk SP 3 Tuchola, Małgorzata Szorcz SP 1 Tuchola

    Kategoria klas II-III:

    I miejsce - Jakub Ruminski SP Kiełpin

    II miejsce - Mikołaj Glaner SP Legbąd

    III miejsce - Nataniel Mindak SP 1 Tuchola

    Wyróżnienia: Jagoda Piesik SP Legbąd, Nikodem Pupel SP Kiełpin, Julia Thiede SP 1 Tuchola

    Kategoria klas IV-VI:

    I miejsce - Alicja Połom SP 1 Tuchola

    II miejsce -  Franciszek Talaśka SP Kiełpin

    III miejsce - Daria Wytrążek SP 1 Tuchola

    III miejsce - Igor Kurzyński SP 1 Tuchola

    Wyróżnienia: Dominika Nowicka SP 1 Tuchola, Gleb Kazhanov SP 1 Tuchola, Radosław Knypel SP Legbąd

    Kategoria klas VII-VIII

    I miejsce - Agata Palkowska SP 3 Tuchola

    II i III miejsca nie przyznano

    Wyróżnienia: Lena Siniło SP 2 Tuchola, Izabela Żabińska SP 3 Tuchola

    Kategoria Oddział przygotowawczy:

    I, II, III miejsca oraz wyróżnień nie przyznano

     

    Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie

  • Osiem lat temu został ogłoszony świętym. Rocznica kanonizacji Jana Pawła II.

         Zaledwie dziewięć lat po śmierci - 27 kwietnia 2014 roku - papież Jan Paweł II został kanonizowany. Odprawiona w Watykanie msza św. kanonizacyjna zgromadziła ponad 800 tys. wiernych z całego świata oraz niemal sto delegacji państwowych. Obecni byli też przedstawiciele innych wyznań i religii.

    Kanonizacji dokonano w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Uroczystości odbyły się pod przewodnictwem dwóch papieży: urzędującego Franciszka oraz emerytowanego Benedykta XVI. We mszy brało udział 150 kardynałów oraz 1000 biskupów.

    W naszej szkole pamiętaliśmy o tej rocznicy i dlatego społeczność szkolna zebrała się pod tablicą patrona, gdzie Pani Dyrektor Barbara Drewczyńska przypomniała najważniejsze daty i wydarzenia dotyczące papieża, następnie wspólnie odśpiewaliśmy Barkę.

    B.B.

  • Czwartki Lekkoatletyczne

        25 kwietnia odbyła się Wiosenna Inauguracja Czwartków Lekkoatletycznych, na stadionie przy ulicy Warszawskiej dzieci i młodzież ze szkół powiatu Tucholskiego rywalizuje w różnych konkurencjach lekkoatletycznych. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tucholi. Dzieci z najlepszymi wynikami pojadą na Ogólnopolski Finał Grand Prix, który zorganizowany zostanie w czerwcu 2022 r. w Warszawie. Szkołę reprezentują: Aleksy Lepak, Karolina Kolinska, Seweryn Bartczak, Jakub Łącki, Emilia Glaner, Kacper Zabrocki, Remigiusz Maj, Paulina Kolinska, Mateusz Szamocki, Filip Stoppa, Paweł Lepak, Piotr Biesek, Klaudiusz Fierek, Jakub Megger, Aleksandra Długowska, Igor Kaczyński.

    Zapraszamy do fotorelacji: Czwartki Lekkoatletyczne 

  • 22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi

         Z okazji Święta Ziemi wszystkie dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego sprzątały swoją okolicę. Zwracały szczególną uwagę na to, jak ważna jest segregacja śmieci do odpowiednich pojemników. Po wielkiej akcji „sprzątania” obejrzały prezentację multimedialną, która miała na celu przyswojenie najważniejszych wiadomości o naszej planecie.

  • Zajączek w oddziale przedszkolnym

        W środę 13 kwietnia dzieci z Oddziału przedszkolnego odwiedził długo wyczekiwany zajączek. Odwiedziny przyniosły wiele radości i uśmiechu na twarzach wszystkich dzieci. Wiele okrzyków można było usłyszeć podczas poszukiwań ukrytych niespodzianek. Każde dziecko odnalazło zostawiony prezencik. To był bardzo udany dzień.

  • Przedświąteczny czas w punkcie przedszkolnym

         Wielkanoc to bardzo radosny czas dla dzieci. Wszystkie przedszkolaki wykonywały różne ozdoby, siały rzeżuchę i oczywiście poszukiwały upominki od Zajączka. Gościliśmy w gospodarstwie Pana Tecława, gdzie dzieci zobaczyły zwierzęta. Emocji było mnóstwo. Zjedliśmy kiełbaski z grilla. W pobliskim lesie wszystkie przedszkolaki poszukały niespodzianki. Nie było łatwo, ponieważ trzeba było wykonać różne zadania. Bardzo dziękujemy Pani Elżbiecie Zawilowicz za miłą gościnę. Zapraszamy do galerii Przedświąteczny czas w punkcie przedszkolnym.

  • Życzenia świąteczne

  • Poznaj Polskę - Toruń

          6 kwietnia 2022r. uczniowie naszej szkoły dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Gminy Tuchola w ramach programu „Poznaj Polskę” wyruszyli na wycieczkę do Torunia. W programie zwiedzania uczniów klas I-III znalazło się między innymi Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika, seans w planetarium pt. Cudowna Podróż i warsztaty robienia pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika. Dzieci przeszły się uliczkami Starego Miasta, gdzie zobaczyły pomnik i dom Mikołaja Kopernika, fontannę Flisaka i krzywą wieżę. Na zakończenie uczestnicy wycieczki zjedli smaczny posiłek w McDonald’s i udali się w drogę powrotną do domu.

    B.B.

  • 17. rocznica śmierci Jana Pawła II

         17 lat temu – 2 kwietnia 2005 roku zmarł Ojciec Święty Jan Paweł II. Wiadomość o Jego śmierci ogłosił 100 tysiącom wiernym zebranym na placu Świętego Piotra w Rzymie jeden z najbliższych jego współpracowników, arcybiskup Leonardo Sandri, mówiąc: "Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca". Chwilę później ta smutna informacja obiegła cały świat. W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu.

    W mszy pogrzebowej odprawionej 8 kwietnia na placu Świętego Piotra uczestniczyło kilkaset tysięcy osób, w tym wielu Polaków. Obecni byli szefowie państw i rządów oraz koronowane głowy i przywódcy religijni z całego świata. Była to największa uroczystość pogrzebowa w historii.

    Dziś w rocznicę Jego śmierci, jak zawsze o godz. 21.37  pamiętajmy, aby w oknach pojawiły się świece na znak łączności duchowej z patronem naszej szkoły. W modlitwach pamiętajmy o naszych gościach z Ukrainy i o ich kraju dotkniętym wojną.

    B.B.

  • VIII Rajd Nordic Walking

          W sobotę 26 marca w Legbądzie odbył się VIII Rajd Nordic Walking pn. „W poszukiwaniu wiosny”. Imprezę zainicjował  UKS Borowi Legbąd w ramach przyznanej dotacji na realizację zadań w 2022 roku pn.: „Organizacja imprez kulturalnych, festynów, biesiad, konkursów na rzecz mieszkańców wsi gminy Tuchola” i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie przy współpracy i dofinansowaniu Gminy Tuchola. Wszystko odbyło się w ramach ogólnopolskiej Kampanii Postaw na Rodzinę pod hasłem „Rodzina to wielka siła”. W tym roku mieliśmy wyjątkową eskortę konną, dzięki uprzejmości Szkole Jazdy Konnej - Stajni Koślinka. Trasa 12 kilometrowego rajdu wiodła przez malownicze zakątki Borów Tucholskich w okolicach Legbąda, Koślinki, 18 Południka. W promowanie aktywnego trybu życia włączyło się 50 uczestników z Legbąda, Łosin, Klocka, Rzepicznej, Koślinki, Tucholi, Czerska. Na trasie przewodniczyła nam zdobywczyni Pucharu Mistrzostw Świata Pani Justyna Zawiszewska, która udzieliła wszystkim instruktażu i wskazówek technicznych. Po ponad dwugodzinnym marszu organizatorzy zaprosili na ognisko, kawę i słodki poczęstunek. Wśród uczestników wyróżniono:

    1. Najstarszą uczestniczkę rajdu – Panią Władysławę Olszową
    2. Najmłodszego uczestnika rajdu – Damian Cegielski
    3. Najmłodsza uczestniczka rajdu – Wiera Lipińska

    W ramach Kampanii Postaw na Rodzinę wyróżniono najliczniejsze rodziny:

    1. Rodzina Państwa Cegielskich,
    2. Rodzina Państwa Borowickich,
    3. Rodzina Państwa Długowskich i Megger.

    Dziękujemy za tak liczne zainteresowanie naszymi imprezami, zapraszamy już we wrześniu na IX Rajd Rowerowy.

    Zapraszamy do fotorelacji: VIII Rajd Nordic Walking 

  • Wizyta w OSP Legbąd

          25 marca uczniowie klasy 2 odwiedzili pobliską Ochotniczą Straż Pożarną. Poznali sprzęt oraz ubiór strażaka. Dowiedzieli się także, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale wykonują wiele innych zadań m.in.pomagają podczas różnego rodzaju katastrof... Są bardzo potrzebni i zawsze można na nich liczyć. Za przybliżenie zawodu strażaka dziękujemy Panom: Marcinowi Rozmarynowiczowi i Jackowi Zawiłowiczowi.

  • Mistrzostwa Powiatu Tucholskiego POD SIATKĄ

          Pod dwóch latach przerwy w rozgrywkach szkolnych spowodowanych dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną, na początku marca ruszyliśmy na siatkarskie parkiety. Po kilku treningach, nikogo nie trzeba było namawiać do reprezentowania szkoły w rozgrywkach dzieci i młodzieży szkolnej. Jako pierwsze na parkiet 1 marca wyszły uczennice klasy czwartej, piątej i siódmej. Każdy mecz rozegrany pozwolił nam zdobyć doświadczenie oraz mogliśmy uczyć się zagrań meczowych od innych zawodniczek ze szkół miejskich. Pomimo zaciętej rywalizacji pod siatką dziewczęta zajęły IV miejsce. Szkołę reprezentowały: Emilia Glaner, Amelia Gwizdała, Marta Smagorzewska, Natalia Drewczyńska, Emilia Metlicka, Aleksandra Długowska, Aleksandra Borowicka, Wiktoria Trawicka.

    3 marca do Cekcyna udali się chłopcy z klasy piątej, szóstej, siódmej i ósmej. Rozegraliśmy ciekawe spotkania na poziomie szkolnym a nie klubowym, zajmując II i III miejsce. Szkołę reprezentowali: Filip Stoppa, Mateusza Szamocki, Jakub Cegielski, Amadeusz Przybylski, Paweł Lepak, Maksymilian Opielowski, Klaudiusz Fierek, Igor Kaczyński, Filip Singer, Jan Lepak, Maciej Lepak, Marcel Lenz, Hubert Kiełpiński, Michał Hoffmann.

    8 marca do Tucholi pojechały dziewczęta z klasy siódmej i ósmej. Po ciekawychi emocjonujących meczach, wracamy z brązowym medalem. Musimy popracować nad siłą i z każdym treningiem poprzeczkę stawiać sobie wyżej. Szkołę reprezentowały: Aleksandra Długowska, Aleksandra Borowicka, Wiktoria Trawicka, Weronika Szczepańska, Wiktoria Cegielska, Natalia Bartczak, Wiktoria Gwizdała, Emilia Glazer, Monika Karasek, Eliza Lepak, Monika Murawska.

    Zapraszamy do fotorelacji: Mistrzostwa Powiatu Tucholskiego POD SIATKĄ 

  • Noc integracyjna klasy V

         5 marca odbyła się nocka integracyjna klasy V pn.: Tu dbamy o nasz dobrostan. Opiekunowie wraz z rodzicami przygotowali wykonanie rękodzieła – anioła z drewna oraz zadbali o wspólne przygotowanie posiłku – pizzy domowej. Po kolacji spędziliśmy czas przy grach planszowych, pograliśmy w piłkę nożną. Dzień zakończyliśmy w strefie kinowej. Rano czekało na nas pyszne śniadanie przygotowane przez rodziców, bardzo dziękujemy. O godzinie 10 udaliśmy się na wędrówkę i uczestniczyliśmy w VIII Rajdzie Nordic Walking.

    Zapraszamy do fotorelacji: Noc integracyjna klasy V

  • Zapraszamy

  • Podsumowanie konkursu literacko-plastycznego "Pomóżmy im przetrwać zimę"

           24 lutego 2022 roku  podsumowano szkolny konkurs literacko-plastyczny. Konkurs ten został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Legbądzie oraz Nadleśnictwo Woziwoda.

      Celami konkursu było:

    • Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
    • Zapoznanie z tematem dokarmiania zwierząt.
    • Rozwijanie twórczej inwencji dzieci i młodzieży.
    • Doskonalenie umiejętności zredagowania wypowiedzi pisemnej - apelu i zaproszenia.
    • Doskonalenie umiejętności argumentowania swojej wypowiedzi.
    • Ukazanie sposobu na efektywne spędzenie czasu wolnego.
    • Wyrabianie w młodym człowieku poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko.
    • Stwarzanie możliwości aktywnych działań służących poprawie stanu środowiska.
    • Rozwijanie emocjonalnej więzi z przyrodą.

    Na konkurs wpłynęło 37 prac, w tym 5 prac literackich i 32 prace plastyczne.

    Komisja w składzie Pani Natalia Glaner, Pani Ewelina Gwizdała i Pani Krystyna Metlicka przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

    Kategoria plastyczna   -  punkt przedszkolny , oddział przedszkolny:

    I miejsce- Nikodem Waśkowski

    II miejsce- Wiera Lipinska

    III miejsce- Julian Pipowski

    Wyróżnienia: Piotr Piesik, Stanisław Wróblewski, Aleksander Murawski, Fabian Narloch

    Kategoria plastyczna klasy I - III

    I miejsce - Alan Wyszyński

    II miejsce - Antoni Singer

    III miejsce - Jakub Borowicki

    Wyróżnienia: Jacek Rozmarynowicz, Nadia Borowicka, Kinga Narloch, Jagoda Piesik

    Kategoria Literacka - Apel

    I miejsce - Aleksandra Długowska

    Kategoria literacka - Zaproszenie

    I miejsce - Mateusz Szamocki

    II miejsce -  Emilia Glaner

    III miejsce -  Radosław Knypel

    Wyróżnienie: Patrycja Kolinska

    Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

    B.B.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie
    ul. Szkolna 5
    89-504 LEGBĄD
    e-mail: splegbad@tuchola.pl
  • 52 3341529 Fax: 52 3341529

Galeria zdjęć