Nawigacja

O Legbądzie

 Nasza szkoła znajduje się w przepięknej wsi borowiackiej Legbąd w Borach Tucholskich, województwie kujawsko - pomorskim. Leży na trasie Tuchola - Czersk. Oddalona od Tucholi o 15 km, od Czerska - 10 km. Wieś jest siedzibą sołectwa Legbąd, w którego skład wchodzą: Legbąd, Łosiny, Brody, Koślinka, Jaty, Fojutowo i Końskie Błota. Atrakcją turystyczną jest Wielki Kanał Brdy przepływający przez miejscowość. 

                Pierwszy zapis o Legbądzie pochodzi z roku 1400 - "Kreczm Leckbant" . Karczma odwiedzana była przez podróżnych, a szczególnie urzędników krzyżackich, jako miejsce wypoczynku. W roku 1947 utworzona została w Legbądzie Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska". Komunikacja autobusowa na linii Tuchola - Czersk, Czersk - Tuchola została zbudowana przed II wojną światową. Odbudowana w połowie lat pięćdziesiątych. Placówka pocztowo - telekomunikacyjna po II wojnie światowej otrzymała centralę telefoniczna. Ochotnicza Straż Pożarna istniała już w okresie międzywojennym. 

               W roku 1865 powstała szkoła. Nie istniały jeszcze szkoły w Białej, Łosinach ani w Rzepicznej. Już w roku 1928 uczęszczało do niej 130 uczniów. 

                Józef Janta - Połczyński założył w XIX wieku bibliotekę ludową. Orędownikiem bibliotek ludowych w naszych wsiach był, urodzony w pobliskim Kiełpinie, ksiądz Stanisław Kujot.

                Pod względem turystycznym Legbąd jest ciekawą wsią. Wokół rozciągają się  bujne lasy, posród nich pięknie położone jeziora: Zdręczno, Sztuczne, Krasne, Grzybiec  i Radonek. Niezwykłym miejscem jest akwedukt w Fojutowie - skrzyżowanie Czerskiej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy. Kanał płynie ponad Czerską Strugą. Bory Tucholskie pełne są grzybów, jagód, żurawin.  

               Przez Legbąd przechodzi kilka szlaków turystycznych. Harcerze przybywają tu chętnie na obozy. Zieleń i czyste powietrze zachęcają urystów do odwiedzania naszych terenów. 

                        W roku 1935 w Legbądzie zostało założone Koło Polskiego Zwiazku Zachodniego. W 1936 powstała placówka Związku Strzeleckiego. W latach trzydziestych istniała też placówka Związku Powstańców i Wojaków OKVIII.

                        Na terenie wsi znajdują się: szkoła, ośrodek zdrowia, sklepy. Do niedawna istniała także poczta. 

              Po II wojnie światowej w naszej wsi powstało Koło Gospodyń Wiejskich.

W roku 1913 przeniesiono do Legbąda drewniany kościół z Rytla, który został zbudowany w 1899 r. Istniał do lat siedemdziesiątych. W latach 1960 - 1980 proboszczem był k. Stanisław Chudziński. Główną ulicę wsi nazwano jego imieniem. Parafia będzie obchodziła niedługo stulecie istnienia. 

            Wybitne postacie: ks. Józef Dembieński, ks. płk prałat Franciszek Ringwelski, Adam Patenkiewicz, Edmund Witkowski.

     autorzy tekstu: uczniowie klasy IV - Oliwia Szmaglinska i Klaudiusz Gorzula  2011/2012

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Legbądzie
    ul. Szkolna 5
    89-504 LEGBĄD
  • 052 3341529 Fax: 052 3341529

Galeria zdjęć