7 czerwca uczniowie naszej szkoły wybrali się do Szymbarku. Zadanie to odbyło się w ramach rozstrzygniętego konkursu ofert na wykonanie zadań publicznych w roku 2023 pn.: „Organizacja i wdrażanie powszechnych, amatorskich oraz profesjonalnych projektów i programów o szczególnym znaczeniu edukacyjnym, obejmujących różne obszary kultury, a w szczególności kultywowanie tradycji i wiedzy o regionie” oraz przez kształtowanie tożsamości indywidualnej i społecznej dzieci w ramach działalności szkolnego kółka regionalnego.
Uczniowie mieli okazję bliżej poznać Kaszuby. Centrum Edukacji i Promocji Regionun w Szymbarku jest miejscem, w którym przedstawiona jest historia Polski wyryta w drewnie. W towarzystwie pani Jolanty – przewodniczki, zobaczyliśmy następujące obiekty: Najdłuższą Deskę Świata - Rekord Guinessa, Muzeum Gospodarstwa Domowego, oryginalny przywieziony z miejscowości Zapleskino, ponad 240 letni Dom Sybiraka z rekonstrukcją sowieckiego Łagru oraz lokomotywę i wagony – przedstawiające ,,Stację bez Powrotu" na bezkresnej Syberii, rekonstrukcję Bunkra "Ptasia Wola" Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" (kaszubskich partyzantów) z efektami świetlno-akustycznymi, Pomnik poświęcony T.O.W., Dwór Salino - rekonstrukcję 300-letniego dworu alkierzowego, Kaplicę Jedności Narodowej, oryginalną zagrodę pierwszych kaszubskich osadników w Kanadzie z 1858 r., Dom Powstańca Polskiego przywieziony z Adampola z nad Bosforu, ,,Dom do Góry Nogami", Największy Koncertujący Fortepian Świata - Rekord Guinessa.
Uczniowie bliżej poznali swój region, zwrócili uwagę na to co wyróżnia go od innych. Ostatnim punktem naszego zwiedzania w CEiPR były gofry i lody. Niedaleko Szymbarku udaliśmy się na wieżę widokową by wspólnie wspiąć się na Wieżyce – największe wzniesienie polskich pojezierzy. Była to udana lekcja wiedzy w praktyce o regionie.
6 czerwca 2023 roku nastąpiło podsumowanie zadania w ramach Programu Ochrony Zdrowia Mieszkańców Gminy Tuchola na lata 2022 – 2026 pn.: Aktywne wtorki dla mieszkańców sołectwa Legbąd i okolic – Cykliczne biegi rodzinne i Nordic Walking. Zadanie miało na celu zwrócenie uwagi na dobrostan psychicznych uczniów i ich rodzin, ich dobre samopoczucie, które wpływa na bezpieczną przestrzeń samodoskonalenia i samorozwoju. Ponadto poprzez aktywny udział staraliśmy się wspierać i wzmacniać rodziny poprzez integrację w środowisku lokalnym.
Biegi rodzinne, odbywały się w każdy wtorek o godzinie 16.00. Pierwsze spotkanie odbyło się 4 kwietnia bieżącego roku, a ostatnie 6 czerwca. Łącznie odbyło się 8 spotkań. Ze względu na rekreacyjny wymiar biegów, zawodników nie obowiązywał limit czasowy. W biegach prawo startu miał każdy chętny. Promowane było uczestnictwo najliczniejszych rodzin.
Każde spotkanie trwało ponad 1 h. Najbardziej wytrwałą w pokonywaniu wtorkowych dystansów była pani Katarzyna Borowicka, która otrzymała nagrodę indywidualną. Dla najliczniejszych rodzin przygotowane zostały zestawy sportowo-rekreacyjne. Otrzymali je: państwo Borowiccy, państwo Długowscy, państwo Singer, państwo Szamoccy, państwo Lipińscy. Zawodniczki, które wytrwale pokonywały trasę to: Wiktoria Kwapisz, Gabriela Zawiłowicz oraz Nadia Chmara. Dziękujemy wszystkim za udział i systematyczne biegi. Zadanie zostało dofinansowane ze środków gminy Tuchola.
Łącznie przebiegliśmy 752 okrążenia, każde po 425 metrów, co daje 319 600 metrów.
8-osobowa reprezentacja klas VI-VIII naszej szkoły wzięła udział w I Powiatowym Biegu na Orientację dla Szkół Podstawowych pn. „Jedynka z Mapą w Terenie”. Impreza odbywała się na terenie Toru Motocrossowego oraz Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy w Plaskoszu. W wydarzeniu wzięło udział 8 powiatowych szkół podstawowych z: Tucholi (SP nr 1, SP nr 2, SP nr 3 i SP nr 5), Legbąda, Kiełpina, Bysławia i Gostycyna. W sumie w BnO wystartowało 50 zawodników. Uczniowie rywalizowali w czterech kategoriach: dziewczęta z klas IV-VI, dziewczęta z klas VII-VIII, chłopcy z klas IV-VI i chłopcy z klas VII-VIII. BnO polegał na pokonaniu przygotowanej trasy, na której rozstawiono 37 punktów kontrolnych, oznaczonych specjalnymi lampionami. Uczestnicy na starcie otrzymywali mapę do orientacji sportowej, kompas i kartę biegową. Po dotarciu do każdego z oznaczonych na mapie punktów należało, za pomocą znajdującego się tam dziurkacza, odcisnąć na otrzymanej karcie niepowtarzalny wzór. Rekordziści pokonali trasę w 35 minut. To właśnie czas decydował o wyniku.
KATEGORIA: DZIEWCZĘTA KLASY IV-VI:
VII miejsce: SP Legbąd Marta Smagorzewska i Natalia Drewczyńska
KATEGORIA: DZIEWCZĘTA KLASY VII-VIII:
III miejsce: SP Legbąd Weronika Szczepańska i Wiktoria Trawicka
KATEGORIA: CHŁOPCY KLASY IV-VI:
IV miejsce: SP Legbąd Franciszek Kłosowski i Mateusz Szamocki
KATEGORIA: CHŁOPCY KLASY VII-VIII:
III miejsce: SP Legbąd Klaudiusz Fierek i Piotr Biesek
Nasi uczniowie wrócili zmęczeni, zadowoleni, z nowym bagażem doświadczeń i umiejętności.
1 czerwca uczniowie naszej szkoły nie przynieśli ze sobą zeszytów ani podręczników, mimo to zdobyli nową wiedzę i umiejętności. Tego dnia klasy I-III wraz z wychowawczyniami wybrały się na pieszą wycieczkę do Fojutowa, gdzie zwiedzili słynny akwedukt oraz chatę borowiacką u pani Talarek. Następnie dzieci udały się w odwiedziny do państwa Zawiłowicz, gdzie czekały na nie różnorodne atrakcje. W tym czasie uczniowie klasy IV wzięli udział w pikniku w Rzepicznej, a klasy VI-VIII odwiedziły Tucholę. Klasa V spędziła ten dzień w szkole, gdzie poszukiwała ukrytego skarbu. Zdobycie go okazało się nie lada wyczynem - piątoklasiści musieli wykazać się sprawnością fizyczną oraz umysłową, ale przede wszystkim umiejętnością współpracy.
Tego dnia na twarzy każdego ucznia gościł uśmiech. Zapraszamy do fotorelacji: Dzień Dziecka.
29 maja odbył się Finał Miejski XXIX Wiosennej Edycji Czwartków Lekkoatletycznych. Nasi uczniowie wyróżnili się na stadionie miejskim w różnych konkurencjach królowej sportu.
Marta Łepek zajęła I miejsce w skoku w dal
Mateusz Szamocki zajął I miejsce w skoku wzwyż
Remigiusz Maj zajął I miejsce skoku wzwyż
Piotr Biesek zajął I miejsce w piłeczce palantowej
Seweryn Bartczak zajął I miejsce w piłeczce palantowej
Jakub Łącki zajął I miejsce w biegu na 1000 metrów
26 maja odbyły się Powiatowe Igrzyska Sportowo-Rekreacyjne. Gminę Tuchola reprezentowali uczniowie naszej szkoły: Marta Łepek w skoku w dal (II miejsce), Jakub Łącki w biegu na 1000m (II miejsce), Piotr Biesek w rzucie piłeczką palantową (I miejsce) i sztafecie 8 x 50m (II miejsce).
Wyżej wspomniani uczniowie zajęli miejsca medalowe oraz zdobyli cenne punkty dla reprezentacji gminy.
Już po raz kolejny społeczność Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej z którym współpracujemy zaprosiła swoje rodziny i przyjaciół na wspólny piknik. Impreza odbyła się w sobotę 17 czerwca bieżącego roku. Wolontariusze z klasy ósmej naszej szkoły dostąpili zaszczytu uczestniczenia w tym wydarzeniu. Na miejsce spotkania jak zwykle uczniów przywieźli rodzice, zaraz po przywitaniu się z mieszkańcami i personelem wolontariusze udali się na odprawę z kierownikiem opiekunów w celu przydziału zadań. Pracy było sporo. Jagoda, Marcelina i Oliwer sprawnie pomagali przy poczęstunku roznosząc ciasto i kawę oraz pieczone przy ognisku kiełbaski, swoją pomocą służyliśmy też pod kątem logistycznym, niepełnosprawnych mieszkańców poruszających się na wózkach jest tam przecież sporo. Był też czas na wspólne śpiewanie podczas części artystycznej, czy zwyczajne rozmowy przy kawce z tymi podopiecznymi, którzy wyczekiwali na swoich gości. Nasza obecność przyniosła radość i poczucie bliskości mieszkańcom. Jako wychowawczyni klasy ósmej jestem dumna z wolontariuszy, którzy tworzyli podczas pikniku atmosferę wzajemnej troski, zrozumienia i integracji poświęcają swój czas w weekend na rzecz osób potrzebujących. Mam nadzieję, że uczniowie „zarażeni chęcią niesienia pomocy” będą w swoich nowych szkołach kontynuować pracę w wolontariacie.
opracowała: Katarzyna Keszkowska
„Stawiaj sobie wysoko poprzeczkę. Pracuj sumiennie każdego dnia, by osiągnąć wyznaczone cele”. Te słowa Alana Abrahamsona uczennica naszej szkoły Wiera Lipinska stawia sobie za cel. Dziewczynka ma na swoim koncie kolejny sukces - zdobyła 1 miejsce w kategorii solistów 7-9 lat w 45. Spotkaniach z Piosenką Dziecięcą organizowanych przez Tucholski Ośrodek Kultury. Wiera zaśpiewała piosenkę pt. „Meluzyna” repertuaru Małgorzaty Ostrowskiej.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Rozpoczęliśmy misje parafialne. Mamy nadzieję, że będzie to szczególny czas szukania i poznawania Boga, ale także reflekcji nad własnym życiem.
8 czerwca 2023 roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Najmłodsze dzieci naszej szkoły zaprezentowały specjalny program artystyczny: śpiewały, recytowały wierszyki, tańczyły oraz grały na dzwonkach. Przedszkolacy obdarowali swoich rodziców upominkami, które sami przygotowali. Po przedstawieniu wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Zapraszamy do fotorelacji: Dzień Mamy i Taty.
Już po raz drugi uczniowie klasy ósmej spotkali się z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej. Tym razem młodzież towarzyszyła pensjonariuszom podczas imprezy powiatowej w Tucholi w dniu 2 czerwca 2023 roku na tucholskiej starówce, gdzie odbywał się XXI Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych połączony z Powiatowym Dniem Dziecka oraz Dniem Rodzicielstwa Zastępczego. Nasi uczniowie występowali w charakterze wolontariuszy, którzy służyli pomocą w trakcie trwania festynu obecnym tam pensjonariuszom. Wspólnie spędziliśmy czas przy dźwiękach muzyki Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych w Tucholi, która umilała czas, mieliśmy okazję podziwiać występ Mażoretek z Bysławia, braliśmy też udział w loterii fantowej. Uczniowie służyli też pomocą przy sprzedaży drobnych wyrobów rękodzielniczych przy stoisku, które wystawił Dom Pomocy Społecznej z Wysokiej. Był też czas na spacer uliczkami Tucholi, czy wspólne zjedzenie grochówki z kuchni polowej. Był to miło spędzony piątek. Uczniowie mieli okazję rozwijać i zdobywać praktyczne umiejętności życiowe.
Opracowała: K. Keszkowska
W ramach czerwcowego Dnia Chemika uczniowie klasy VIII odwiedzili oddział przedszkolny. Uczniowie wraz z pełnymi skupienia przedszkolakami wykonywali róźnorodne doświadczenia. Nauka poprzez zabawę przyniosła dużo radości nie tylko najmniejszym uczestnikom spotkania.
W ramach Programu Ochrony Zdrowia dla Mieszkańców Gminy Tuchola na lata 2022-2026 uczniowie naszej szkoły wybrali się 22 maja 2023 roku na wycieczkę do Brus-Jaglie, gdzie w Kaszubskiej Chacie wzięli udział w warsztatach regionalnych.
Celem wyjazdu było podniesienie poziomu edukacji regionalnej, możliwość poznani własnego dziedzictwa kulturowego, zdobycie wiedzy o najbliższej okolicy, jej krajobrazie, zabytkach, folklorze, walorach turystycznych oraz ludziach tu żyjących.
Chata Kaszubska to muzeum regionalne powstałe według projektu Jana Sabiniarza. Obiekt w całości nawiązuje do tradycyjnej zabudowy południowych Kaszub. Jej regionalny charakter zachowano dzięki architekturze, materiałom budowlanym i elementom wykończeniowym. Drewniana konstrukcja budynku powstała z drzew, które rosły w XIX-wiecznym parku Sikorskich w Wielkich Chełmach. Dach muzeum pokryto trzciną naturalną, schody zewnętrzne wykonano z kamienia, a podłogi, jak w starych chatach kaszubskich, z desek sosnowych.
Warsztaty w których uczestniczyły dzieci klas I-III oraz kółka regionalnego, związane były z kulturą kaszubską, z tym co dawniej Krebane robili, jak dawniej się zachowywali, jakich urządzeń używali w gospodarstwie domowym.
Uczniowie wzięli udział w warsztatach kiszenia kapusty, podczas których poznawali w jaki sposób powstaje taki produkt oraz warsztatach malowania aniołów, podczas których poznali historię Józefa Chełmowskiego, lokalnego twórcy ludowego.
Przygotowane przez siebie przedmioty i produkty dzieci zabrały do domu. Wyjechały więc z samodzielnie przygotowaną kapustą oraz pięknymi kolorowymi aniołami.
Zrealizowane działania zapewniły uczestnikom dobre samopoczucie, poprawiły ich dobrostan, zwiększając szansę na samorealizację. Dobre zdrowie naszego społeczeństwa może tworzyć dobra kulturowe oraz zapewnić prawidłowy rozwój społeczny. Zadanie zostało zrealizowane ze środków gminy Tuchola.
Zapraszamy do fotorelacji z wyjazdu Warsztaty regionalne.
Dnia 11 maja 2023 roku uczniowie klas I-III w ramach Programu Ochrony Zdrowia dla Mieszkańców Gminy Tuchola na lata 2022-2026 wyjechali na wycieczkę do Torunia. Głównym punktem programu był spektakl pt. „Szewczyk Dratewka” w Teatrze Baj Pomorski. Po seansie uczniowie udali się na spacer wzdłuż Wisły. Dzieci miały okazję obserwować krajobraz rzeki oraz dawne mury miasta Torunia. Na Starym Mieście dzieci zobaczyły pomnik Mikołaja Kopernika, rzeźbę osiołka, rzeźbę psa Filusia i kamienice mieszczańskie. Uczniowie zwiedzali również wystawy w Ratuszu Staromiejskim. Po obejrzeniu największych atrakcji dzieci miały możliwość zakupienia toruńskich pierników i pamiątek. Ostatnim punktem wycieczki był posiłek w restauracji McDonald’s w Toruniu.
Wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń. Zrealizowane działania zapewniły uczestnikom dobre samopoczucie, poprawiły ich dobrostan, zwiększając szansę na samorealizację. Dobre zdrowie naszego społeczeństwa może tworzyć dobra kulturowe oraz zapewnić prawidłowy rozwój społeczny. Zadanie zostało zrealizowane ze środków gminy Tuchola. Zapraszamy do fotorelacji: Wycieczka do Torunia.
Uczniowie klasy ósmej rozpoczęli miniony weekend bardzo aktywnie. Dnia 26 maja 2023 roku chętna młodzież z klasy ósmej wraz z wychowawczynią Katarzyną Keszkowską odwiedziła mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Wysokiej. Dzięki uprzejmości i gościnności dyrekcji i pracowników uczniowie mieli okazję poznać zasady funkcjonowania tego typu placówki. Pani dyrektor Katarzyna Bronikowska opowiedziała uczniom o charakterystyce i historii pałacu w którym mieści się Dom Pomocy Społecznej. Następnie pracownicy pomogli zapoznać się młodzieży z topografią domu. Mogliśmy zobaczyć gabinet terapii zajęciowej, gabinet rehabilitacji, stołówkę, mieliśmy też okazję zwiedzić piętro, gdzie znajdują się pokoje mieszkańców. Największe wrażenie na nastolatkach wywarł bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Młodzież miała czas, aby porozmawiać, pooglądać wspólnie kronikę, czy wysłuchać życiowych historii. Dla ósmoklasistów była to chwila refleksji i przygotowania do dorosłości, zwrócenie uwagi na otaczający nas świat oraz na możliwość jego zmiany poprzez czynienie dobra na rzecz ludzi potrzebujących. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i było ogromnym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.
opracowała: K. Keszkowska
Uczennica klasy I Wiera Lipińska dwukrotnie została laureatką konkursów recytatorskich:
- I miejsce w Turnieju Recytatorskim dla Dzieci „O pióro Jana Brzechwy” w kategorii klas I organizowanym przez Tucholski Ośrodek Kultury,
- I miejsce w Rejonowym Konkursie Recytatorskim „Magia dziecięcej poezji” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku.
Uczennica prezentowała wiersz pani Wandy Chotomskiej pt . „Makaron”. Gratulujemy talentu artystycznego i dziękujemy za dzielenie się pięknem poezji.
28 maja 2023 r. odbyło się oficjalne podsumowanie XXXVI edycji Ligi Zadaniowej UMK - Konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Konkurs został objęty patronatem Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Zawody składały się z trzech etapów o zasięgu rejonowym. Zadania, z którymi mierzyli się uczestnicy należały do naprawdę trudnych. Wymagały myślenia zarówno logicznego, jak i abstrakcyjnego, ekspresowego tempa pracy, jednak przede wszystkim wiedzy wykraczającej poza poziom swojej klasy. Sam udział w konkursie był sporym wyróżnieniem. Naszą szkołę reprezentowało czworo szóstoklastów:
Marta Smagorzewska
Amadeusz Przybylski
Mateusz Szamocki
Paweł Wutrych
Z radością informujemy, że Marta Smagorzewska zdobyła w tym prestiżowym konkursie III miejsce. Serdecznie gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów.
W dniach od 8 do 12 maja uczniowie klas IV - VIII mieli okazję wziąć udział w wycieczce śladami Jana Pawła II. W czasie jej trwania uczniowie odwiedzili miejsca bliskie swojemu patronowi. Poniżej relacja przygotowana przez uczestników wycieczki:
W tym tygodniu wybraliśmy się na bardzo ciekawą wycieczkę. Pierwszego dnia zwiedziliśmy stary dom naszego patrona i poznaliśmy dzieciństwo Karola Wojtyły. Następnego dnia poszliśmy na Rusinową Polanę. Przewodnik opowiadał nam o górach, które możemy stamtąd zobaczyć. Przebyliśmy 1250 schodów na Gęsia Szyję. W środę powędrowaliśmy na Morskie Oko. Po drodze zobaczyliśmy Wodogrzmoty Mickiewicza. Były bardzo piękne. Czwartego dnia wyprawy zwiedziliśmy Dolinę Kościeliską. W schronisku zjedliśmy pyszną szarlotkę. Wracając, weszliśmy do Wąwozu Kraków. Chętni udali się do jaskini Smocza Jama. Ostatniego dnia udaliśmy się na Jasną Górę, gdzie modliliśmy się w intencji uzyskania dobrych wyników na egzaminie ósmoklasisty. Bardzo żałujemy, że to już koniec.
Za nami XXXII edycja Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Sam udział w nim jest sporym wyróżnieniem. Naszą szkołę reprezentowało 35. uczniów z klas II-VIII. Zadania, z którymi mierzyli się uczestnicy należały do naprawdę trudnych. Wymagały logicznego myślenia, ekspresowego tempa pracy, ale przede wszystkim wiedzy wykraczającej ponad poziom swojej klasy.
Z radością informujemy, że Viktoriia Honcharenko - uczennica klasy V - oraz Marta Smagorzewska - reprezentanka klasy VI - zdobyły wyróżnienia w tym prestiżowym konkursie! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Drodzy Ósmoklasiści, powodzenia na egzaminach! Trzymamy za Was kciuki!