16 października nasza szkolna społeczność spotkała się na uroczystym apelu upamiętniającym wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża. W czasie apelu przedstawiciele klasy VIII przypomnieili nam słowa Wielkiego Polaka: "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować".
10 października wybraliśmy się do Plaskosza na Sztafetowe Biegi Przełajowe. Biegi na przełaj to nic innego jak trasa wyznaczona w trudnych warunkach naturalnych, na której można napotkać utrudnienia terenowe, które mogą stanowić wyzwanie dla startujących. Dziewczęta jak i chłopcy mieli do pokonania trasę kilometrową. Musieli odpowiednio przygotować swój organizm do radzenia sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami podczas rywalizacji sportowej. Sam wynik nie był kluczową kwestią, najważniejsze było ukończenie biegu przełajowego, przełamanie własnych barier. Dzisiaj na tym dystansie u każdego startującego był pojedynek z własną psychiką, słabościami i przyrodą.
Naszą szkołę reprezentowali i zajęli:
IV miejsce z czasem reprezentacji 24:13,07: Jakub Łącki, Remigiusz Maj, Kacper Zabrocki, Radosław Knypel, Mateusz Szamocki, Filip Stoppa
VI miejsce z czasem reprezentacji 26:56,11: Marta Smagorzewska, Natalia Drewczyńska, Emilia Glaner, Patrycja Kolinska, Tatiana Warszyńska, Marta Łepek.
W ramach Programu Aktywna Szkoła, rozpoczęliśmy cykl turniejów piłkarskich „Z orlika na stadion”, który ma na celu promować szeroko rozumianą aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. W turnieju mogły wziąć udział drużyny szkolne oraz tzw. „dzikie drużyny”. Etap lokalny rozegraliśmy w Raciążu dla dwóch kategorii wiekowych oraz w Tucholi. W każdej kategorii rozegraliśmy 3 mecze.
Kategoria U-13 reprezentowali nas: Borowicki Jakub, Galner Dominik, Gregus Dwid, Reszka Fabian, Lepak Aleksy, Sidorowicz Mikołaj – III miejsce w rozgrywkach lokalnych,
Kategoria U-14 reprezentowali nas: Borowicki Jakub, Glaner Dominik, Knypel Radosław, Lepak Aleksy, Łącki Jakub, Maj Remigiusz, Osowski Hubert, Zabrocki Kacper – II miejsce
w rozgrywkach lokalnych,
Kategoria U-15 reprezentowali nas: Knypel Radosław, Łącki Jakub, Maj Remigiusz, Osowski Hubert, Stoppa Filip, Szamocki Mateusz, Zabrocki Kacper – IV miejsce w rozgrywkach lokalnych.
W sobotę 28 września reprezentacja naszej szkoły klas 0-8 wybrała się na stadion miejski do Tucholi, by wziąć udział w XL Biegu Borowiaków. Do biegu przystąpiło razem 708 biegaczy. W każdej kategorii wiekowej rywalizacja była emocjonująca, a walka o punkty i strefę medalową do samego końca. Ideą tego biegu jest praca na „własne konto” w swoje kategorii wiekowej, ale także praca zespołowa i zbieranie punktów dla szkoły – miejsca o I-X są punktowane do ogólnej klasyfikacji. Na podium stanęli:
Jakub Łącki – I miejsce
Jakub Borowicki – II miejsce
Marta Smagorzewska – III miejsce
Gratulujemy!
26 września wzięliśmy udział w Mistrzostwach Powiatu Tucholskiego - Piłkarskie Piątki w ramach współzawodnictwa klas 4-6. Inicjatywa igrzysk dzieci ma na celu promowanie aktywności fizycznej wśród najmłodszych, dając możliwość rywalizacji, rozwoju swoich talentów i umiejętności, zdobywając doświadczenie w duchu sportowej rywalizacji. Naszą szkołę reprezentowali szkolni piłkarze: Borowicki Jakub, Glaner Dominik, Glaner Mikołaj, Gregus Dawid, Lepak Aleksy, Reszka Fabian, Smagorzewski Julian. Nas chłopcy piłkarskie zmagania zakończyli na miejscu VI. Gratulujemy.
We środę 16 października br. gościliśmy w szkole pana policjanta- mł. aspirant Bogdan Drejasza, który pełni funkcję naszego dzielnicowego. Pan dzielnicowy przypomniał uczniom klas I-III, dzieciom z oddziału i punktu przedszkolnego zasady bezpieczeństwa w szkole i poza szkołą. Policjant rozmawiał z uczniami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać poruszając się po drodze. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością znaków drogowych i zasad obowiązujących na przejściu dla pieszych. Wiedza którą posiadają nasi uczniowie na temat bezpiecznego poruszania się po drodze na pewno będzie stosowana w codziennej drodze do szkoły.
Opr. K. Keszkowska
Jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie pod opieką pani Alicji Sękowskiej i Katarzyny Keszkowskiej zaprezentowali się w scence z życia szkoły. W inscenizacji wystąpili: Lena Osowska, Amadeusz Przybylski, Wiktoria Metlicka, Zofia Borowicka, Jagoda Piesik, Julia Metlicka, Franciszek Kłosowski, Mikołaj Glaner. W utworze muzycznym pt. „Przepraszamy Was za wszystko” zaprezentowała się nasza szkolna solistka Wiera Lipinska. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym.
Następnie głos zabrała pani dyrektor Natalia Glaner, która podziękowała za zaangażowanie nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi za dotychczasową pracę. Były też kwiaty i nagrody. Po oficjalnej części na wszystkich czekał słodki poczęstunek.
opr. K. Keszkowska
2 października 2024 r. oddział przedszkolny świętował Dzień pieczonego ziemniaka. Zostaliśmy zaproszeni i bardzo miło ugoszczeni przez panią Patrycję Kiedrowską. Nie zabrakło oczywiście konkursów i zabaw związanych strikte z ziemniakami. Dzieci rywalizowały w konkurencjach takich jak bieg z ziemniakiem czy sadzenie ziemniaków. Był też konkurs na najpiękniejszego ziemniaczanego stworka oraz malowanie ziemniaczanymi pieczątkami. Na koniec odbyło się pieczenie kiełbasek, a dzieci otrzymały słodki poczęstunek przygotowany przez gospodynię tego dnia. Uśmiechy na twarzach mówią same za siebie. To był udany dzień.
1 października 2024 r. oddział przedszkolny miał okazję wyruszyć na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Tucholi. Pani bibliotekarka zaznajomiła dzieci z miejscem swojej pracy, wyjaśniła jak funkcjonuje ta placówka, a także opowiedziała o wyposażeniu. Ciekawość dzieci zaspokoiła opowiadaniami o książkach, a także wbiła w ruch kilka z nich. Dzieci mogły dotknąć, przejrzeć i zobaczyć co się znajduje w danej książce. Wyjazd należał zdecydowanie do udanych.
Dzień Przedszkolaka przypada 20 września. I jak co roku, dzieci z oddziału i punktu przedszkolnego świętowały ten dzień w szczególny sposób. W tym roku wybraliśmy się do kina Sokół w Tucholi. Seans „OZI - głos deszczowego lasu” przypadł dzieciom do gustu. Zadowolenie było widać również na twarzach.
W tym roku szkolnym oddział przedszkolny bierze udział w innowacji pedagogicznej „Sensoryczna tęcza”. Każdemu miesiącowi przypisany jest jeden kolor, w którym zobowiązani jesteśmy realizować różne zadania. We wrześniu przypadł kolor żółty. Zerówka miała okazję poznać różnego rodzaju zabawy, a także zamienić się między innymi w detektywów. A wszystko działo się w dniu, kiedy wszystkie dzieci mogły ubrać się na żółto. Zapraszamy do fotorelacji.
W dniach 19.09. i 23.09. stadion miejski w Tucholi stał się areną emocjonujących zmagań młodych lekkoatletów, którzy podczas XXXI edycji Czwartków Lekkoatletycznych poprawiali swoje wyniki w konkurencjach biegowych kształtując swoją szybkość
lub wytrzymałość, skocznościowych i rzutnych. To wydarzenie od lat inspiruje i odkrywa talenty sportowe wśród młodych adeptów królowej sportu. Wśród naszych uczniów, również drzemie potencjał lekkoatletyczny. Wszystkim uczestnikom gratulujemy poprawy wyników, dążenia do celu i życzymy osiągnięcia w startach wiosennych nominacji na Ogólnopolski Finał Czwartków Lekkoatletycznych.
Reprezentacja naszej szkoły:
Klasa 4: Bączyk Marcel, Borowicka Nadia, Borowicka Zofia, Kropiewski Paweł, Metlicka Wiktoria, Singer Antoni
Klasa 5: Glaner Mikołaj, Gregus Dawid, Narloch Kinga, Przybylska Amanda, Reszka Fabian, Smagorzewski Julian,
Klasa 6: Borowicki Jakub, Glaner Dominik, Lepak Aleksy, Nowak Kornelia
W sobotę 14 września odbyła się XI cykliczna Przejażdżka Rowerowa w Legbądzie, pod patronatem Burmistrza Tucholi Pana Tadeusza Kowalskiego, w ramach zadania pod nazwą „Organizacja imprez kulturalnych, festynów, biesiad, konkursów na rzecz mieszkańców wsi gminy Tuchola”. Organizatorem upowszechniania zdrowego stylu życia był Uczniowski Klub Sportowy Borowi oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie przy współpracy i dofinansowaniu Gminy Tuchola.
Na start przybyło ponad 80 sympatyków dwóch kółek. Otwarcia imprezy dokonała Pani Dyrektor Natalia Glaner, objaśniła bezpieczne zasady poruszania się po drogach publicznych oraz przedstawiła zasady zachowania uczestników, na koniec przekazała wszystkim uczestnikom serdeczne pozdrowienia od Pana Burmistrza. Trasa rajdu wiodła przez malownicze zakątki Borów Tucholskich, uczestnicy przemierzyli ok. 12 km. Podczas przejażdżki mieliśmy dwa gościnne przystanki. Pierwszy był w Rzepicznej, gdzie pysznym poczęstunkiem przywitała nas Pani Sołtys wraz ze współpracownikami. Każdy uczestnik mógł skosztować pysznych chruścików, rogalików oraz wypić ciepłą herbatę z żurawiną. Kolejny przystanek mieliśmy w Białej, gdzie na uczestników czekała Pani Sołtys Magdalena Urbańska, która przygotowała dla cyklistów ognisko, wyroby lokalne – smaczne kiełbaski od Zakładu Masarskiego Danuty i Andrzeja Lepaków, pyszną drożdżówkę oraz ciepłą herbatę. Po powrocie do Świetlicy Wiejskiej w Legbądzie na cyklistów czekał ciepły poczęstunek, przygotowany przez kucharki ze szkoły w Legbądzie.
Po wspólnym świętowaniu nadszedł czas na konkurs wiedzy o Borach Tucholskich. Do wygrania było 12 zestawów nagród rzeczowych, które ufundował UKS oraz rower, którego fundatorem był Burmistrz Tucholi. Rower wygrał mieszkaniec gminy Tuchola – przyjaciel naszych rekreacyjnych imprez Pan Adam Singer.
Najmłodszym uczestnikiem rajdu został Ksawery Lewiński. Najbardziej doświadczoną uczestniczką rajdu została Pani Władysława Olszowa. Po zakończonym rajdzie dzięki uprzejmości Komendanta Komendy Powiatowej Policji Pana insp. Pawła Zawady oraz przyjaciela szkoły Pana Janusza Narlocha odbyło się znakowanie rowerów. Składamy serdeczne podziękowania za udział w imprezie, cieszymy się, że sportowe akcje łączą naszą społeczność szkolną oraz lokalną.
Pani Dyrektor Natalia Glaner oraz Prezes UKS Borowi Pani Barbara Drewczyńska złożyły podziękowania oraz wyrazy wdzięczności za okazaną pomoc przy organizacji
XI Przejażdżki Rowerowej. Dziękujemy za profesjonalizm i zaangażowanie, jesteśmy wdzięczne za bardzo dobrą współpracę.
Uczniowie naszej szkoły tworzyli kartki oraz redagowali życzenia dla służb wspierających powodzian. Pierwsze podziękowania dotarły do Wojska w Lęborku. Cieszymy się bardzo! Raz jeszcze serdecznie Wam dziękujemy! Jesteście naszymi bohaterami!
4 października 2024 r., pomimo niesprzyjajacych warunków atmosferycznych, klasy I i II wzięły udział w wydarzeniu pod nazwą Święto Pieczonego Ziemniaka. Tego Dnia, oprócz pieczenia ziemiaków i kiełbasek, dzieci wykazały się olbrzymią kreatywnością w tworzeniu warzywnych ludzików. Zapraszamy do fotogalerii.
9 października uczniowie naszej szkoły-podczas zajęć języka polskiego- obchodzili Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Była to doskonała okazja do sięgnięcia po długopisy, papier i napisania tradycyjnych listów. Uczniowie klasy 5 dodatkowo zaprojektowali skrzynki na listy, wykonali przepiękne koperty, znaczki, a nawet założyli strój listonosza. W dobie przeróżnych sposobów komunikowania się przez internet-epistolografia - czyli sztuka pisania listów - jest świetną lekcją planowania wypowiedzi, zbierania myśli i dobierania słów.
30 września 2024 r. obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Tego dnia każdy z chłopców otrzymał od swoich koleżanek najlepsze życzenia oraz upominki. Nie zabrakło także gier, zabaw i wspólnej integracji.
30 września 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu uświadomienie zarówno dzieciom, jak i dorosłym, jakie korzyści płyną z głośnego czytania oraz dlaczego warto czytać. Głośne czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. Ogromne znaczenie ma też to, że uczy samodzielnego myślenia, poprawia pamięć, koncentrację, jak i poszerza wyobraźnię, a jednocześnie umożliwia zdobycie wiedzy. Panie z naszej biblioteki wraz z uczniami klasy 8 czytały wybrane bajki dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz 2 klasy. Uczniowie klasy 5 i 6 przygotowali przepiękne kartki z wierszykami dla oddziału przedszkolnego. Klasa 7 zrobiła gazetkę na szkolnym korytarzu. To był wyjątkowy czas!
Spotkanie rozpoczęliśmy opowiadaniem z kluczowym słowem "ziemniak". Poznaliśmy historię ziemniaka oraz jego regionalne nazwy. Były konkurencje sportowe, które wzbudziły ogromne emocje. Cały czas towarzyszyło nam ognisko. Nie zabrakło pysznych pieczonych ziemniaków i kiełbasek. Dopisała nam piękna, jesienna pogoda.