Zielona Szkoła w nagrodę za ekologiczne osiągnięcia

Wyjazd i uczestnictwo w zajęciach „Zielonej Szkoły” Fundacji Recal były wyjątkową nagrodą w XX edycji Programu „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” w  r.  szk. 2015/2016. Nasza szkoła po raz trzeci miała szczęście znaleźć się wśród wyróżnionych, najbardziej aktywnych w działaniach proekologicznych  placówek z całej Polski. W wycieczce brało udział piętnaście szkół z całej Polski. Były to delegacje składające się z dwóch uczniów i  nauczyciela koordynatora z danej placówki. Przedstawicielami naszej szkoły  byli: Daria Pałubicka - uczennica klasy IV, Klaudiusz Drążek - uczeń klasy V oraz pani Bożena Gutowska - koordynator Programu „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe”.

Celem naszej wyprawy było poznanie drogi życia aluminiowej puszki od produkcji do recyklingu oraz aktywna edukacja ekologiczna w terenie.

Od 21 września do 23 września 2016 r. gościliśmy w  Ośrodku Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Zaproszeni uczestnicy  "Zielonej Szkoły" spotkali się w Warszawie, skąd autokarem udali się w podróż do Janowa Lubelskiego.

Powitano nas obiadem. Następnie  poszliśmy do parku linowego, który dla niektórych był próbą          sił i dużej odwagi. Można było również  skorzystać z siłowni w terenie. Pierwszy dzień zakończył się zabawami integracyjnymi o tematyce ekologicznej.

Drugi dzień to czas na zwiedzanie: - wyjazd do Lublina– wizyta w fabryce  Ball Packaging Europa produkującej wieczka do aluminiowych puszek do napojów oraz Centrum Recyklingu RECAN, gdzie puszki są zgniatane, prasowane, skanowane i przygotowywane do ponownego przetworzenia.

Po południu odbyły warsztaty w centrum interaktywnej edukacji przyrodniczej i laboratoriach  edukacyjnych.

Po kolacji, podobnie jak dnia poprzedniego, uczniowie uczestniczyli w zabawach terenowych związanych z ochroną środowiska i recyklingiem.

W ostatni, trzeci dzień pobytu,  wręczono nam dyplomy oraz podziękowania za osiągnięcia w programie i nasza wizyta już się kończyła, trzeba  było wracać do domu. Bawiliśmy się wspaniale. Szkoda, że taka „zielona szkoła” trwa tak krótko.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy nowoczesną fabrykę  napojów firmy PepsiCo w Michrowie. Poznaliśmy cały proces produkcji napojów w puszkach i butelkach plastikowych.

Po powrocie do Warszawy pożegnaliśmy się z innymi szkołami, ale nasza przygoda jeszcze się nie skończyła - do pociągu powrotnego mieliśmy kilka godzin, więc korzystając z okazji udaliśmy się na ekspresową wycieczkę po stolicy: zwiedziliśmy Stare Miasto, byliśmy pod Pałacem Prezydenckim,  Grobem Nieznanego Żołnierza i w Pałacu Kultury i Nauki.

Cały koszt  pobytu w Zielonej Szkole pokrywała Fundacja RECAL w Warszawie, z którą nasza szkoła współpracuje od wielu lat.

Pragniemy serdecznie podziękować Fundacji RECAL za wyróżnienie i docenienie  naszych działań edukacyjnych na rzecz ekologii.