Nasze dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego zajmują czołowe miejsca w różnych konkursach. Reprezentują naszą szkołę w konkursach plastycznych, recytatorskich i sportowych. Jesteśmy z nich dumni! Gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów!
Przed świętami rodzice dzieci przedszkolnych mieli okazję uczestniczyć w zajęciach swoich pociech. Na gości czekala niespodzianka - babeczki przygotowane przez przedszkolaków. Dzień upłynął na wspólnym malowaniu pisanek, czytaniu bajek oraz różnorodnych zabawach.
Uczennica klasy I Wiera Lipińska zdobyła wyróżnienie w XVIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Ozdoby wielkanocne” w kategorii klas 0-2. Konkurs został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Toruń. Serdecznie gratulujemy!
Składamy podziękowania innym uczestnikom konkursu: Karolinie Orlikowskiej, Annie Trzebuniak, Marie Kocemba, Gabrieli Zawiłowicz, Magdalenie Zawiłowicz, Damianowi Cegielskiemu, Pawłowi Kolińskiemu. Życzymy dalszych sukcesów.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” - stało się hasłem przewodnim uroczystego apelu, upamiętniającego osobę świętego Jana Pawła II. Dyrektor Szkoły - p. Barbara Drewczyńska - przypomniała zgromadzonym życiorys oraz wartości zawarte w nauce patrona naszej szkoły. Na zakończenie odśpiewano ulubioną pieśń Karola Wojtyły - Barkę.
Zapraszamy do fotorelacji z apelu 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II - apel oraz filmu z nadania imienia Jana Pawła II naszej szkole Nadanie imienia.
18 lat temu – 2 kwietnia 2005 roku, o godz. 21.37 zmarł Ojciec Święty Jan Paweł II. Ta smutna wiadomość w błyskawicznym tempie obiegła cały świat. Świat wstrzymał oddech, a polskie ulice zamarły. W naszym kraju wprowadzono żałobę narodową, która trwała do dnia pogrzebu. W uroczystościach pogrzebowych, 8 kwietnia 2005 r. w Watykanie uczestniczyła niezliczona rzesza pielgrzymów i przywódców państw, którzy przybyli, by oddać hołd niezwykłemu papieżowi. Ludzie wyrażali przekonanie o świętości zmarłego, krzycząc „Santo subito” (święty natychmiast), co spełniło się kilka lat później.
Św. Jan Paweł II pozostawił po sobie ogromną spuściznę słowa i dzieł niematerialnych.
Z nami, rodakami pożegnał się 19 sierpnia 2002 r. na lotnisku w Balicach. Na zakończenie ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny, tuż przed odlotem do Rzymu, powiedział: „Ojczyzno moja kochana, Polsko, Bóg Cię wywyższa i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna! A na końcu cóż powiedzieć, żal odjeżdżać!”
W naszych modlitwach pamiętajmy o wdzięczności za św. Jana Pawła – patrona naszej szkoły. Pamiętajmy też o uczniach z Ukrainy, którzy uczą się w naszej szkole, a musieli uciekać ze swojego kraju ogarniętego wojną.
Legbąd, 30 marca 2023 roku Dyrektor – Barbara Drewczyńska
W marcu odbyła się rywalizacja powiatowa pod siatką. Nasi uczniowie klas V-VIII poprzez racjonalne decyzje i skuteczną ich realizację na boisku kształtowali pewność siebie i inicjatywę, zdobywając punkty i wygrywając spotkania, a także nie byli w stanie udźwignąć ciężaru gry i przegrali mecze.
W klasyfikacji Igrzysk Dzieci (kl. 4-6)
W klasyfikacji Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. 6-8)
30 marca dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego oraz klasy IV uczestniczyły w wycieczce do toruńskiego teatru, gdzie obejrzały spektakl pt. ,,Jaś i Małgosia". Po przedstawieniu uczestnicy wycieczki mieli okazję spacerować po Starym Mieście oraz zakupić pyszne toruńskie pierniki. Nie zabrakło także wizyty w McDonald's.
25 marcia odbył się IX Rajd Nordic Walking pn.: „W poszukiwaniu wiosny”. Impreza odbyła się w ramach rozstrzygniętego konkursu ofert na wykonanie zadań publicznych w roku 2023 pn.: „Organizacja imprez kulturalnych, festynów, biesiad, konkursów na rzecz mieszkańców wsi gminy Tuchola” a także głównym oddziaływaniem tego przedsięwzięcia jest promowanie kampanii „Postaw na rodzinę”. Organizatorem rodzinnego przedsięwzięcia był UKS Borowi Legbąd i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie przy współpracy i dofinansowaniu zadania z Gminą Tuchola. Otwarcia rajdu dokonała Prezes Klubu Pani Barbara Drewczyńska.
Trasa 12 kilometrowego rajdu wiodła przez malownicze zakątki Borów Tucholskich w okolicach Legbąda, Brody, Klocka. W promowanie aktywnego trybu życia włączyło się ponad 30 uczestników z Legbąda, Łosin, Klocka, Rzepicznej, Koślinki, Tucholi. Po ponad dwugodzinnym marszu organizatorzy zaprosili na ognisko, kawę i słodki poczęstunek, przygotowany przez pracowników obsługi Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Legbądzie. Był to miło spędzony czas, dzięki któremu, mogliśmy wzmacniać więzi rodzinne, pielęgnować relacje mieszkańców, kształtować dialog oparty na wzajemnym szacunku. Organizatorzy wyróżnili wśród uczestników rajdu:
W ramach Kampanii Postaw na Rodzinę wyróżniono Rodzinę Państwa Borowickich jako rodzinę wielopokoleniową i najliczniejszą. Kolejno wyróżnione zostały rodziny Państwa Przybylskich, Długowskich, Osowskich, Łąckich, Kuch, którzy otrzymali upominkowe zestawy gier planszowych.
21 marca 2023 r. odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Burmistrza dla najzdolniejszych uczniów z gminy Tuchola. Nagrody przyznane przez specjalnie powołaną kapitułę wręczył sam burmistrz Tadeusz Kowalski.
Z radością informujemy, że wśród laureatów jest uczennica naszej szkoły - Weronika Szczepańska. Stypendystka wyróżnia się nie tylko sporą wiedzą i umiejętnościami, ale także wzorowym zachowaniem oraz dużym zaangażowaniem w życie szkoły i środowiska lokalnego. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
21 marca, oprócz pierwszego dnia wiosny, przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to data nieprzypadkowa – zestawienie tych liczb odnosi się do trisomii 21. pary chromosomów, czyli biologicznego podłoża występowania cech, składających się na model rozwoju określony jako zespół Downa. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego nasza szkoła dołączyła do Zespołu Kolowych Skarpetek. Ten wyjatkowy dzień stał się pretekstem do wartościowych rozmów na temat tego, jak różni jesteśmy oraz kształtowania szacunku i toleracji wobec niepełnosprawności.
Dnia 17 marca bieżącego roku klas ósma wybrała się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Tucholi. Celem wizyty było zapoznanie z pracą policjantów oraz zwiedzanie budynku komendy.
Na początku przywitał nas znany wszystkim dzielnicowy mł. asp. Bogdan Drejasz. Zapoznał nas z zasadami wstępu i przebywania na terenie komendy. Następnie oficer prasowy mł. asp. Łukasz Tomaszewski wraz z panem dzielnicowym oprowadzili nas po budynku. Najpierw poszliśmy do pokoju przesłuchań, następnie zobaczyliśmy jak wyglądają cele. Niektórych z nas funkcjonariusze zamknęli na chwilę w celi, co było dość dziwnym doświadczenie. Mieliśmy też okazję zobaczyć jak wygląda profesjonalna sala okazań z lustrem weneckim. Następnie przeszliśmy do okazałej siłowni z której policjanci korzystają, aby utrzymać dobrą kondycję fizyczną. W sali konferencyjnej wysłuchaliśmy wykładu i obejrzeliśmy prezentację na temat zasad rekrutacji na stanowisko policjanta. Dowiedzieliśmy się jakie predyspozycje są niezbędne, aby zostać policjantem. Prezentacja zawierała też ciekawy materiał z różnych miejsc interwencji. Mieliśmy też okazję przymierzyć strój ochronny używany podczas zabezpieczeń imprez masowych. Ochotnicy, którzy mieli okazję założyć ten zestaw przyznali, że poruszanie się w takim uniformie nie jest proste.
Na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie oraz wręczyliśmy panu dzielnicowemu drobny upominek w podziękowaniu za wizytę. To był udany wyjazd.
Opracowała Zuzanna Pokorska
16 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Organizatorem konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Konkursowi patronują Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.
Zainteresowanie konkursem w naszej szkole jest spore - w tegorocznej, XXXII edycji, udział wzięło aż 35. uczniów, którzy wystartowali w czterech kategoriach wiekowych.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy matematycznej pasji i z niecierpliwością oczekujemy na wyniki.
Chcąc rozbudzić wyobraźnię, rozwinąć kreatywność, wesprzeć rozwój twórczy oraz podnieść świadomość matematyki, 14 marca zorganizowano w naszej szkole wspólne świętowanie Dnia Liczby PI. Z tej okazji odbyły się różnorodne konkursy, a nawet zawody sportowo-matematyczne. W ramach zabawy wymyślano jak największą liczbę wyrazów, w których ukryte zostało PI. Przeprowadzono konkurs na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby PI. Rozwiązywano rebusy, przedstawiono wiele ciekawostek związanych z panią Ludolfiną. Towarzyszyło temu wiele emocji, ale przede wszystkim dobra zabawy!
Tegoroczne Święto Liczby Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale i uatrakcyjniło nasze szkolne życie. Przy okazji uczyło współpracy i zdrowego współzawodnictwa.
9 marca, mimo ponurej aury, w naszje szkole pojawiło się mnóstwo różnorodnych barw. Wszystko za sprawą zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski Dnia Kolorów. Akcja miała na celu integrację zespołów klasowych. Wszyscy uczniowie chętnie zaangażowali się, doskonale się przy tym bawiąc. Akcję wsparli również nauczyciele. Dzień Kolorów na stałę wpisze się do naszego szkolnego kalendarza. Zapraszamy do fotorelacji: Dzień Kolorów.
22 lutego dzieci z punktu oraz oddziału przedszkolnego bawiły sie w Kolorowym Zakątku - sali zabaw w Tucholi. Do zabawy nie trzeba było nikogo zachęcać. Dzczęśliwe i uśmiechniete dzieci z ochotą korzystały ze wszystkich dostepnych urządzeń. Zapraszamy do fotorelacji: Przedszkolacy w Kolorowym Zakatku. M. W.
Właśnie rozpoczęły się prace związane z realizacją przez Gminę Tuchola ogromnej inwestycji w naszym lokalnym środowisku:
BUDOWA CENTRUM SPORTOWO – REKREACYJNEGO
PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W LEGBĄDZIE
WRAZ Z DROGĄ DOJAZDOWĄ (UL. POLNA)
18 lutego w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się Otwarte Mistrzostwa Tucholi w Tenisie Stołowym. Naszą społeczność szkolną godnie reprezentował Mateusz Szamocki.
Tradycją szkolnej biblioteki jest przyjęcie do grona czytelników uczniów klas pierwszych. Głównym celem uroczystości jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek. Na początku dzieci poznały prośby książki, która przypomniała uczniom jak należy się z nią obchodzić i o nią dbać. Dowiedziały się również dlaczego warto czytać książki. Uczniowie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, zasadami korzystania z wypożyczalni oraz regulaminem biblioteki. Po uroczystym przyrzeczeniu zostali przyjęci do grona czytelników naszej biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał dyplom, książkę oraz zakładkę. Uroczystość pasowania przypadła na dzień 17 lutego, czyli ,,Światowy Dzień Kota" więc dzieci chętnie wykonały rysunki swojego ulubionego kotka.