• 17 listopada 2017 r. w punkcie przedszkolnym gościliśmy seniorów z „Zielonej Opieki województwa kujawsko – pomorskiego” z Legbąda. Podczas spotkania, dzieci zaprezentowały krótki występ artystyczny. Pani Wera przeczytała dzieciom bajkę. Bawiliśmy się w zabawy znane zarówno dawniej jak i dzisiaj np. „Mam chusteczkę haftowaną”. Tańczyliśmy pod kierunkiem pani Hanny Szamockiej tańce ZUMBY. Oczywiście był słodki poczęstunek, upominki dla wszystkich i zaśpiewaliśmy „Sto lat” naszym drogim seniorom.

   

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć...

   

  M.W.

 • Dnia 14.11.2017 r. punkt wraz z oddziałem przedszkolnym udali się na wycieczkę do Muzeum Borów Tucholskich oraz do Miejskiej Biblioteki w Tucholi.
  W muzeum dzieci poznały jak wyglądało życie dawniej, miały okazję obejrzeć zabytkowe przedmioty codziennego użytku oraz obejrzały wystawę zwierząt żyjących w Borach Tucholskich. W bibliotece dowiedziały się jak należy zachowywać się w tym miejscu, poznały zasady obcowania z książką oraz zapoznały się z bohaterami najciekawszych książek dla dzieci.
  Dzieci z uśmiechem na twarzy i głową pełną nowych wiadomości wróciły do domu.

  M.W.

 • Zebraliśmy pieniądze

  15 listopada 2017 roku Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę pieniędzy

  pod hasłem "Pomóżmy Łukaszkowi".

  W ten sposób wszyscy w szkole pragnęli pomóc chłopcu

  walczącemu z białaczką.

                                                                                                                     

   

 • Pomagamy choremu Łukaszkowi

  W środę – 15 listopada 2017 r.

  odbędzie się w naszej szkole

  zbiórka do puszek dla chorego Łukaszka Gradowskiego

  (więcej informacji na dołączonym plakacie: str. 1, str. 2)

  Zebrane pieniądze zostaną przekazane na konto z przeznaczeniem na leczenie Łukaszka.

  WŁĄCZ SIĘ W ZBIÓRKĘ I POMÓŻ CHOREMU ŁUKASZKOWI !!!

  Konto do wpłat na plakacie.

 • Własnoręcznie wykonane kotyliony, prace plastyczne, tekst opanowany, pieśni wyśpiewane, poczet sztanadarowy - to wszystko złożyło się na apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez p. Janinę Milczewską i p. Ewę Warszewską z uczniami klasy V oraz chórem. Zgromadzona społeczność szkolna poznała historię Polski oraz historię pieśni narodowych. 

 • Śniadanie daje moc 8 listopada 2017 r.

  W dniu 8 listopada 2017 r. uczniowie punktu przedszkolnego oraz klas 0 - III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Akcja miała na celu zwiększanie świadomości dotyczącej zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.

  Smacznego życzyła dzieciom Pani dyrektor Barbara Drewczyńska, która dokonała oficjalnego „otwarcia” dnia profilaktycznego w naszej szkole.

  Kanapki wyglądały i smakowały wyśmienicie, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejne takie akcje. Talerze pełne kanapek z witaminami pojawiły się na przerwie śniadaniowej. Starsi uczniowie chętnie częstowali się pysznościami. 

  B.B. 

  Zapraszamy do albumu.

 • Jak co roku o tej porze, odbyła się w obecności rodziców uroczystość pasowania na przedszkolaka. Najmłodsze dzieci naszej szkoły zostały prawdziwymi przedszkolakami. Zaprezentowały się w tańcu, wierszykach, piosenkach oraz inscenizacji jesiennej. Otrzymały pamiątkowe dyplomy, książeczki i wielkiego lizaka.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć…

  M.W.

   

 • Uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie 24 października 2017 r. Jak przebiegało pasowanie na ucznia? Zapraszamy do albumu. 

 • Uczniowie ze łzami w oczach pożegnali wychowawczynie i panią kucharkę, które odeszły na emeryturę. Uściski i życzenia na "nową drogę życia" oraz koncert artystów Filharmonii Pomorskiej umiliły spotkanie całej szkoły z Paniami emerytkami. Życzymy wszystkiego najlepszego.

 • 16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji uczestniczyliśmy w ogólnopolskim biciu rekordu w resuscytacji krązeniowo - oddechowej. 

 • Demokracja od podstaw. Głosujemy na naszych przedstawicieli.13 października 2017 roku odbyły się wybory do SU. Byli kandydaci, karty i listy do głosowania, urna oraz komisja wyborcza. Wszystko odbyło się zgodnie z zasadami. 

 • Dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego naszej szkoły obchodziły „Święto pieczonego ziemniaka”. Przedszkolaki bardzo miło spędziły czas, bawiąc się podczas konkursów, pieczeniu kiełbasek i ziemniaków. Gościliśmy u Pani Galińskiej, za co bardzo dziękujemy. Dziękujemy również mamom, które chętnie pomagały podczas pikniku.

   

 • 13 października uczniowie klas VII i IV przedstawili nauczycielom i uczniom skecz pt. "Duża przerwa". Czwartoklasiści w imieniu wszystkich uczniów złożyli obietnicę idealnego zachowania i nauki. W ten sposób życzyli wszystkiego najlepszego i tylko radosnych słonecznych dni.

 • V Rajd Rowerowy 7 października 2017 r.

            W sobotę 7 października 2017 r. odbył się V Rajd Rowerowy organizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Legbądzie oraz Uczniowski Klub Sportowy „Borowi” pod patronatem Burmistrza Tucholi Tadeusza Kowalskiego.   

  Na start przybyło 168 sympatyków dwóch kółek z Legbąda, Raciąża, Łosin, Rzepicznej, Klocka oraz okolicznych miejscowości, z Tucholi, Bladowa, Śliwic i Czerska. Cieszy nas taka frekwencja, tym bardziej, że pogoda nie zachęcała do aktywności na powietrzu.  Wiek uczestników był bardzo zróżnicowany, najstarsza osoba miała 73 lata, a najmłodsza – 2, był to Staś Elak, który samodzielnie pokonał całą trasę.

  Otwarcia imprezy dokonała Pani Dyrektor Barbara Drewczyńska, która w imieniu Burmistrza Tucholi przywitała wszystkich uczestników oraz przedstawiła trasę rajdu. Policjanci z Komendy Powiatowej w Tucholi objaśnili zasady poruszania się po drogach publicznych oraz przedstawili zasady zachowania bezpieczeństwa.

   Peleton cyklistów prowadzili strażacy z OSP w Legbądzie. Trasa rajdu wiodła przez malownicze zakątki Borów Tucholskich, uczestnicy przemierzyli około 14 km.

  Na trasie rajdu panie z KGW z Rzepicznej i tamtejszej świetlicy wiejskiej przygotowały poczęstunek dla rowerzystów. Pyszne słodkości oraz ciepła kawa i herbata wzmocniły siły na dalszą część rajdu. W świetlicy wiejskiej w Legbądzie na uczestników czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez kucharki ze szkoły w Legbądzie -znakomita grochówka oraz drożdżówka.

   Po wspólnym świętowaniu nadszedł czas na konkurs wiedzy o Borach Tucholskich. Rozlosowano 12 nagród rzeczowych ufundowanych przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Legbądzie, Uczniowski Klub Sportowy „Borowi”, a  fundatorem głównej nagrody – roweru - był Burmistrz Tucholi. Szczęśliwym zdobywcą głównej wygranej został Hubert Nieżurawski z Czerska.

  Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom rajdu. Wspólnie cieszymy się, że sportowe akcje łączą naszą społeczność szkolną oraz środowisko. Dziękujemy za okazaną pomoc wszystkim służbom zabezpieczającym rajd: strażakom z OSP w Legbądzie, Policjantom z Komendy Powiatowej w Tucholi, paniom sołtysom z Legbąda, Rzepicznej i Białej, Świetlicy Wiejskiej w Legbądzie, obsłudze medycznej, nauczycielom i pracownikom obsługi ze Szkoły Podstawowej w Legbądzie, rodzicom, uczniom. Już dziś zapraszamy za rok na VI Rajd Rowerowy. Fotografie w albumie - zapraszamy.

  E.D.

   

 • Uwaga - informacja dla rodziców

  W poniedziałek 16 października 2017 roku dzieci [poza punktem przedszkolnym] kończą zajęcia o g. 13.30. W tym dniu uczniowie wezmą udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo - oddechowej. 

 • Byliśmy w Częstochowie 3 - 4 października 2017 r.

              4 października 2017 roku reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w  XVII Zjeździe Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze
  Bezpośrednim celem naszego wyjazdu była pielgrzymka na Jasną Górę, lecz ze względu na tak długą trasę był to wyjazd dwudniowy i również zwiedziliśmy miasto włókienników i filmowców – Łódź. Mogliśmy podziwiać trochę już zniszczoną architekturę fabrycznego miasta z XIX w. Łódź się nam podobała, szczególnie jej przebudowa oraz nowe przeznaczenie starej architektury. Spacerowaliśmy w deszczu najdłuższą czterokilometrową prostą ulicą w Europie – Piotrkowską. Znajduje się na niej Aleja Gwiazd. Pomysłodawcą alei, na wzór hollywoodzki, w 1996 roku był Jan Machulski – aktor, pedagog PWSFTiT w Łodzi. Widzieliśmy Łódź z góry, czyli to jakim nadal ulega przemianom. Spacerując ulicami Łodzi mogliśmy Juliana Tuwima (autora m. in. „Słonia Trąbalskiego”, „Lokomotywy”) złapać za nos, a także usiąść razem z nim na ławeczce. Przeprowadzaliśmy przy stole negocjacje z dziewiętnastowiecznymi przedsiębiorcami Łodzi. Spotkaliśmy Misia Uszatka i trzymaliśmy go za klapnięte uszko. Chłopiec z bajki „Zaczarowany ołówek” pozwolił nam wyczarować coś właśnie tym ołówkiem, lecz nikt z nas nie potrafi określić, co to było. Podziwialiśmy przepiękną fasadę kamienicy „Pod Gutenbergiem” oraz fasadę kamienicy w podwórzu przy ul. Piotrkowskiej, tzw. „Pasaż Róży”, który stworzyła artystka Joanna Rajkowska, wyklejając elewację kawałkami lusterek. Mogliśmy zasiąść przy fortepianie z Arturem Rubinsteinem, który urodził się w Łodzi i znał Alberta Einsteina, Charlie Chaplina, Pabla Picasso. Na każdy koncert zabierał ze sobą szmacianego słonika, jeżyka, jamnika i misia. „Moja mama mówiła, że grałem jeszcze, zanim się urodziłem. Kiedy byłem małym chłopcem, nie chciałem mówić, a śpiewać” – tak opowiadał Artur Rubinstein o sobie. Łodzianie temu wybitnemu pianiście oddali jedną ze ścian wielopiętrowego budynku i umieścili tam mural (malowidło) z Arturem Rubinsteinem, figlarnie się uśmiechającym.
  Pierwszy raz od nadania szkole imienia, uczniowie wraz z Panią Dyrektor, dwoma opiekunami i pocztem sztandarowym. uczestniczyli w XVII Zjeździe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze przeżywanym pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”.  Na Jasną Górę dotarliśmy w godzinach wieczornych. Nie sprzyjała nam pogoda, było chłodno i deszczowo. W dniu przyjazdu w Kaplicy Matki Bożej Królowej Polski uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, który prowadził ks. bp Henryk Tomasik. Było to dla nas wielkie przeżycie duchowe, gdyż pierwszy raz mogliśmy modlić się i powierzyć swoje intencje Matce Bożej w sanktuarium, które pamięta ważne wydarzenie historyczne dla Polski – potop szwedzki. Zobaczyliśmy Matkę Bożą Królową Polski i Dzieciątko w replice koron (tzw. regaliach), które w 1717 roku przyznał i poświęcił dla Madonny i Dzieciątka papież Klemens XI. Na zakończenie Apelu Jasnogórskiego byliśmy świadkami zasłonięcia obrazu. Ważne przeżycie duchowe czekało na nas następnego dnia.  Poranek przywitał nas piękną słoneczną pogodą. Po noclegu i śniadaniu u stóp Jasnej Góry zaczęliśmy przygotowania do uczestnictwa we mszy świętej z udziałem pocztów sztandarowych. Odprawiana była pod przewodnictwem ks. bp Henryka Tomasika. Pani Dyrektor z dwoma chłopcami udała się do Auli o. Augustyna Kordeckiego zarejestrować szkołę. Tam otrzymaliśmy pamiątki pielgrzymkowe dla każdego uczestnika zjazdu. Wraz z pocztem sztandarowym, banerem z logo i nazwą szkoły oraz miejscowości udaliśmy się na Wały Jasnogórskie, wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia i w skupieniu oczekiwaliśmy na mszę świętą. Uczestnictwo we mszy świętej było dla nas wyjątkowym przeżyciem pomimo dokuczliwego chłodu i coraz bardziej zachmurzonego nieba. Na zakończenie uroczystości odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej oraz list do Ojca Świętego Franciszka. Atmosfera, która nam towarzyszyła -  wzajemnej życzliwości, pomocy i radosnego entuzjazmu pozostanie w nas na długo bez względu na pogodę i wszelkie trudności, jakie nas spotkają. W takich nastrojach  udaliśmy się w drogę powrotną.
  Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację wyjazdu oraz sponsorom. 
  Uczestnicy – klasa VII, poczet sztandarowy, przewodniczący samorządów
  klas IV -VI.   Zapraszamy do albumu
  J.M.
   
 • 30 września 2017 r. odbył się Bieg Borowiaka. Kto stanął na podium? Sprawdź w albumie.

 •  

             28 września 2017 r. gościł w naszej szkole Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ryszard Kasyna. W imieniu społeczności szkolnej Księdza Biskupa wraz z towarzyszącym mu księdzem proboszczem Sławomirem Mowinskim przywitała pani dyrektor Barbara Drewczyńska oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej – Dagmara Baszanowska i Kacper Glazer. Ksiądz Biskup gościł w naszej szkole już po raz drugi. Pierwszym ważnym wydarzeniem, w którym uczestniczył nasz gość, była uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II.

             Ksiądz Biskup, przeprowadzając wizytację duszpasterską w naszej parafii, dysponował ograniczonym czasem, lecz godzinne spotkanie było okazją do miłej rozmowy z uczniami, nauczycielami i pracownikami szkoły. Uczniowie – Dominika Sledz, Klaudiusz Drążek i Wiktoria Cegielska wystąpili z krótkim koncertem wokalnym.

              Bardzo ważnym akcentem spotkania było udzielenie biskupiego błogosławieństwa społeczności szkolnej oraz spontaniczne pożegnanie się Księdza Biskupa z uczniami poprzez wzajemne uściski dłoni.

            Jego Ekscelencja pozostawił w naszych sercach swoją miłość i spokój wewnętrzny oraz rzeczywisty i trwały dowód swej obecności – wpis do kroniki szkolnej.

 •           Nasza szkoła po raz czwarty została  wyróżniona w XXI edycji ogólnopolskiego programu ,,Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe”. Nagrodą był wyjazd do Zielonej Szkoły do Solca Kujawskiego, Bydgoszczy i Torunia w dniach 20  - 23.09.2017 r.     

  W wyjeździe  brało udział dziesięć szkół z całej Polski. Były to delegacje składające się z dwóch uczennic i nauczyciela - koordynatora z danej szkoły. Naszą szkołę reprezentowali: pani Bożena Gutowska- koordynator, Klaudia Glazer - uczennica klasy V oraz Kornelia Narloch - uczennica klasy VII. Cały koszt wyjazdu finansowała Fundacja Recal.

  Zaproszeni z całej Polski uczestnicy Zielonej Szkoły zostali zakwaterowani w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Solcu Kujawskim. Po obiedzie chętni udali się do Aquaparku lub do kręgielni. Następnie odbyło się spotkanie, na którym szkoły przedstawiły wyniki osiągnięte  w programie edukacyjnym Fundacji Recal  w roku szkolnym 2016/17. Po kolacji uczniowie uczestniczyli w grach             i zabawach o charakterze ekologicznym.                 

  W drugim dniu poznaliśmy drogę alu-puszki „Od produkcji do recyklingu”. Zwiedziliśmy zakład recyklingu aluminiowych puszek po napojach CP Recycling Organizacji Odzysku Opakowań S.A w Bydgoszczy. W tym zakładzie puszki są zgniatane, prasowane oraz skanowane, a następnie pakowane i wysyłane do huty w Niemczech. Również w Bydgoszczy zwiedziliśmy fabrykę Can-Pack S.A produkującej puszki do napojów, gdzie poznaliśmy cały proces technologiczny. Po południu pojechaliśmy do Torunia, tam obejrzeliśmy seans w Planetarium, braliśmy udział w warsztatach w Muzeum Żywego Piernika i zwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki tego miasta. Trzeciego dnia zwiedziliśmy Jura Park w Solcu Kujawskim.                                                                                           

  Pobyt w Zielonej Szkole  był bardzo miły i pełen niezapomnianych wrażeń. Szkoda  tylko, że trwał  tak krótko. Dziękujemy  Fundacji Recal za  wspaniałą  nagrodę. Wszystkich uczniów zachęcamy do  zbiórki aluminiowych puszek, a tym samym dbania o nasze środowisko.

  B.G.

   

 • WPŁATA NA KONTO RADY RODZICÓW

   SZANOWNI RODZICE!

   

  W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 WPŁATA NA KONTO

  RADY RODZICÓW WYNOSI:

  25,- ZŁ (OD RODZINY)

   

  PROSIMY O DOKONYWANIE WPŁAT

  W SEKRETARIACIE SZKOŁY.

   

  PRZEWODNICZĄCA RADY RODZICÓW

  LUCYNA PAŁUBICKA

                                                                                                                                   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie
  ul. Szkolna 5
  89-504 LEGBĄD
  e-mail: splegbad@wp.pl
 • 52 3341529 Fax: 52 3341529

Galeria zdjęć